Policie neví, proč hořelo u Bzence. Případ odložila

ČTK ČTK
9. 1. 2013 12:57
V oblasti nazývané Moravská Sahara shořelo 165 hektarů lesa, škoda dosáhla 27 milionů
Spálený les u Bzence.
Spálený les u Bzence. | Foto: Ludvík Hradilek

Bzenec (Hodonínsko) - Policie odložila vyšetřování příčiny loňského požáru u Bzence na Hodonínsku.

Příčinu jednoho z největších přírodních neštěstí v zemi se nepodařilo zjistit, řekl ve středu mluvčí policie Petr Zámečník.

V oblasti nazývané Moravská Sahara shořelo 165 hektarů lesa. Firmě Lesy ČR vznikla škoda 27 milionů korun.

Nebývale rozsáhlý požár likvidovalo několik dní téměř 1500 hasičů.

Mluvčí zdůraznil, že se vyšetřovatelům nepodařilo získat žádné informace, které by vedly k objasnění příčiny požáru. Ze zjištěných poznatků vyplývají dvě možné příčiny neštěstí, a to nedbalost při kouření nebo neopatrnost při zakládání ohně v přírodě.

Jde však jen o teoretické možnosti, jakékoli důkazy chybí. Policie se případem zabývala pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení v nedbalosti. Oblast ohniska požáru prohledali policejní specialisté hned po likvidaci plamenů.

Využili k tomu i dva služební psy vycvičené na vyhledání zápalných látek v terénu. Nic takového se ale nenašlo. V oblasti se nalezly stopy po střelbě. Hovořilo se o tom, že právě ta zažehla vyprahlý porost. Experti to ale nepotvrdili. K jasnému stanovení příčiny nepomohly ani výslechy mnoha svědků.

Požár u Bzence byl největším přírodním neštěstím, které se v zemi stalo za posledních 15 let. Zásah ve vedru, v zadýmeném terénu s nedostatkem vody byl pro hasiče mimořádně složitý.

Moravská Sahara je vyprahlou oblastí ležící na písečných dunách. V 19. století ji postihovaly, jako ve skutečné poušti, dokonce písečné bouře. Následně byla osázena borovicemi, což ale podle ekologů není vhodné. Požáry jsou v této lokalitě v létě časté. Mnohé vznikly od jisker od projíždějících vlaků.

Obnova porostu bude poměrně složitá. Stání podnik Lesy ČR přijde na asi 15 milionů korun. Bude vysázeno asi 1,5 milionu borovic a listnatých stromů. Výsadba začne letos na jaře a potrvá dva roky. Úplná obnova krajiny ale potrvá léta.

Na popud ekologů bude porost, co do skladby dřevin, pestřejší; přibude zejména listnatých stromů s hlubšími kořeny. Uvažuje se také o tom, že by v lese zůstaly zcela neosázené některé pásy, čímž by se obnažilo podloží s pískem. Ty by bránily při případných dalších požárech šíření plamenů.

 

Právě se děje

Další zprávy