Do Evropy se úspěšně vrací velké šelmy, hlásí studie

ČTK ČTK
20. 12. 2014 8:41
Medvědi, vlci, rysi a rosomáci už prý obývají zhruba třetinu rozlohy starého kontinentu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Zoo Brno

Stockholm - Do Evropy se podle nové studie švédských vědců uveřejněné v prestižním časopise Science s úspěchem vrací původní druhy velkých šelem.

Medvědi, vlci, rysi a rosomáci už prý obývají zhruba třetinu rozlohy starého kontinentu, nepočítáme-li území Běloruska, Ukrajiny a evropské části Ruska.

Desítky let poté, co člověk velké masožravce v Evropě téměř vyhubil, se jim prý nyní daří stále lépe. Šelmy podle vědců nežijí překvapivě jen v přírodních rezervacích nebo odlehlých divočinách, ale stále častěji také přímo v blízkosti lidských obydlí.

Za úspěchem je ochrana

Za úspěšným návratem těchto druhů do přírody stojí podle studie hlavně zákonná ochrana, kterou většina států těmto zvířatům poskytuje, ale také větší tolerance ze strany běžných lidí, jako jsou například pastevci hospodářských zvířat.

Podle Guillamea Chaprona ze Švédské univerzity zemědělských věd, který celoevropskou studii vedl, například ovčáci na severozápadě Španělska tolerují, že vlci loví jejich horské poníky, protože je to chrání před útoky na cennější dobytek.

V Polsku si pak prý vlků cení jako přirozených regulátorů populace divokých prasat.

V Evropě žije 17 000 medvědů

Evropskou výjimku mezi zeměmi, které se šelmám podařilo opět trvale osídlit, tvoří jen Dánsko, Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. Ve Skandinávii, na Balkáně, ve středovýchodní Evropě a dokonce i v částech Alp a Pyrenejí nyní volně žije asi 17 000 hnědých medvědů.

Na stejných místech se vyskytuje také asi 12 000 vlků. Ty lze navíc spatřit rovněž v Německu, Itálii, Francii a na Pyrenejském poloostrově. Rysů žije po celé Evropě asi 9000 a ve Skandinávii se daří také 1250 rosomákům.

Všechny čtyři druhy masožravců najednou žijí údajně pouze ve Finsku.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy