Dominanta Pardubic měla shnilé ochozy, hrozily zřícením

ČTK ČTK
16. 7. 2013 10:33
Dubové ochozy Zelené brány v Pardubicích už mohly být návštěvníkům nebezpečné
Omítnout či neomítnout Zelenou bránu? Město se bude ptát i občanů.
Omítnout či neomítnout Zelenou bránu? Město se bude ptát i občanů. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Dubové ochozy Zelené brány v Pardubicích už mohly být návštěvníkům nebezpečné. Byly zhruba z poloviny shnilé a hrozilo, že se zřítí.

Památková dominanta města se od dubna opravuje a postupně se ukazuje, nakolik je havarijním stavu. Řekl to stavbyvedoucí Jaroslav Pulkrábek.

"Ochoz neměl takovou nosnost, aby bylo bezpečné tam pustit návštěvníky. Úplně destruktivního dřeva je tam 50 až 60 procent, hlavně na západní straně. Dáme tam opět dubové dřevo, které bude impregnované. V našich podmínkách je to jedno z nejlepších dřev," uvedl Pulkrábek.

Neočekávaný problém prodraží opravy asi o půl milionu korun a také stavební práce potrvají déle, nejspíš do přelomu července a srpna. Opravy brány měly být hotové do června a měly původně vyjít na 2,5 milionu korun.

"Podrobný průzkum zdiva ukázal, že stav je dost vážný. Využijeme instalovaného lešení a restaurátor opraví kritická místa, aby se někdy v budoucnu neuvolnil kámen nebo kus omítky," řekla Alena Blažková z odboru majetku a investic.

Jako první stavebníci dokončili kanalizaci a dlažbu. Na rohy věže pak osadili kotevní prvky a stavbu stáhli kolem dokola na dvou místech kovovými pásy.

Bránu poškodil blesk

Kromě toho také uvnitř věže přibyla železná táhla, ta současná totiž už nedostačují. Bránu v minulosti poškodil blesk, pásy a táhla zajišťují její statickou stabilitu.

"Stávající táhla, která tady jsou, začínají být dožilá. Nová by měla přenést veškeré síly, která nesou původní," řekl Pulkrábek.

Město zvažuje, zda se pustí do třetí etapy opravy Zelené brány. Původně byla stavba omítnutá, ale zhruba před 100 lety nechalo město omítku otlouct a zdivo vyspárovat. Podle některých odborníků to však památce nesvědčí.

"Je potřeba pokračovat a třetí etapu (omítnutí) udělat co nejdřív," uvedla Blažková.

Zelenou branou vstupují lidé do památkové rezervace. Stavba vznikla ve 14. století. V roce 1538 ji poškodil požár a dnešní podobu získala při rozsáhlé renesanční přestavbě města.

Brána se skládá ze dvou staveb, renesančního předbraní a samotné brány.

 

Právě se děje

Další zprávy