Chystá se mapování rysů, medvědů a vlků v Beskydech

ČTK ČTK
21. 2. 2014 14:16
Příští týden začne tradiční stopování chráněných šelem žijících převážně v Beskydech
Ilustrativní foto.
Ilustrativní foto. | Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

Ostrava - Stopy rysů, vlků a medvědů budou příští týden hledat v Beskydech pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků i další zájemci o tuto akci.

"Ve čtvrtek začne tradiční mapování velkých šelem, které se koná už třicátým rokem," sdělila Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních pohybuje," vysvětlila koordinátorka mapování Dana Bartošová. Podle ní poslední odhady ukazují, že se v Beskydech, včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska, vyskytuje kolem osmi až deseti rysů. "Vzácně zde žije také několik málo jedinců vlků a medvědů," podotkla Bartošová.

Kolik šelem je v Beskydech, budeme vědět za měsíc

Beskydy jsou podle odborníků jediným místem, kde v Česku tyto tři šelmy žijí. "Zatímco rysa můžete spatřit i jinde, medvěda a vlka lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přicházejí ze sousedního Slovenska. Pohyb krajinou jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci," vysvětlila Šůlová.

Stopaři mapující šelmy se v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat.

Výsledky sčítání vyhodnocuje Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy a známy budou zhruba za měsíc.

"Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v České republice chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem," doplnila Šůlová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy