Nežárka a další dvě řeky na jihu Čech hlásí povodně

ČTK ČTK
11. 1. 2013 11:28
Na Nežárce je druhý stupeň, první pak na Lužnici a Nové řece
Foto: Reuters

České Budějovice - Na třech jihočeských řekách na Jindřichohradecku a Táborsku platí stále stupně povodňové aktivity, hladiny od horních toků ale zvolna klesají.

Druhý stupeň je už jen na Nežárce v Hamru. První, nejnižší stupeň je na Lužnici a Nové řece. Hladiny řek se v nivách vracejí do koryt.

Na ostatních jihočeských řekách se drží v normálu. Další pokles podle dispečinku Povodí Vltavy přinese avizovaná změna počasí.

Druhý stupeň platí od středy na Nežárce v Hamru. Průtok tam kulminoval ve středu na 337 centimetrech, od té doby klesá. V pátek dopoledne přesahuje limit pohotovosti o 14 centimetrů.

Zklidňuje se tok Lužnice. V měřicí stanici Pilař, kde byl od soboty první stupeň povodňové aktivity, je v pátek hladina už v normálu.

Více vody ještě teče výše po toku, v Klenovicích, kde osciluje na hranici mezi prvním a druhým stupněm, a je půl metru nad normálem. Povodňová vlna se dostala k Bechyni, tam je na 274 centimetrech, tedy 34 nad normálním stavem.

První stupeň platí ještě na Nové řece v Mláce, limit v pátek přesahuje o 21 centimetrů.

Na jihu Čech ráno drobně sněžilo, odpoledne mají srážky podle meteorologů ustávat, postupně bude polojasno. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi minus dvěma až jedním stupněm. Obdobné počasí bude o víkendu, kdy budou teploty v noci klesat k minus devíti stupňům. Pod nulou zůstanou i přes den.

 

Právě se děje

Další zprávy