Pašeráci v Brně provozovali drogový obchodní dům. Z Nizozemska vozili desítky kil extáze

Jan Singer
Aktualizováno 24. 6. 2016 15:08
Až osmnáct let za mřížemi hrozí pěti lidem, které policie zadržela kvůli pašování drog z Nizozemska do Česka. Čeští policisté skupinu sledovali už od roku 2015. Odhalili nejdříve kurýra, pak se podařilo rozkrýt další členy skupiny včetně organizátorů. Zadržení jsou nyní ve vazbě.
Zabavené drogy.
Zabavené drogy. | Foto: Policie ČR

Praha - Až osmnáct let za mřížemi hrozí pěti lidem, které policie zadržela kvůli pašování drog z Nizozemska do Česka. Na případu spolupracovaly dva protidrogové útvary téměř čtrnáct měsíců, přičemž zlomové bylo odhalení kurýra převážejícího téměř deset kilo extáze a kilo kokainu. Posléze se povedlo rozkrýt i další členy pašerácké buňky včetně dvou organizátorů. Zadržení jsou nyní ve vazbě.

Pašeráci drogy následně prodávali českým a slovenským dealerům. „Pašeráci dováželi do Brna a Prahy desítky kilogramů extáze, což několikanásobně převyšuje zajištěné množství z minulých let,“ řekl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Čeští policisté skupinu sledovali už od roku 2015 a samotné vyšetřování trvalo téměř čtrnáct měsíců. „Podezřelí byli bezúhonní Češi, kteří vedli běžné rodinné, společenské i kariérní životy. Přesto si počínali zkušeně a ke komunikaci používali šifry a kódy, kterými se snažili snížit riziko odhalení. Kurýři při cestách z Nizozemska využívali vlaky, autobusy i jízdu stopem,“ řekl Hoffman.

Policisté na začátku odhalili jednoho z kurýrů a následně další lidi, kteří se na pašování a distribuci drog podíleli. V květnu nejprve zadrželi na pražském hlavním nádraží kurýra převážejícího kilo kokainu a devět kilo extáze. Následně pak dopadli další dva lidi s půl kilogramem kokainu, extáze a padělanými bankovkami ve výši čtrnáct tisíc eur. Počátkem tohoto týdne oba protidrogové útvary zatkly hlavní organizátory.

Po nenásilném zatčení našli policisté v brněnském domě kromě extáze i menší množství kokainu, MDMA, pseudoefedrinu, injekčních stříkaček s pervitinem, marihuany a surovin pro výrobu extáze. „S nadsázkou můžeme mluvit o drogovém obchodním domu, který zajišťoval látky podle aktuální poptávky,“ řekl vedoucí Celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman.

Kromě toho policie zadržela i na území Slovenska šest lidí, u kterých našla čtyři tisíce tablet extáze. „Současné případy nám potvrdily, že extáze překročila vlastní stín a už ji nemůžeme brát pouze jako doménu tanečních scén velkých měst. Stále více se stává součástí nočního života, a tak můžeme mluvit o jisté renesanci extáze,“ řekl Frydrych.

 

Právě se děje

Další zprávy