Lety (Písecko) - Památník obětem romského holocaustu v Letech na Písecku nově otevřel repliku dobově vybavené táborové ubikace. V pondělí tak zahájil druhou návštěvní sezonu.
Replika byla zhotovena na základě dobových fotografií a svědectví některých letských vězňů a pamětníků z obce Lety. Uvnitř ubikace jsou dobové palandy a další základní vybavení, kterými tyto objekty disponovaly.
Pietní místo vybudované poblíž bývalého romského sběrného tábora v Letech, kde dnes stojí velkovýkrmna prasat, bylo loni oficiálně zpřístupněno veřejnosti. Vznikl tu přírodní amfiteátr a tři dřevěné ubikace, v jedné z nich je stálá expozice přibližující život Romů v táboře Lety.
Tu doplňuje i výstava o Heydrichiádě v Infocentru umístěném v obecním úřadě. Informoval o tom Milouš Červencl, ředitel památníku v Lidicích, pod který památník v Letech spadá.
Výstava k Heydrichiádě potrvá do 26. dubna. Následovat bude výstava Tragédie v norském Telavagu. Norská obec Telavag nedaleko Bergenu byla v dubnu 1942 srovnána se zemí jako odveta za smrt dvou příslušníků gestapa, její obyvatelé skončili v koncentračních táborech.
Od konce června do září budou v Letech vystaveny dětské kresby a sezonu uzavře expozice věnovaná tragédii v Ležákách, které byly po vyhlazení Lidic v roce 1942 vypáleny a jejich obyvatelé zavražděni nacisty.
Památka loni přitáhla 10 000 návštěvníků
Součástí areálu je i naučná stezka. "Nově zrekonstruovaná kulturní památka v minulém roce dostála velkého zájmu turistů, svými 10 000 návštěvníky předstihla dokonce památník Ležáky a také dosud nejvyhledávanější Lidice," uvedl ředitel Červencl.
Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Byl určen pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. V lednu 1942 se tábor změnil na sběrný, v srpnu tu pak byl zřízen cikánský tábor.
Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Podle odhadů bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů.