Zastavte těžbu dřeva, apeluje na ministra ŠumavaPro

ČTK ČTK
4. 4. 2011 13:36
Platforma nesouhlasí se stanovisky ředitele Národního parku Šumava Jana Stránského
ŠumavaPro bojuje za ochranu vzácných druhů fauny a flory.
ŠumavaPro bojuje za ochranu vzácných druhů fauny a flory. | Foto: Zuzana Hronová

Prachatice - Nově vzniklá platforma ŠumavaPro sestavila výzvu, ve které žádá ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS), aby nepřipustil těžbu dřeva v bezzásahových zónách Národního parku Šumava a zajistil ochranu vzácných druhů fauny a flory.

Platformu založilo 45 občanských sdružení, odborníci a osobnosti v reakci na připravované kroky ředitele parku Jana Stráského proti kůrovci.

Hlavním posláním národního parku je zachovat na významné ploše nerušený vývoj přírody, píšou ve výzvě. Chalupu proto vyzvali, aby nepřipustil porušování českých zákonů a mezinárodních dohod.

Stránský žádá vyhlášení kalamitního stavu

"Zajistěte ochranu nedotčené přírody, nepřipusťte těžbu na stávajícím území ponechaném přírodě ve stávajícím rozsahu 30 procent ploch parku," uvádějí.

Žádají ho též, aby zabránil převodům pozemků v majetku státu na soukromé osoby a nepřipustil výstavbu ve volné krajině. Měl by se také zasadit o obnovení vědecké sekce rady parku, kterou Stráský po svém nástupu zrušil.

Stráský žádá na ministerstvu životního prostředí vyhlášení kalamitního stavu, aby mohl proti kůrovci zasáhnout i v dosud bezzásahových zónách parku. Ministerstvo by mělo rozhodnout tento týden. Má se kácet v okolí Prášil, Srní, Modravy, Borových Lad, Českých Žlebů a Stožce.

Navrhuje zasáhnout proti kůrovci především v prvních zónách typu enkláv uprostřed druhých zásahových zón. Pokácené stromy by podle návrhu Stráského měly zůstat na místě, kde budou zbaveny kůry. K zásahu proti kůrovci na zbývajících vybraných územích Stráský doporučuje strojní odkorňování a vysoce účinnou chemickou asanace.

Ředitele podpořil i prezident

Vědci se obávají rozsáhlých holin. Po obdobných asanačních těžbách v minulosti se otevřel les orkánu Kyrill. Naopak tvrdý zásah proti kůrovci má podporu ze strany představitelů obcí v národním parku.

Jejich stanovisko podpořila jménem Pavla Hájka i Kancelář prezidenta republiky. Šumava podle něj nemá sloužit jako laboratoř pro sociálně inženýrské ekologické experimenty. Na stranu Stráského se postavilo také Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL). Podle vědců za požadavky těžby dřeva stojí dřevařská lobby.

Loni bylo v lesích parku vytěženo rekordních 347 tisíc metrů krychlových napadeného dřeva. Kůrovec podle části odborníků v jihočeské části parku gradoval. Podle vědců by nejúčinnějším bojem proti lýkožroutovi bylo scelení 135 území prvních, bezzásahových zón. Vytvořit by se měly jasné hranice. Bezzásahové nechat přirozenému vývoji a mezi oběma územími primárně proti kůrovcovi zasahovat.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy