České Budějovice - Před zahájením čtvrtečního zasedání jihočeského zastupitelstva protestovalo u krajského úřadu šest lidí převlečených za lidové milicionáře, nechvalně známé i z listopadu 1989.
Pokračovali tím v dalším vyjádření nesouhlasu s vládnoucí koalicí sociálních demokratů a komunistů.
Tentokrát ale šlo o recesistickou formu, v níž účastníci ironicky schvalovali postup hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), jehož na transparentu nazvali soudruhem.
"Náš protest míří proti koalici. Je sice těžké rozhodovat se o tom, jestli jít proti, lidově řečeno, vrahům nebo zlodějům. V tuto chvíli nemáme síly jít na všechny strany, tak jsme se rozhodli jít proti těm, kteří se neštítí schvalovat vraždy z 50. let minulého století," uvedl iniciátor akce Radan Běhoun.
Na čtvrtečním protestu se podíleli i studenti, kteří už delší dobu vyslovují nevoli proti současné krajské koalici.
Hejtman Zimola uvedl, že o protestu před krajským úřadem nevěděl, jelikož měl v tu dobu jiné povinnosti jako například zasedání rady. "Očekával jsem ale, že si zasedání zastupitelstva někteří neustále protestující nenechají ujít," řekl Zimola.
Jihočeští studenti už zorganizovali na protest proti spolupráci ČSSD s KSČM v Českých Budějovicích tři shromáždění. Založili také iniciativu Komunisté nepatří ke kormidlu. Několik desítek studentů a lidí drželo od pondělí do úterý čtyřiadvacetihodinovou protestní hladovku.
Protestovali už proti radní pro školství
Hejtman Zimola i po jednáních se studenty na současné koalici trvá. Studenti současný stav ve vedení kraje označují za podvod voličů. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami a také s KSČM.
Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nevole části studentů a veřejnosti.
Ještě před zvolením radní učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM. Dosud ji podepsalo přes 12 tisíc lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti komunistické radní protestovat jako první, postupně se přidaly další školy.