Hladiny řek v Ústeckém kraji pomalu klesají

ČTK ČTK
10. 1. 2013 12:42
Labe, Ohře, Bílina a Flájský potok se drží na prvním povodňovém stupni
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Marek Danč

Ústí nad Labem - Hladiny Labe, Ohře i Bíliny v Ústeckém kraji pomalu klesají.

Tyto tři řeky a Flájský potok na Mostecku se ale zatím drží na prvním povodňovém stupni.

Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Uzavřená je stále silnice do Dolního Žlebu na Děčínsku.

Hladina Labe v Děčíně dosáhla čtyř metrů, tedy prvního povodňového stupně, už v pondělí. Ve středu vystoupala až na 441 centimetrů, ve čtvrtek ráno už vodohospodáři naměřili jen 17 centimetrů nad hranicí pro odvolání povodňové bdělosti. Ta se v Děčíně vyhlašuje při čtyřmetrové hladině Labe.

Silnice do Dolního Žlebu je zavřená

Uzavřené jsou v Děčíně dvě pobřežní silnice, informovala mluvčí města Markéta Lakomá. Řidiči neprojedou pod Tyršovým mostem v centru ani do městské části Dolní Žleb.

Silnice tam vede blízko řeky, uzavřená je kvůli stoupající hladině několikrát do roka, naposledy to bylo poslední den loňského roku. Město kvůli tomu plánuje zakoupit vznášedlo, s nímž by se mohli záchranáři dostat do Dolního Žlebu po vodě.

V pondělí začala stoupat kvůli upouštění naplněné Nechranické přehrady také hladina Ohře, řeka večer dosáhla v Lounech prvního povodňového stupně. Od té doby pomalu klesá, ráno byla v Lounech na 408 centimetrech. První povodňový stupeň se vyhlašuje, když tamní vodočet ukáže 400 centimetrů.

Voda opadává i v řece Bílině, kde byl ještě v úterý vyhlášený druhý povodňový stupeň. Ve čtvrtek ráno zbývalo k jeho odvolání ještě 10 centimetrů, hladina byla 180 centimetrů vysoko.

Pomalu opadá i hladina Flájského potoka v Krušných horách na Mostecku. Skokový vzestup tam nastal v pondělí, ve čtvrtek ráno vodočet ukázal výšku hladiny 76 centimetrů.

V Ústeckém kraji neprší, déšť nebo déšť se sněhem se má podle meteorologa z ústecké pobočky ČHMÚ Radek Tomšů objevit přes den jen občas. Ve výškách nad 400 metrů nad mořem předpovídá sněžení. K večeru už by mělo sněžit na většině kraje a tak by to mělo být i další dny.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy