Na českých horách už se spouští sněhová děla. Vlekaři přípravy neodkládají

Erika Šedivá ČTK Erika Šedivá, ČTK
27. 11. 2020 12:59
Prvních pár centimetrů sněhu se drží na krkonošském Medvědíně a ve Svatém Petru. Podobně zasněžené sjezdovky hlásí i Šumava, Orlické hory, Ještěd, Jeseníky, Beskydy a Králický Sněžník. Přípravy na sezonu kvůli epidemii koronaviru vlekaři neodkládají, umělé zasněžování spustili například na Klínovci i v nižších polohách Krušných hor, sněhová děla jedou naplno i u Prahy ve Skiareálu Monínec.
Na Klínovci už se zasněžuje stejně jako u Prahy. Tady jsou aktuální záběry z českých hor | Video: Holidayinfo.cz

Termín zahájení lyžařské sezony v Česku zatím není jistý, závisí na rozvolňování protikoronavirových opatření. Majitelé lyžařských areálů zatím vyčkávají, s jakými nařízeními vláda přijde.

Podrobný balíček pravidel pro skiareály by měl být hotový příští týden. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček společně s Národní sportovní agenturou a dalšími experty upřesní, jaká pravidla budou platit pro provoz na lanovkách, ve frontách u vleků, půjčoven sportovního oblečení, i ve stravovacích zařízeních.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy