Odvoz bahna z Jordánu nezačne v plánovaném termínu

ČTK ČTK
14. 8. 2012 17:28
Může za to vysoká hladina vody, která na jaře i v létě komplikovala odpouštění nádrže
Rybník Jordán.
Rybník Jordán. | Foto: Aktuálně.cz

Tábor - Odvoz zhruba 260.000 krychlových metrů bahna z táborské nádrže Jordán s největší pravděpodobností nezačne podle projektu na podzim.

Může za to vysoká hladina vody, která na jaře i v létě komplikovala odpouštění nádrže, řekl vedoucí odboru investic a strukturálních fondů táborské radnice Karel Hotový.

Podle něj ale i tak skončí celý projekt v plánovaném termínu k 31. červenci 2014.

"Je velmi pravděpodobné, že harmonogram se začátkem odvozu bahna nedodržíme. Musíme ještě vypustit zbytek vody, pak bahno rozhrnout, vysušit a až potom odvážet," uvedl Hotový.

Rybáři musí z 51hektarové nádrže vylovit všechny živočichy a pyrotechnici prozkoumat dno.

Hotový uvedl, že i kdyby se bahno začalo odvážet na jaře příštího roku, stále je reálné, že projekt bude ukončen k 31. červenci 2014.

Tábor má navíc ještě rok rezervu. Město musí peníze z dotace od Státního fondu životního prostředí (SFŽP) vyčerpat do konce roku 2015. Přepokládané náklady činí 372 milionů korun, z čehož 85 procent poskytl SFŽP.

Tábor rozveze bahno ze dna nádrže na tři skládky - do Hůrky u Plané nad Lužnicí, k obci Pohánec a k Týnu nad Vltavou.

Obyvatelé protestují

Proti uložení bahna v Hůrkách dlouhodobě protestují obyvatelé Plané nad Lužnicí. Lidem se nelíbí, že se na tamní pískovně, která patří Táboru, může hromadit i sediment nesplňující limity pro obsah arzenu.

Krajský úřad však před časem schválil provozní řád pískovny, podle nějž bahno může skončit právě v Hůrce. Občanské sdružení Za zdravou Planou se proto obrátilo na ministerstvo životního prostředí (MŽP), které jeho odvolání zamítlo.

"Rozhodnutí ministerstva jsem si dnes vyzvednul na poště. Zatím jsem celý dokument obsahující asi 20 stran nestačil prostudovat. Teprve po podrobném zanalyzování rozhodnutí zvážíme, zda celou záležitost budeme dále řešit soudní cestou," řekl v úterý místostarosta Plané nad Lužnicí Jiří Rangl, jenž je členem Občanského sdružení Za zdravou Planou.

Podle něj se sdružení hlavně obává vize, že by se v budoucnosti mohl v pískovně skladovat i mnohem nebezpečnější odpad, než který představuje bláto z Jordánu.

Tábor chce do Hůrky vyvézt 70.000 krychlových metrů bahna. Nejvíc sedimentu by mělo skončit u Týna nad Vltavou. Tam podle Hotového zamíří až 140.000 krychlových metrů bahna. Zbytek prý město vyveze na skládku do Pohánce.

 

Právě se děje

Další zprávy