Česko se vzbudilo do bílého rána. Řidiči musí dát pozor na ledovku i rozbředlý sníh

ČTK Domácí ČTK, Domácí
3. 12. 2020 8:59
Česko se letos poprvé probudilo do zasněženého rána. Sníh zahalil silnice v téměř všech krajích a všichni řidiči, kteří se ve čtvrtek vydají na cestu, by měli být obzvláště opatrní - meteorologové a silničáři varují před rozbředlým sněhem, ledovkou i sníženou viditelností. Do hor by lidé neměli vyjíždět bez speciální výbavy. Zpoždění hlásí spoje hromadné dopravy. Silničáři hlásí desítky nehod.
Sněžení zasáhlo podle předpovědi meterologů i České Budějovice. Na snímku jsou záběry z města v časných ranních hodinách.
Sněžení zasáhlo podle předpovědi meterologů i České Budějovice. Na snímku jsou záběry z města v časných ranních hodinách. | Foto: ČTK

Ve středních Čechách jsou v terénu jsou všechny sypače, výraznější problémy zatím nejsou hlášeny. Sněžení komplikuje veřejnou dopravu v okolí Prahy. "Začalo sněžit a fronta šla na sever. Postupně vyjely všechny sypače," uvedl pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic.

Cestáři ve středních Čechách mají střediska v Kladně, Benešově, Kutné Hoře a Mnichově Hradišti. Podle dispečera ráno cestáři vyjížděli na silnice v celém kraji, nejpříznivější situace byla u Mnichova Hradiště.

Sněžení bylo ráno hlášeno například i na Pražském okruhu nebo dálnicích D1 a D11. Řidiči by tam měli počítat s horší viditelností.

Pražská integrovaná doprava zaznamenala největší problémy v okolí Štěchovic, Jílového u Prahy a Černošic. Provoz na lince 630 mezi Berounem a Kladnem je přerušen, podobné je to s autobusy z Jílového do Prahy. Ostatní spoje hlásí zpoždění.

Sníh leží také na většině jihočeských silnic. Úpravu vozovek v noci na dnešek zajišťovalo 170 sypačů. Mírné dopravní komplikace byly na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Sněžení zhoršilo sjízdnost některých silnic, třeba I/3, která spojuje České Budějovice s rakouskými hranicemi.

Podle předpovědi meteorologů bude na jihu Čech celý den zataženo. Během dopoledne by však mělo přestat sněžit.

V Plzeňském kraji jsou silnice většinou holé nebo mokré po chemickém ošetření. V kraji se stalo také několik dopravních nehod, obešly se většinou s lehkým zraněním, řekla mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

Bez výbavy do hor nejezděte, varují silničáři

Sněží také v Libereckém kraji, pozor by si měli dát motoristé v horských oblastech, sníh ale padá i na Českolipsku. Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a po chemickém ošetření vlhké, místy mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, žádné problémy ale zatím podle policie hlášeny nejsou.

Opatrní by měli být motoristé v horských oblastech a hlavně na silnicích nižších tříd, kde leží ujetá vrstva sněhu. Bez zimní výbavy by do hor neměli vyjíždět, ta je ostatně na 16 silnicích zejména v Jizerských horách a Krkonoších povinná. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, pravidelně se s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy znovu projedou až na jaře.

Teploty v kraji klesají ve čtvrtek ráno až k minus pěti stupňům, přes den mohou podle meteorologů vystoupat maximálně na dva stupně. Na horách ale bude celý den mrznout, ve střediscích toho využívají k zasněžování. Sněhové přeháňky se budou objevovat po celý den.

Se sněhovou nadílkou zejména na horách se od rána pere také sousední Královéhradecký kraj. V Krkonoších a v Orlických horách na silnicích ráno ležela ujetá vrstva sněhu, na Rychnovsku byl na cestách rozbředlý sníh. 

U Předměřic nad Labem na hlavním silničním tahu I/33 z Hradce Králové do Polska se dnes před 08:00 čelně srazily dva kamiony. Silnice byla do 09:30 neprůjezdná, pak začala auta jezdit kyvadlově. Jeden z řidičů byl při nehodě zraněn, je v péči lékařů.

Přes den by mělo být v Královéhradeckém kraji zataženo až oblačno se sněžením, místy i vydatnějším. Odpoledne a večer by od západu mělo sněžení ustávat. Teploty by se měly pohybovat od minus jednoho do dvou stupňů Celsia, na horách má být od minus dvou do minus pěti stupňů.

V Pardubickém kraji je sníh na silnicích po solení rozbředlý, všechny cesty jsou s opatrností sjízdné. uvedli silničáři. Sníh by měl v regionu padat i během čtvrtka.

Ve čtvrtek ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, na Hlinecku foukal nárazový vítr. Na většině území sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus čtyřmi a plus jedním stupněm.

Pozor i na D1

Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Sněžit začalo okolo 03:00 na Pelhřimovsku a sněhové přeháňky se postupně posouvají napříč celou Vysočinou. Na kluzkou vozovku a sníh na dálnici D1 upozorňuje řidiče i státní Ředitelství silnic a dálnic. Upravit silnice vyjelo v kraji nejprve asi 60 sypačů se solí.

Na D1 jsou řidiči varováni před sněžením a kluzkou vozovkou mezi 50. a 120. kilometrem. Přitom okolo 90. kilometru u Humpolce ještě neskončila letošní část modernizace dálnice a auta tam vjíždějí do zúžení.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu může být ve čtvrtek sněžení na Vysočině přechodně i vydatnější a nejvyšší denní teploty nepřekročí nulu. V noci nohou být srážky spíš smíšené, někde s mrznoucími mlhami.

Ledovka, mlhavo, námaraza

Zvýšenou opatrnost by ve čtvrtek měli dodržovat řidiči zejména v horských úsecích silnic v Moravskoslezském kraji. Místy je na nich ujetá vrstva sněhu krytá posypem, jinde jsou vozovky holé a vymrzlé. 

Podle předpovědi meteorologů se ve čtvrtek teploty v kraji budou pohybovat kolem nuly a postupně na většině území bude sněžit. Sněžení bude místy přecházet v déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle i mrznoucí srážky.

Na jihu Moravy komplikuje od rána dopravu husté sněžení. Mezi 6:00 a 8:00 ráno policisté řešili více než 20 dopravních nehod, v naprosté většině případů při nich nebyl nikdo zraněn, šlo o lehčí nehody, řekl mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka.

Video: Na Klínovci už se zasněžuje stejně jako u Prahy. Tady jsou aktuální záběry z českých hor

Na Klínovci už se zasněžuje stejně jako u Prahy. Tady jsou aktuální záběry z českých hor | Video: Holidayinfo.cz
 

Právě se děje

před 9 minutami

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicich s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy