Znojmo - Český vědec našel v rakouské části Podyjí vzácného a v Česku ohroženého brouka s latinským názvem diodesma subterranea.
Dosud o jeho výskytu v této lokalitě nevěděli. Na břehu řeky Dyje v rakouském Národním parku Thayatal jej nalezl biolog sousedního Národního parku Podyjí Robert Stejskal.
Nyní se pokusí zjistit, zda populace těchto vzácných brouků nepřekonala hraniční řeku Dyji a neobývá už také její moravský břeh.
Nález brouka je velkým vědeckým překvapením. Nejbližší místa, kde byl jeho výskyt potvrzen, jsou od Podyjí vzdálena desítky kilometrů. Jde o Pálavu u Mikulova a údolí Dunaje u Vídně.
Diodesma subterranea měří několik milimetrů. Jeho tělo pokrývají drobné jehličky. Stejskal brouka našel v dubových lesích, a to proti zřícenině moravské památky Nový Hrádek.
Skutečnost, že tento druh unikal tak dlouho pozornosti odborníků, podle Stejskala dokazuje, jak málo je prozkoumána rakouská část parku. S průzkumem pomáhají pracovníci Podyjí.
"Tento brouk má velice nesouvislý areál rozšíření. U nás je zařazen do červeného seznamu ohrožených druhů," uvedl Stejskal. Území parku Podyjí patří z hlediska druhového složení bezobratlých k nejbohatším územím v České republice.
Přírodní lokalitu Podyjí tvoří meandry řeky Dyje. Severní břehy na Znojemsku vytvářejí park Podyjí, jižní v Dolních Rakousích Thayatal.
Správy parků spolupracují na výzkumech. Nyní se snaží mimo jiné ověřit, zda se z parku Thayatal nerozšířila na sever do moravského Podyjí velmi vzácná kočka divoká.