Salmonela skolila v Plzni 60 lidí. Jedli špagety z krabičky

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2015 20:56
První lidé zasažení průjmem se zdravotníkům ohlásili v pátek večer a do neděle přibývali další. 28 pacientů ošetřili lékaři ambulantně, zbytek hospitalizovala nemocnice.
Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Průjmy desítek lidí z Plzeňska způsobila bakterie salmonely. Podle krajských hygieniků ji zřejmě obsahovaly špagety z plzeňské vývařovny ZRTAS. Ta v pátek prodala 140 porcí do různých firem a institucí. Řekl to krajský hygienik Přemysl Tomašuk. Vzhledem k velkému počtu nakažených jde o epidemii.

Plzeňská fakultní nemocnice (FN) ošetřila od noci z pátku na sobotu do nedělního odpoledne zhruba 60 lidí s bolestmi břicha a průjmem. Zhruba 28 ambulantně a zbytek hospitalizovala. Dalších šest pacientů leží na interně krajské klatovské nemocnice.

"Salmonelózu už máme potvrzenou z mikrobiologie fakultní nemocnice," řekl Tomašuk. Podle něj pochází z vývařovny, která připravuje hotová jídla a balí je do krabiček s fóliemi, které prodává a distribuuje do závodů po Plzeňském kraji a něco údajně i mimo něj.

Infikované špagety ještě nemuseli lidé spotřebovat

Vývařovna distribuovala 140 porcí jídla nazvaného "špagety á-la carbonara" s parmezánem, anglickou slaninou a vajíčkem. Část pokrmů ještě nemuseli lidé sníst, protože mají pětidenní trvanlivost. Hygienici proto dohledávají, kam všude jídlo šlo, a odběratele upozorňují.

"Majitel nám dal seznam, spolupracuje s námi," uvedl Tomašuk. Pokutu pro firmu, která dlouhodobě vyrábí různé druhy jídel, podle něj přesto nelze vyloučit. Záleží na míře zavinění; bakterie mohly být v některých dodaných surovinách. V pondělí ráno ovšem firma ZRTAS neotevře a všichni zaměstnanci se podrobí vyšetření. Hygienici také pořídí stěry z prostředí vývařovny.

"Prověřujeme podezření z otravy jídlem a čekáme na výsledky od hygieniků, které by měly být v pondělí," řekla k tomu krajská policejní mluvčí Ivana Jelínková. Policie je v kontaktu s nemocnicemi i s krajskými epidemiology.

Pacienti leží na infekčním oddělení

První lidé zasažení průjmem se zdravotníkům ohlásili v pátek večer a do neděle přibývali další. V neděli ale už přijala nemocnice "jen" několik pacientů.

"Všichni jsou na infekčním oddělení, otevřeli jsme všechny lůžkové kapacity," uvedl ředitel plzeňské nemocnice Václav Šimánek s tím, že není nikdo v ohrožení života. Kvůli možným komplikacím ale nechce nemocnice nic podcenit, a proto má některé pacienty pod kontrolou.

Kapacita infekční kliniky je "na hraně". "Dětské pacienty jsme odklonili, aby se nemísili s případem," uvedl Novák. Odvezli je do plzeňské nemocnice u Sv. Jiří i jinam.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy