Personál Nemocnice Znojmo postihla epidemie, zasáhla přes 116 zaměstnanců

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2015 18:49
116 zaměstnanců Nemocnice Znojmo postihla epidemie. Podle mluvčí nemocnice Marcely Půčkové nebyl nikdo ve vážném stavu. "Byla to spíš lehčí forma. Nikdo nebyl hospitalizovaný, nikdo neskončil na kapačkách." Původcem byla zřejmě strava, kterou jedl ale jen personál, nikoli pacienti. Spekuluje se, že epidemii mohla způsobit stafylokoková enterotoxikóza. Hygienici už nemocnici prohlédli a odebrali vzorky, které podrobí analýze. Výsledky budou do 48 hodin.
Nemocnice Znojmo.
Nemocnice Znojmo. | Foto: Nemocnice Znojmo

Znojmo - Pracovníky Nemocnice Znojmo postihla epidemie. Problémy mělo za posledních 24 hodin 116 zaměstnanců. Původcem byla zřejmě strava, kterou jedl ale jen personál, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Pacienti v ohrožení nejsou.

Vedení ministerstva o situaci ve znojemské nemocnici informoval jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Situaci vyšetřuje krajská hygiena, její ředitel Jan Mareček nechce případ do jeho uzavření komentovat. Nemocnice ve Znojmě má přes 1000 zaměstnanců.

Podle mluvčí nemocnice Marcely Půčkové nebyl nikdo ve vážném stavu. "Byla to spíš lehčí forma. Nikdo nebyl hospitalizovaný, nikdo neskončil na kapačkách. Jsme rádi, že se potíže zcela vyhnuly pacientům," řekla Půčková.

Podle Čechové by mohlo epidemiii způsobit stafylokoková enterotoxikóza. Je to otrava z jídla. Hašek řekl, že se epidemie pacientů netýká, proto není nutné nemocnici uzavírat.

Epidemie se pacientů netýká

"Ubezpečujeme pacienty, že se situace netýká provozu nemocnice, poskytování služeb ani stravování pacientů. Není zaznamenán žádný případ podobných potíží u pacientů. Stav postižených zaměstnanců nemocnice se zlepšuje," uvedl Hašek. Doplnil, že zdravotní problémy nejspíš souvisí se stravou pro zaměstnance z jednoho dne.

Hygiena nařídila nezbytná opatření v provozu nemocnice a ve fungování stravovacího provozu. "Byla provedena kompletní sanitace. Hygiena už nemocnici prohlédla a odebrala vzorky, které podrobí analýze. Výsledky budou do 48 hodin," uvedl Hašek. Znojemská nemocnice je jedním z více než deseti zdravotnických zařízení, které zřizuje Jihomoravský kraj.

Ředitel hygieny Mareček se nehodlá vyjadřovat. "Mám nějaké informace, ale nemá smysl je ventilovat ven, dokud nebude případ vyřešený. Lze pouze říct jen to, že postupujeme jako v běžných případech," dodal. Podle mluvčí ministerstva je řešení plně v kompetenci krajské hygieny, která provádí potřebná opatření.

Stafylokokovou enterotoxikózu způsobují bakteriální toxiny. Provází ji průjem, zvracení, ale i horečka. Problémy pak v krátkém čase mizí. Potíže se objeví zhruba jednu až několik hodin po požití potravin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy