Šumavské dřevo mizí pod cenou za hranicemi, tvrdí obce

ČTK ČTK
6. 4. 2011 15:07
Správa národního parku tvrzení odmítá
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Horní Planá (Českokrumlovsko) - Dřevo ze šumavských lesů se v minulých letech po tisících kamionech vyváželo pod cenou do zahraničí, místo aby živilo místní ekonomiku, tvrdí předseda Svazu obcí Národního parku Šumava a starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Obce podle něj nemají ani dřevní odpad do kotelen, místní pily prý dovážejí dražší dřevo z jiných částí země.

Podle správy parku ale nejsou tato tvrzení pravdivá.

"Za dvacetiletou existenci Národního parku Šumava se v lesích v jeho správě vytěžily téměř čtyři miliony metrů kubických dřeva. Valná většina padla kvůli větrným smrštím a lýkožroutům. Peníze získané za prodej dřeva zůstávají v rozpočtu správy parku a investují se zpět do lesa," řekl náměstek ředitele správy parku Jiří Mánek.

Podle Karla Hanzíka z obchodního oddělení dřevo určitě nebylo prodáno pod cenou do ciziny. Velké evropské firmy mají totiž jednotné ceníky pro všechny dodavatele.

Do zemí EU putovalo 14 procent dříví

V roce 2007 (po orkánu Kyrill) se prodalo 581 tisíc metrů krychlových dřeva, v roce 2008 to bylo 135 tisíc, o rok později pak 250 tisíc a loni 293 tisíc metrů kubických.

"Na 65 procent dřeva bylo prodáno dřevozpracujícím firmám na Klatovsku, Prachaticku a Českokrumlovsku. Do zemí EU bylo prodáno 14 procent dříví," uvedla mluvčí parku Jana Zvettlerová.

Podle Hůlky ale místní obyvatelé z těchto peněz neviděli ani korunu. "V infrastruktuře Šumavy se neobjevily," uvedl.

V národním parku se dřevní odpad neprodukuje, protože ten zůstává v lesích. Nicméně správa parku nyní zjišťuje požadavky na palivové dříví, a bude se ho snažit pro obyvatele žijící v parku zajistit z kůrovcových těžeb.

Obce mimo park musí hledat jiné zdroje

Obce, které nesídlí v parku, musí hledat pro své kotelny jiné zdroje - například širší ochranné pásmo národního parku tvoří CHKO Šumava, která se rozkládá na 99 624 hektarech. Většinu hospodářských lesů tam vlastní Lesy ČR či Vojenské lesy.

Loni tržby parku za prodej zhruba 293 tisíc kubíků dříví různého sortimentu činily přes 364 milionů korun. Náklady s tím související představovaly téměř 378 milionů. Park například do těžby investoval přes 185 milionů korun, do pěstební činnosti téměř 157 milionů korun, uvedla mluvčí.

Národní park Šumava se rozkládá na více než 68 tisíci hektarech, z toho lesy pokrývají 80 procent území, zhruba 12 procent lesů patří jiným vlastníkům než státu.

 

Právě se děje

Další zprávy