Policie prověří lež mladíka z Břeclavi o útoku Romů

ČTK ČTK
25. 7. 2012 13:54
Chlapec nemůže být kvůli věku stíhán za trestný čin křivé výpovědi, ale za provinění
Chlapcova lež vyvolala dvoutisícovou demonstraci.
Chlapcova lež vyvolala dvoutisícovou demonstraci. | Foto: Filip Menšík

Břeclav - Státní zastupitelství dalo pokyn policii, aby zjistila, zda se patnáctiletý chlapec z Břeclavi lží o tom, že jej brutálně zbili tři Romové, nedopustil křivé výpovědi.

Řekla to břeclavská státní zástupkyně Anežka Forstová.

Spis byl na policii odeslán v úterý. Kriminalisté mají na vyšetřování dva měsíce. Forstová očekává výsledek dříve.

"V této záležitosti jsou důkazy zřejmé a podklady na stole. Na policii je, aby je vyhodnotila a rozhodla," uvedla žalobkyně.

Zdůraznila, že chlapec nemůže být vzhledem ke svému věku stíhán za trestný čin křivé výpovědi, ale za tzv. provinění.

Kriminalisté dostali na chlapce kvůli jeho výrokům již dvě trestní oznámení. Jak přesně jsou formulovány, se zatím neví. Policie tak vyšetřuje již tři podání na hocha.

Mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová řekla, že za křivou výpověď hrozí až dva roky vězení. U chlapce by v případě uznání viny hrozil maximálně poloviční trest, tedy do jednoho roku v nápravném zařízení.

Matka hocha se omluvila

Chlapec se v dubnu předváděl před kamarády, když se pokoušel o gymnastický cvik na zábradlí v osmém patře domu v centru Břeclavi. Záměr nevyšel. Hoch se zřítil do sedmého patra, a to tak nešťastně, že se vážně zranil.

Telefonicky si pak přivolal matku. Když jej autem převážela do nemocnice, řekl jí, že jej zbila skupina Romů, protože pro ně neměl cigaretu.

Při operaci lékaři odebrali chlapci ledvinu. Měl poškozenou slezinu a játra. Po procitnutí z narkózy zjistil, že jeho nepravdivý popis události je už v médiích, neřešil to však. V Břeclavi se pak konala demonstrace 2000 lidí kritizujících Romy.

Vyšetřování ukázalo, že byl útok vymyšlený. Policie případ odložila. Matka chlapce se za sebe i za syna omluvila všem Romům. Omluvu přijali. Zda bude chlapec stíhán, není jisté. I mezi znalci práva o tom panují spory.

 

Právě se děje

Další zprávy