V Česku prudce roste počet otrav z jídla. Kvůli zabíjačkám

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 6. 2015 19:10
Lékaři napočítali během prvních čtyř měsíců letošního roku až šedesátkrát víc otrav z potravin než ve stejném období v předchozích deseti letech.
Zabíjačka. Ilustrační foto
Zabíjačka. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pozor na jitrnice a tlačenky, varují zdravotníci. Během prvních čtyř měsíců letošního roku totiž způsobily až šedesátkrát víc otrav než ve stejném období v předchozích deseti letech. Lékaři nahlásili za leden až duben dokonce 356 bakteriálních otrav.

Podle Marty Príkazské z centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu jde o otravy z vepřového masa a zvěřiny.

"V anamnéze nemocných byla například konzumace jitrnice a tlačenky z obchodní sítě, dále vepřového masa, paštiky nebo ovarového kolena," shrnula lékařka. Otravy vznikaly také z masných výrobků z divočiny.

Vepřové maso a zvěřina mohly mít na svědomí také větší množství případů akutní žloutenky typu E - jednoho ze zánětlivých onemocnění jater, které způsobuje virová infekce. Lékaři od ledna do dubna napočítali 149 případů, to je až dvakrát víc než v předchozích deseti letech.

Tato choroba přitom může být fatální pro těhotné ženy nebo lidi s chronickým onemocněním jater. Podle Petra Husy z Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno na ni umírá až čtvrtina budoucích matek a šedesát procent pacientů s poškozenými játry. "Velmi těžký průběh choroby mívají alkoholici," upozornil Husa.

Podle praktického lékaře Jana Jelínka by si proto měli lidé dávat pozor na to, jaké jídlo konzumují a odkud ho berou. "Problém nastává hlavně u nevhodně skladovaných potravin," zhodnotil Jelínek.

Množí se otravy z plísní

Na skutečnost, že v Česku přibývá otrav z jídla, nedávno upozornila také Světová zdravotnická organizace (WHO). Důvodem je podle ní například to, že se do Česka dostávají nové a vysoce nebezpečné plísně a bakterie, které se dříve vyskytovaly jen na jihu Evropy.

Může za to globální oteplování a dovoz většího množství potravin ze zahraničí. Třeba v loňském roce naměřili čeští hydrometeorologové vůbec nejvyšší průměrnou teplotu za posledních padesát let - činila 9,4 stupně Celsia a překonala dlouhodobý průměr o celé dva stupně Celsia

"Stále častěji se tak u nás objevují například mykotoxiny, tedy plísně, které napadají révové víno. Doposud jsme byli zvyklí, že se tyto plísně vyskytují jen na jihu Evropy," potvrdil Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin v Brně.

Mykotoxiny se podle něj mohou objevit třeba v kukuřici, ořechách nebo v koření. Způsobují otravy, napadají ledviny a játra, kromě toho ničí takzvané beta buňky slinivky břišní, takže vyvolávají diabetes.

Problematické sladké krémy a syrové maso

Problematické jsou ale i mikroorganismy. Podle Petra Petráše z Národního referenčního pracoviště Státního zdravotního ústavu způsobují otravy z jídla hlavně toxiny zlatého stafylokoka, který má dobré podmínky k rozmnožování například v cukrářských výrobcích a omáčkách.

Za průjmovými onemocněními může stát také Bacillus cereus – tedy bakterie, která se ráda množí v nevhodně skladované vařené stravě.

Nevolnosti a otravy způsobují i Clostridium perfringens a Vibrio parahaemolyticus. To jsou zase bakterie, které se vyskytují v nedostatečně tepelně zpracovaném mase. "U těchto bakterií ale jde většinou jen o lokální epidemie," podotýká Petráš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy