Bechyně - Třicetiletá žena ze Slovenska, kterou policisté ve středu zadrželi, protože prý si v Bechyni na Táborsku podvodně otevřela gynekologickou praxi, je od čtvrtka ve vazbě.
Falešné gynekoložce hrozí trest vězení až na pět let, uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Lékařská komora sdělila, že kdyby mohla kontrolovat personální vybavení zdravotnických zařízení, podvod by se nestal. Případem se bude zabývat revizní komise komory.
Žena prý používala falešnou identitu a vydávala se za lékařku, vzdělání na to neměla. Podle Matznera podvodně ošetřila dvě desítky žen a vydala neoprávněně recepty na léky obsahující omamné a psychotropní látky.
Problém má i odborný zástupce
"Osobně jsem dal podnět revizní komisi komory k zahájení disciplinárního řízení s doktorem Václavem Fišerem, který měl vykonávat funkci odborného zástupce," sdělil prezident komory Milan Kubek.
Obrátil se i na ředitele jihočeského krajského policejního ředitelství s žádostí o přešetření případu a vyvození trestněprávních důsledků. Oslovil jihočeského hejtmana, ředitele krajského úřadu a vedoucího odboru zdravotnictví s doporučením zahájit správní řízení o zrušení registrace tohoto nestátního zdravotnického zařízení.
"Doporučuji vyvodit vůči odpovědným pracovníkům krajského úřadu přísné personální důsledky a učinit opatření, aby se podobná věc nemohla opakovat," uvedl Kubek.
Pacienti by si měli lékaře ověřovat
Žena prý zfalšovala různé listiny, které k otevření gynekologické ordinace potřebovala. Kromě pacientů údajně podvedla také zdravotní pojišťovny, u nichž si následně nárokovala proplacení úkonů.
Kubek připomněl, že komora nemá od roku 2004 možnost trestat někoho, kdo není lékařem a není jejím členem. Nabízí však občanům, aby si ověřovali na www.lkcr.cz, zda osoba vystupující jako lékař je lékařem a členem komory. Bez členství v komoře nesmí žádný lékař v Česku léčit.
Žena již byla za podvody ve vězení
Zadržená se údajně jmenuje Sandra Svobodová, před časem si operativně nechala změnit pohlaví. Okresní soud v Příbrami ji loni v listopadu zprostil obžaloby z úvěrového podvodu.
Obžaloba ji vinila, že v roce 2004 uzavřela v příbramské pobočce České spořitelny úvěrovou smlouvu na 300 000 korun a prokázala se přitom falešným občanským průkazem. Jeho kopie ale ve spisu spořitelny založena nebyla. Podle obhájce zmíněný doklad nikdy neexistoval.
Svobodová mimo jiné vystupovala jako předsedkyně a rozhodce Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc. V této souvislosti byla podezřelá z podvodů a poškozování cizích práv.
Matzner dodal, že žena byla v minulosti kvůli podvodům soudně trestána. "Naposledy byla propuštěna z vězení na podmínku a stále je ve zkušební lhůtě," uvedl. To by nyní mohlo její možný pobyt ve vězení prodloužit.