Pašeráci v Brně provozovali drogový obchodní dům. Z Nizozemska vozili desítky kil extáze

Jan Singer
Aktualizováno 24. 6. 2016 15:08
Až osmnáct let za mřížemi hrozí pěti lidem, které policie zadržela kvůli pašování drog z Nizozemska do Česka. Čeští policisté skupinu sledovali už od roku 2015. Odhalili nejdříve kurýra, pak se podařilo rozkrýt další členy skupiny včetně organizátorů. Zadržení jsou nyní ve vazbě.
Zabavené drogy.
Zabavené drogy. | Foto: Policie ČR

Praha - Až osmnáct let za mřížemi hrozí pěti lidem, které policie zadržela kvůli pašování drog z Nizozemska do Česka. Na případu spolupracovaly dva protidrogové útvary téměř čtrnáct měsíců, přičemž zlomové bylo odhalení kurýra převážejícího téměř deset kilo extáze a kilo kokainu. Posléze se povedlo rozkrýt i další členy pašerácké buňky včetně dvou organizátorů. Zadržení jsou nyní ve vazbě.

Pašeráci drogy následně prodávali českým a slovenským dealerům. „Pašeráci dováželi do Brna a Prahy desítky kilogramů extáze, což několikanásobně převyšuje zajištěné množství z minulých let,“ řekl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Čeští policisté skupinu sledovali už od roku 2015 a samotné vyšetřování trvalo téměř čtrnáct měsíců. „Podezřelí byli bezúhonní Češi, kteří vedli běžné rodinné, společenské i kariérní životy. Přesto si počínali zkušeně a ke komunikaci používali šifry a kódy, kterými se snažili snížit riziko odhalení. Kurýři při cestách z Nizozemska využívali vlaky, autobusy i jízdu stopem,“ řekl Hoffman.

Policisté na začátku odhalili jednoho z kurýrů a následně další lidi, kteří se na pašování a distribuci drog podíleli. V květnu nejprve zadrželi na pražském hlavním nádraží kurýra převážejícího kilo kokainu a devět kilo extáze. Následně pak dopadli další dva lidi s půl kilogramem kokainu, extáze a padělanými bankovkami ve výši čtrnáct tisíc eur. Počátkem tohoto týdne oba protidrogové útvary zatkly hlavní organizátory.

Po nenásilném zatčení našli policisté v brněnském domě kromě extáze i menší množství kokainu, MDMA, pseudoefedrinu, injekčních stříkaček s pervitinem, marihuany a surovin pro výrobu extáze. „S nadsázkou můžeme mluvit o drogovém obchodním domu, který zajišťoval látky podle aktuální poptávky,“ řekl vedoucí Celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman.

Kromě toho policie zadržela i na území Slovenska šest lidí, u kterých našla čtyři tisíce tablet extáze. „Současné případy nám potvrdily, že extáze překročila vlastní stín a už ji nemůžeme brát pouze jako doménu tanečních scén velkých měst. Stále více se stává součástí nočního života, a tak můžeme mluvit o jisté renesanci extáze,“ řekl Frydrych.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy