Do Beskyd vyrážejí vlčí hlídky. Mají zastrašit pytláky

ČTK ČTK
4. 11. 2013 10:49
Tým dobrovolníků bude přes zimu v Beskydech zaznamenávat výskyty ohrožených druhů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Do Beskyd a nově i do Jeseníků vyrazí vlčí hlídky. Budou monitorovat výskyt vlků, rysů a medvědů. Mají ale také zamezit nelegálnímu lovu těchto velkých šelem.

V terénu se během zimy bude pohybovat kolem 150 dobrovolníků. Organizátoři projektu oznámili, že zbývá posledních 15 volných míst.

Hlídky do hor vyrazí společně s prvním sněhem. V něm se dá zvěř dobře stopovat. Ještě před tím ale členové vlčích hlídek čekají dvě školení. První se uskuteční o víkendu v Morávce na Frýdecko-Místecku.

"Účastníci vlčích hlídek jednak zaznamenávají výskyt vlka, rysa a medvěda, ale všímají si také případných nelegálních návnad a dalších skutečností, které mohou pro tato vzácná zvířata znamenat ohrožení. Dobrovolníci tak šlapou na paty pytlákům, kteří jsou pro šelmy u nás největší hrozbou," řekl Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

V CHKO Beskydy působí vlčí hlídky už 14 let. Letos navíc mapované území rozšíří také o Jeseníky. Při pravidelném procházení terénu dobrovolníci vyhledávají pobytové znaky, což jsou stopy, trus, srst, kořist velkých šelem, ale i dalších chráněných druhů, jako je jeřábek či tetřev.

"Odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytypovaná místa umisťují fotopasti pro dlouhodobé sledování pohybu velkých šelem," doplnil Kutal.

Podle posledních odhadů se v Beskydech vyskytuje až deset rysů, pět vlků a tři medvědi. Beskydy jsou jediným místem, kde v ČR tyto tři šelmy žijí. Zatímco rysa lze spatřit i jinde, medvěda a vlka lze vystopovat jen v beskydských lesích, kam se často zatoulají ze sousedního Slovenska. Cestu jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v Česku chráněni a jsou také předmětem ochrany Evropského společenství. CHKO Beskydy je proto zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Jejich počet v tuzemsku souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a v Polsku.

Největším nepřítelem těchto ohrožených druhů šelem je člověk. Ilegální lov představuje vážnou překážku jejich přežití. Podle odborníků mají velké šelmy v lesích své místo. Jsou důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci spásáním malých stromků poškozují listnaté či smíšené lesy a brání jejich přirozené obnově.

"Viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit. Za 14 let se úspěšného projektu zúčastnily stovky dobrovolníků, kteří v terénu strávili tisíce hodin," zakončil Kutal.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy