Nemocnice Znojmo už hlásí 140 nakažených, epidemie se ale dál nešíří

ČTK ČTK
10. 9. 2015 12:00
Počet pracovníků Nemocnice Znojmo, které postihla epidemie, se zvýšil ze 116 na 140. Nákaza se ale dál nešíří, jen se přihlásili další lidé, kteří ve středu nebyli v práci. Původcem problémů nejspíš bylo jedno z jídel pro zaměstnance. Pacienti se do styku s jídlem nedostali a nebyl ani jeden případ hospitalizovaného, který by měl stejné potíže jako personál. Hygiena nařídila nezbytná opatření v provozu nemocnice a ve stravovacím provozu. Provedla se kompletní sanitace. Výsledky odebraných vzorků by měly být nejspíš v pátek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Počet pracovníků Nemocnice Znojmo postižených epidemií se zvýšil ze 116 na 140, řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Důvodem je však to, že někteří pracovníci nebyli ve středu v práci a problémy nahlásili až ráno. Nákaza se dále nešíří.

Výsledky odebraných vzorků hygienou by měly být nejspíš v pátek. Původcem problémů nejspíš bylo jedno z jídel pro zaměstnance.

Hejtman ve středu uvedl, že epidemie zasáhla 116 lidí. "Nyní se počet zvedl na 140. Důvod je fakt, že v nemocnici je směnný provoz. Někteří pracovníci tak měli ve středu volno a problémy oznámili až dnes s příchodem do práce," uvedl Hašek.

Podle něj nemocnice funguje, není nijak omezen provoz a ani se o tom neuvažuje.

Zřejmě otrava jídlem

Původcem problémů nejspíš bylo jedno z jídel pro zaměstnance. Nejspíš je způsobila stafylokoková enterotoxikóza, což je otrava jídlem. Podezření ale potvrdí až výsledky hygieniků.

Pacienti se do styku s jídlem nedostali a nebyl ani jeden případ hospitalizovaného, který by měl stejné potíže jako personál. Stav zaměstnanců nebyl vážný.

Podle mluvčí nemocnice Marcely Půčkové nebyl nikdo z nich hospitalizován.

Hygiena nařídila nezbytná opatření v provozu nemocnice a ve stravovacím provozu. Provedla se kompletní sanitace. Stafylokokovou enterotoxikózu způsobují bakteriální toxiny.

Provází ji průjem, zvracení, ale i horečka. Problémy pak v krátkém čase mizí. Potíže se objeví zhruba jednu až několik hodin po požití potravin.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy