Hlídky v Beskydech v únoru objevily devět rysů a tři vlky

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2015 13:00
Letošní mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují.
Vlka vyfotili v únoru i na Šumavě.
Vlka vyfotili v únoru i na Šumavě. | Foto: ALCA Wildlife

Ostrava - Vlčí hlídky v Beskydech v únoru zaznamenaly devět rysů a tři vlky. Stopy medvěda nenašly.

V horách šelmy už pojedenácté stopovalo osm desítek dobrovolníků, řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny, která akci organizovala společně s Chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) Beskydy.

"Letošní mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují," řekla.

Zranitelné šelmy

Beskydské šelmy jsou podle Šůlové velmi zranitelné. Ačkoliv rysové a medvědi žijí v Beskydech od 70. let minulého století a vlci od roku 1994, nikdy se jim nepodařilo vytvořit trvale prosperující populace.

"Náhlá a trvalá zmizení pravidelně pozorovaných jedinců z míst, kde se předtím trvale vyskytovali, svědčí o tom, že i v současné době představuje největší hrozbu pro rysa, vlka a medvěda pytláctví," řekla.

"Jejich budoucnost ve zdejším regionu proto podle ochránců přírody závisí na respektování ochrany jednotlivých zvířat ze strany myslivců, na důsledné ochraně beskydské přírody a na zachování migračních tras velkých savců mezi Beskydami a slovenskou a polskou částí Karpat," uvedla Dana Bartošová z CHKO Beskydy.

Další vzácná zvířata

Dobrovolníci šelmy identifikovali podle nálezů stop, trusu, zbytků kořisti, případně dalších pobytových znaků. Podle nich usuzují, že rysí populace čítá tři dospělé jedince a šest dospívajících mláďat. Kromě nich se na české straně Javorníků a ve Vsetínských vrších přechodně objevují další tři rysové s trvalým výskytem na slovenské straně Javorníků.

V případě vlků zjistili, že jejich teritorium zahrnuje kromě CHKO Beskydy i Slezské Beskydy a pohraniční území Slovenska a Polska.

"Při mapování jsme narazili i na další vzácné a chráněné živočichy, jako je vydra říční, jeřábek lesní, strakapoud bělohřbetý, žluna šedá, datel černý, krkavec velký. Pozorován byl i mladý orel skalní," doplnila Šůlová. Dodala, že výsledky mapování budou uloženy do centrální databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy