Pašeráci v Brně provozovali drogový obchodní dům. Z Nizozemska vozili desítky kil extáze

Jan Singer
Aktualizováno 24. 6. 2016 15:08
Až osmnáct let za mřížemi hrozí pěti lidem, které policie zadržela kvůli pašování drog z Nizozemska do Česka. Čeští policisté skupinu sledovali už od roku 2015. Odhalili nejdříve kurýra, pak se podařilo rozkrýt další členy skupiny včetně organizátorů. Zadržení jsou nyní ve vazbě.
Zabavené drogy.
Zabavené drogy. | Foto: Policie ČR

Praha - Až osmnáct let za mřížemi hrozí pěti lidem, které policie zadržela kvůli pašování drog z Nizozemska do Česka. Na případu spolupracovaly dva protidrogové útvary téměř čtrnáct měsíců, přičemž zlomové bylo odhalení kurýra převážejícího téměř deset kilo extáze a kilo kokainu. Posléze se povedlo rozkrýt i další členy pašerácké buňky včetně dvou organizátorů. Zadržení jsou nyní ve vazbě.

Pašeráci drogy následně prodávali českým a slovenským dealerům. „Pašeráci dováželi do Brna a Prahy desítky kilogramů extáze, což několikanásobně převyšuje zajištěné množství z minulých let,“ řekl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Čeští policisté skupinu sledovali už od roku 2015 a samotné vyšetřování trvalo téměř čtrnáct měsíců. „Podezřelí byli bezúhonní Češi, kteří vedli běžné rodinné, společenské i kariérní životy. Přesto si počínali zkušeně a ke komunikaci používali šifry a kódy, kterými se snažili snížit riziko odhalení. Kurýři při cestách z Nizozemska využívali vlaky, autobusy i jízdu stopem,“ řekl Hoffman.

Policisté na začátku odhalili jednoho z kurýrů a následně další lidi, kteří se na pašování a distribuci drog podíleli. V květnu nejprve zadrželi na pražském hlavním nádraží kurýra převážejícího kilo kokainu a devět kilo extáze. Následně pak dopadli další dva lidi s půl kilogramem kokainu, extáze a padělanými bankovkami ve výši čtrnáct tisíc eur. Počátkem tohoto týdne oba protidrogové útvary zatkly hlavní organizátory.

Po nenásilném zatčení našli policisté v brněnském domě kromě extáze i menší množství kokainu, MDMA, pseudoefedrinu, injekčních stříkaček s pervitinem, marihuany a surovin pro výrobu extáze. „S nadsázkou můžeme mluvit o drogovém obchodním domu, který zajišťoval látky podle aktuální poptávky,“ řekl vedoucí Celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman.

Kromě toho policie zadržela i na území Slovenska šest lidí, u kterých našla čtyři tisíce tablet extáze. „Současné případy nám potvrdily, že extáze překročila vlastní stín a už ji nemůžeme brát pouze jako doménu tanečních scén velkých měst. Stále více se stává součástí nočního života, a tak můžeme mluvit o jisté renesanci extáze,“ řekl Frydrych.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy