Česko trápí smog, množství prachu překračuje limity

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 2. 2012 11:34
Signál regulace platí pro Středočeský kraj, na Ostravsku a Karvinsku
Foto: Vojtěch Marek

Česká republika - Některé kraje i nadále sužuje velmi špatná kvalita ovzduší.

Množství polétavého prachu překračuje imisní limity například na Mladoboleslavsku. Jeho průměrná denní koncentrace byla v 7 hodin v Mladé Boleslavi 188,2 mikrogramu na metr krychlový, limit je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Pro Středočeský kraj meteorologové v pondělí ráno vyhlásili signál regulace. V ostatních oblastech kraje je kvalita ovzduší vyhovující.

"Zlepšení rozptylových podmínek očekávají meteorologové večer a v noci na středu," řekla Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu.

I ve Zlínském kraji polétavý prach překračuje povolené limity. V Uherském Hradišti bylo v 7 hodin naměřeno 141,9 mikrogramu na metr krychlový, což je stále téměř trojnásobek nad limitem. Ve Zlíně hodnota polétavého prachu činila 129 mikrogramů na metr krychlový.

V Jeseníku už dýchají čistý vzduch

Ovzduší se v kraji výrazně zhoršilo v pondělí. Naměřené hodnoty v Uherském Hradišti přesahovaly 220 mikrogramů na metr krychlový, ve Zlíně se pohybovaly těsně pod hranicí 200 mikrogramů. Zlínské hejtmanství proto vydalo upozornění na možný vznik smogové situace v regionu.

Více než dvojnásobně je v úterý překročen limit u polétavého prachu ovzduší v Olomouci, Prostějově i Přerově. Čistý vzduch naopak dýchají lidé v Jeseníku.

"Rozptylové podmínky zůstanou nepříznivé i dnes, ve středu už ale lze očekávat jejich výrazné zlepšení," řekl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu

V Přerově ráno činila průměrná denní koncentrace polétavého prachu 139 mikrogramů na metr krychlový. V Olomouci a Prostějově v 7 hodin meteorologové naměřili koncentrace 128 mikrogramů na metr krychlový.

Již od pondělí mohou být v klidu obyvatelé Jeseníku, kde se vzduch pročistil a i v úterý jsou koncentrace škodlivin pod hranicí limitu. V Olomouckém kraji již od konce ledna platí upozornění na smogovou situaci vydané Olomouckých krajem.

Ovzduší se zhoršilo v Jablonci nad Nisou

V Hradci Králové byl imisní limit překročen více než dvojnásobně. Meteorologové ráno naměřili čtyřiadvacetihodinové hodnoty polétavého prachu 129 mikrogramů na metr krychlový.

V Libereckém kraji bylo ráno výrazně překročeno množství polétavého prachu v ovzduší v České Lípě a v Liberci, kde se lidem špatně dýchalo už v pondělí, a nově i v Jablonci nad Nisou. Tam se kvalita vzduchu zhoršila v noci na úterý.

Nejvyšší hodinovou koncentraci polétavého prachu ráno měřicí stanice zjistila v České Lípě, a to 167 mikrogramů na krychlový metr vzduchu. Nad ránem se však jeho koncentrace blížila ke 200 mikrogramů.

V Jablonci nad Nisou byla ještě v pondělí kvalita ovzduší hodnocena jako uspokojivá, kolem půlnoci ale ve městě koncentrace prachu přesáhla 100 mikrogramů na krychlový metr.

V Moravskoslezském kraji  se množství polétavého prachu (PM 10) proti pondělí snížilo. Průměrné denní koncentrace prašného aerosolu klesly na všech měřicích stanicích. I přesto hodnoty PM 10 i nadále zůstávají nad imisním limitem 50 mikrogramů na metr krychlový.

V Podkrušnohoří hodnoty rostou

Kromě Věřňovic, kde bylo ráno naměřeno 209 mikrogramů na metr krychlový, byly vysoké koncentrace polétavého prachu například i v Orlové nebo Opavě. Nejnižší hodnota byla ráno naměřena ve Frýdku-Místku - 134 mikrogramů na metr krychlový.
Kvůli smogu meteorologové ve čtvrtek obnovili signál regulace pro Třinecko. Na Ostravsku a Karvinsku platí signál regulace nepřetržitě od 28. ledna.

Na jižní Moravě se smogová situace zlepšuje. Podle ranních měření je na většině míst vyhovující. Povolené limity pro polétavý prach sice byly překročeny, ale jen mírně.

Nejvyšší hodnoty zjistili ráno meteorologové v centru Brna. Naměřili tam v ovzduší 88 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. Pro Brno i sousední Šlapanicko platí nadále signál upozornění.

Podívejte se na fotky z nejznečištěnější obce Česka:

V Ústeckém kraji jsou vysoké koncentrace prachu, smogové regulace ale nejspíš vyhlášená nebude. Meteorologové už počítají s večerní změnou počasí, smogovou pokličku má rozfoukat silný vítr, doprovázený vydatným sněžením.

V centru Ústí nad Labem v noci atakovala okamžitá koncentrace polétavého prachu hodnotu 200 mikrogramů na metr krychlový, což je čtyřnásobek povoleného limitu.

Zatímco v Ústí nebo Teplicích se ráno začala smogová poklička zvedat, ve výše položené západní části Podkrušnohoří začaly hodnoty růst.  V 8 hodin byly v Mostě 142, v Chomutově 155, v Lomu u Mostu 161 mikrogramů.

Posilovat imunitu vitamíny

V Plzni se kvalita ovzduší výrazně zlepšila. Silnější smog trápil většinu městských částí od poloviny minulého týdne. Nejvyšší hodnoty zjistili meteorologové v městské části Křimice, kde v 8.22 naměřili pro koncentraci polétavého prachu 80,2 mikrogramu na metr krychlový.

Další vysoké hodnoty jsou na Doubravce (73,7 mikrogramu), na Slovanech (68,5), na Borech (66,8). Na sídlišti Lochotín naměřil dopoledne ČHMÚ aktuálně 63,4 a ve Skvrňanech 56,7 mikrogramu na metr krychlový.

Podle Tomáše Foryho z plzeňského ČHMÚ by měly klesnout koncentrace pod limitních 50 mikrogramů během dopoledne.

Stav ovzduší v Pardubicích se proti pondělí mírně zlepšil. Koncentrace prachových částic je ale stejně na více než dvouapůlnásobku limitu. Mezi 9.00 a 10.00 dosahovala koncentrace prachových částic 126,2 mikrogramu na metr krychlový. Stále platí signál regulace.

Lidé by kvůli smogu měli omezit pobyt venku, zvláště v ranních a večerních hodinách. Měli by se také vyvarovat zvýšené fyzické aktivity venku a omezit větrání. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy.

Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a také pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů.

 

Právě se děje

Další zprávy