Mimořádná zpráva

Břeclaví projde pochod. Po dalším napadení roste napětí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 4. 2012 15:39
Patnáctiletý chlapec skončil po útoku tří mužů s těžkými zraněními v nemocnici
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marek Danč

Břeclav - Trojice mužů, pravděpodobně Romů, o víkendu v Břeclavi brutálně zbila patnáctiletého chlapce. I když romské organizace útok odsuzují, chystá se na neděli pochod, ze kterého může být protiromský protest.

Demonstraci nazvali organizátoři jako "Pochod za Peťu a naši bezpečnost". Účast již na sociální síti Facebook přislíbilo tisíc lidí, uvedl zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

"Rozhodně odsuzujeme to, co se chlapci stalo. Něco takového mohly udělat jen bestie, a ne lidé. Policie vyvíjí maximální úsilí, aby útočníky co nejdříve dopadla. Na druhé straně ale odmítáme to, aby se demonstrace změnila v protiromský protest," řekl břeclavský starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Na radnici zatím pochod oficiálně nahlášený není.

"Útok jen zhorší vypjaté vztahy mezi většinou a romskou menšinou. Je ale nutné brát na zřetel, že se jedná o skutek individuální, a nikoliv o kolektivní," upozorňuje Miroslav Kováč z Občanského sdružení Forum CZ.

Násilí plodí jen násilí

Vyzval také občany, aby vše nechali na policii a nesnažili se brát spravedlnost do svých rukou. "Násilí plodí jen další násilí," dodal.

Incident je podle něj nutné co nejrychleji vyšetřit. "Pachatelé musí být dohnáni k odpovědnosti a v co možná nejkratší době tvrdě potrestáni. Takové jednání jednotlivců je prostě v naší společnosti neakceptovatelné a neomluvitelné. Vyzývám proto Romy z Břeclavi k součinnosti s orgány činnými v trestním řízení," uvedl v prohlášení pro server Romea.cz.

Redakce serveru Romea.cz už obdržela řadu rasistických e-mailů, ve kterých jsou Romové za útok v Břeclavi odsouzeni na základě principu kolektivní viny. Po útočnících zatím pátrá policie. Hrozí jim až deset let vězení.

Chlapec přišel o ledvinu, jeho stav je vážný

Již nyní je jasné, že útok bude mít pro chlapce trvalé následky. Lékaři mu museli při okamžité operaci odebrat ledvinu, má poškozená játra i slezinu a jeho stav je nadále vážný.

Napadení nekompromisně odsoudil předseda Celostátní asociace Romů České republiky (CARČR) Vladimír Galbavý.

"Je to naprosto nepřijatelné a útok tvrdě odsuzujeme," uvedl Galbavý.

"Tohle nemůže žádný člověk schvalovat. Jestli je pachatelem ten nebo onen, na to vůbec nemá vliv. Pokud by tam byl i rasový motiv, tak je třeba pachatele tvrdě a nekompromisně potrestat," dodal k tomu Stanislav Daniel, který má v CARČR na starosti bezpečnostní problematiku.

Útočníkům nešlo o zisk

Vedení města s 27 000 obyvateli připouští, že v Břeclavi jsou s Romy potíže. Radnice se je snaží řešit poklidnou cestou za pomoci romského asistenta, uvedl místostarosta Jaroslav Parolek (ČSSD).

Útok se podle něj stal nedaleko břeclavského Shopping centra, kde se často shromažďují bezdomovci i Romové. V reakci na nedělní útok strážníci v Břeclavi zvýšili hlídkovou činnost a plánuje se další rozšíření městského kamerového systému.

"Útok každopádně zvedne další vlnu nevole a nevraživosti vůči všem Romům ve městě," řekl k tomu Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti a integraci cizinců ve Středočeském kraji.

Podívejte se, jak probíhal protiromský pochod v Mostě:

Chlapce napadla trojice mužů, podle jeho slov tmavé pleti. Prý jej jeden z nich požádal o cigaretu. Když řekl, že nemá, muži jej brutálně zbili. Útok se stal v neděli před 21:00 v centru města. Hoch zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice.

Napadený tam musel být neprodleně operován. Jeho matka později médiím řekla, že útočníkům nešlo o peníze, protože synovi nic nevzali, ale chtěli si údajně jen vybít zlost.

Doplnila, že hoch měl u sebe tisíc korun, drahý mobil a značkovou bundu. Podle ní jí syn řekl, že jeden z útočníků byl Rom. Matka hocha uvedla, že u břeclavského Shopping centra jsou s nimi poměrně časté problémy.

"Na případu pracujeme kvůli podezření ze spáchání těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Hocha jsme již vyslechli. Událost nám popsal," uvedla mluvčí policie Kamila Haraštová.

Kriminalisté žádají svědky, kteří se v neděli mezi 20:00 až 21:00 pohybovali ulicí Jana Palacha a všimli si čehokoli podezřelého, aby hned kontaktovali krizovou linku 158.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy