Tábor - Při odbahňování táborského Jordánu objevili archeologové na dně nádrže středověkou cihelnu a cihlářskou pec.
Jde o několik stovek let starý objekt, řekl vedoucí odborů investic a strukturálních fondů táborské radnice Karel Hotový.
"Cihelna se nachází zhruba v místech, kde je Sokolská plovárna," uvedl. Zatím přesně neví, jak starý objekt to je. Čeká na podrobnější zprávu od archeologů.
"Jordán je 520 let pod vodou, takže ta cihelna pravděpodobně bude ještě minimálně o nějaký ten rok starší," řekl.
Projekt odbahnění Jordánu začal loni v únoru. V těchto dnech však práce stojí kvůli velkému tání a dešti. Přítok vody do Jordánu byl vyšší než odtok. "Počasí nám nyní opravdu nepřeje," uvedl Hotový.
Obleva a velký nápor vody na konci loňského prosince způsobily to, že praskla provizorní hráz na Jordánu. Kvůli tomu uniklo do Lužnice bahno a také uhynuly tisíce ryb.
Podle radnice nesou spoluodpovědnost za havárii firmy, které nádrž odbahňují. Protržení hráze prý měla zabránit štola a zhotovitel měl zajistit, aby byla v té době uzavíratelná, řekl v lednu starosta Jiří Fišer (Tábor 2020). Firmy, které se na odbahnění Jordánu podílejí, odpovědnost odmítají. Případ nyní vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí.
Odbahnění Jordánu, které začalo loni, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun.
Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.