Chlapce v Břeclavi nenapadli Romové, útok si vymyslel

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 5. 2012 6:10
Předváděl se před dívkami a spadl ze zábradlí v 8. patře bytového domu
Kolem 2000 lidí se sešlo v Břeclavi na podporu chlapce, ve městě vládly protiromské nálady a matka plakala...
Kolem 2000 lidí se sešlo v Břeclavi na podporu chlapce, ve městě vládly protiromské nálady a matka plakala... | Foto: Filip Menšík

Břeclav - Patnáctiletý chlapec z Břeclavi se nestal obětí brutálního útoku, jak původně vypověděl policistům. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si sám způsobil pádem z výšky. Na zábradlí v bytovém domě předváděl gymnastické cviky. Útok si vymyslel, protože se bál matky. Dospěla k tomu jihomoravská policie při vyšetřování případu.

Výsledek ve středu oznámil novinářům na mimořádné tiskové konferenci šéf vyšetřovatelů Luděk Blahák.

Podle první výpovědi zbili chlapce tři útočníci. Událost vyvolala v Břeclavi silné protiromské nálady. Čtyři svědci ve středu na detektoru lži vypověděli, že hoch si zranění způsobil při pádu a následném nárazu do zábradlí. Původně svědci vypovídali jinak. Policisté zatím neupřesnili, zda proti chlapci nebo svědkům podniknou nějaké další právní kroky.

Několik kamarádů znalo pravdu

V okamžiku úrazu byl na místě kromě zraněného ještě jeden jeho vrstevník a dvě dívky. Další svědek znal pravdu od přímých účastníků. "Chlapec se před dívkami asi předváděl," uvedl Blahák. Vzepřel se na zábradlí v 8. patře, ale cvik nezvládl a spadl o patro níž. "Tam narazil do zábradlí a zranil si ledvinu. Naštěstí se ale zachytil a nespadl až dolů," řekl Blahák. Hoch podle něj mohl zemřít.

Policisté případ údajného útoku odloží - jednoduše proto, že se nestal. Policisté zatím neupřesnili, zda proti chlapci nebo svědkům podniknou nějaké další právní kroky, například kvůli křivé výpovědi. Policie při prověřování původní výpovědi vyslechla desítky svědků. "Byli jsme v bludném kruhu," připustil Blahák.

Chlapec strávil v nemocnici asi dva týdny. Lékaři mu museli odebrat ledvinu, měl poraněná také játra a slezinu. Chlapcův zdravotní stav se postupně zlepšuje, po prázdninách se chce vrátit do školy.

Případ vyvolal protiromské nálady

Podle původní výpovědi napadli chlapce tři muži, zřejmě Romové, protože jim nechtěl dát cigaretu. Později chlapec připustil, že Rom mohl být pouze jeden z pachatelů. Server iDnes.cz přišel také s hypotézou, že hoch prodal útočníkům nekvalitní marihuanu, což rodina ihned popřela.

Takto se v Břeclavi v dubnu demonstrovalo proti Romům:

Břeclavská radnice čelila po události kritice veřejnosti. Při demonstraci podpořilo domnělou oběť útoku asi 2000 lidí. Obyvatelé města si stěžovali na problematické soužití s romskou komunitou a na vysokou kriminalitu.

Radnice po údajném útoku přijala řadu opatření. Zaměstnala druhého romského koordinátora, rozhodla o investici do kamerového systému. Městská policie rozčlenila Břeclav na pět okrsků. V každém z nich je nově strážník-revírník, který je v užším kontaktu s občany. Romů je ve městě asi 500. Policie věří, že teď se situace uklidní.

 

Právě se děje

Další zprávy