Brno – Když sedmdesátiletá žena, bývalá účetní, začne vysvětlovat, proč se obává muslimů, používá při tom argumenty, které zaznívají neustále. I od čelných politiků: Nepracují, chtějí ovládnout Evropu, vraždí nevinné lidi.
"Proti Vietnamcům nebo Ukrajincům nic nemám. Ale islámu se bojím – žádné jejich centrum by tady rozhodně být nemělo," říká před brněnským kulturním domem Semilasso. Jen několik kroků od ní stojí nenápadný domek natřený na zeleno, vchod tvoří těžké kovové dveře. Sídlí v něm nově vznikající islámské kulturní centrum.
Bezmála třicetitisícová brněnská čtvrť Královo Pole teď zažívá podobnou atmosféru jako nedávno východočeské Králíky, Vyšní Lhoty nebo Teplice. Působí to jako už dobře známý scénář – stále se opakuje.
Mezi lidmi se začne proslýchat, že v blízkosti jejich domovů se budou scházet nebo bydlet muslimové či uprchlíci. Následují obavy, strach, často i výhrůžky. Situace se chytají populisté s jednoduchým slibem: "Ochráníme vás!"
Islámské centrum v Králově Poli tyto reakce vyvolalo ještě dřív, než jej majitel stačil otevřít. Místním do schránky přišly varovné letáky, že v blízkosti klesnou ceny nemovitostí. Příležitost vycítilo i extremistické hnutí Islám v ČR nechceme Martina Konvičky (IvČRN). Na Facebooku napsalo, že se v okolí může zhoršit bezpečnostní situace. Na setkání místních s vedením radnice dorazil i guru ultrapravice z 90. let Miroslav Sládek.
Upozornění IvČRN, které se netají politickými ambicemi, zapůsobilo jako červený hadr na býka. Diskutéři na Facebooku hovoří o tom, že vezmou "spravedlnost do vlastních rukou." Podobný anonymní výhružný dopis přišel dokonce primátorovi Brna Petru Vokřálovi.
Že se vzniku muslimského centra snaží zneužít populisté, potvrzuje i starostka Králova Pole Karin Karasová. "Obavy kolem záležitosti vyvolává několik jednotlivců z politických stran, které situaci a znepokojení občanů kolem migrační vlny chtějí využít v kampani před blížícími se krajskými volbami," myslí si.
Muslimové mi nevadí, ale…
Otevřít islámské kulturní centrum v Brně chce spolek Ahlulbayt, který provozuje šíitský muslim Abdulrahman Adday, podnikatel z nedaleké Kuřimi, jenž vlastní firmu prodávající náhradní díly do traktorů. Obdobné středisko přitom v Kuřimi funguje už čtyři roky – Adday se ho z průmyslového areálu, kde sídlí jeho firma, jen rozhodl přestěhovat do Brna, aby bylo lépe dostupné.
"S panem Addayem se znám osobně, vztahy s ním byly a jsou korektní. Koneckonců žije tady dlouhá léta, v nedalekých Lelekovicích má rodinu,“ vysvětluje kuřimský starosta Drago Sukalovský s tím, že šíitské centrum nijak nenarušovalo život ve městě. Kuřimští o něm ani nevěděli.
I přesto lidé z Králova Pole protestují. Že je Adday přesným opakem iracionálních mýtů o muslimech a Čechům naopak práci dává, si většinou nepřipouští.
"No dobře, muslimové, kteří tady léta slušně žijí, mi vlastně nevadí," uznává pětatřicetiletý počítačový technik, který se představuje jako Martin, "ale to centrum bude jen tahákem pro další islamisty. Nemají tady co dělat," zvyšuje hlas.
Abdulrahman Adday, který firmu Agroad specializující se na zemědělskou techniku založil už v roce 1995, MF Dnes řekl, že účelem centra je sbližování české a islámské kultury. "Nefungujeme pouze pro arabskou komunitu, přijít může kdokoliv, kdo se zajímá. Plánujeme pořádat různé akce, slavit svátky, nabízet výuku arabštiny. Jsme otevření veřejnosti," vysvětlil.
Kontroly čtyř úřadů
Ještě před oficiálním otevřením středisko také čeká série kontrol ze strany samosprávy. Minulý týden královopolské zastupitelstvo jednomyslně vyzvalo starostku Karasovou, aby se obrátila na stavební a živnostenský úřad, hygienickou stanici i státní požární dozor, jestli nedochází k porušování předpisů. Budova je totiž zkolaudovaná jako místo pro podnikání.
Výzvu zastupitelstva podpořilo i vedení Brna. "I proto, že záměr vyvolal takový humbuk a plno iracionálních stížností, považuji za správné to přezkoumat," říká náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan. Vznik centra považuje za naprosto bezproblémový.
"Za nebezpečné naopak pokládám české pseudovlastence, kteří kvůli tomu vyzývají k likvidaci kolegy Martina Freunda nebo vyhrožují primátorovi," upozorňuje Hollan s tím, že "tohle je totiž jediné nebezpečí."
Pokud úřady konstatují, že islámské kulturní centrum splňuje všechna pravidla, stane se dalším místem v Brně, kde se muslimové schází. Už osmnáct let v největším moravském městě funguje mešita. Ta se v minulosti několikrát stala terčem útoků. Minulý rok tam vandalové vytřískali okna železnou tyčí. Předtím před vstup do modlitebny někdo vysypal vepřové kosti a kliku pomazal sádlem.
Vchod nově vznikajícího islámského centra v královopolské Metodějově ulici tak střeží bezpečnostní kamera.