"Ať z nás nikdo nedělá separatisty." Politici si v krojích připomněli první Moravany

"Ať z nás nikdo nedělá separatisty." Politici si v krojích připomněli první Moravany
Setkání moravských zákonodárců v budově Ústavního soudu, kde původně sídlil Moravský zemský sněm. Akci svolal poslanec Radek Vondráček z ANO.
Setkání se zúčastnil i bývalý ministr školství Petr Gazdík (STAN). Narodil se v Uherském Hradišti, osm let byl starostou obce Suchá Loz.
...
...
Foto: Radek Bartoníček
Radek Bartoníček Radek Bartoníček
23. 9. 2022 18:48
Neobvyklé setkání se v pátek uskutečnilo na půdě Ústavního soudu v Brně. Poslanci a senátoři z různých stran, kteří pocházejí z Moravy, si připomněli 1200 let od první zmínky o Moravanech. Mnozí z nich přišli v krojích. Tvrdili, že si chtěli pouze připomenout historickou událost v místech, kde původně zasedal Moravský zemský sněm.

Když se politici různých stran sejdou v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu v Praze, často to mezi nimi pořádně jiskří. Při pátečním setkání v budově Ústavního soudu v Brně však panovala zcela jiná atmosféra. Čile mezi sebou komunikovali a neřešili nic, co by je rozdělovalo. Akcí si připomněli 1200. výročí první zmínky o Moravanech. Mnozí z nich přišli v krojích, kterými dávali najevo, z jaké oblasti Moravy pocházejí.

Součástí akce byl podpis deklarace. "Prohlašujeme, že jsme si vědomi historického vědomí Velké Moravy i tradic státnosti země Koruny české, kde vždy Morava spolu s Čechami tvořila základ společné státnosti. Znát historii vlastní země je základem dobrého vztahu občana ke státu, v němž žije," stojí mimo jiné v textu, který ale nemá žádný praktický dopad.

Radek Vondráček (ANO)
Radek Vondráček (ANO) | Foto: Radek Bartoníček

Původně se měla dostavit také šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která se na poslední chvíli omluvila pro nemoc. Podobně se omluvil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který se v Brně narodil a také tam bydlí.

Setkání svolal předseda ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Tvrdí, že mu nešlo o nic jiného než o připomenutí historie. "Chtěl jsem, abychom si my zákonodárci toto výročí připomněli, než komunisté zatnuli moravské samosprávě tipec," sdělil Vondráček, který loni navrhoval, aby Česká republika byla rozdělena na volební obvody Čechy a Morava. Pro návrh získal v ústavněprávním výboru podporu osmi hlasů, ale na jednání celé sněmovny se návrh nedostal a skončil pod stolem.

"Toto je opravdu symbolické zasedání. Ať z nás nikdo nedělá separatisty, naopak jsem příznivec Evropské unie, která má motto, že v různosti je jednota. Morava spojuje, Morava nerozděluje," prohlásil Vondráček. Má však připravený zákon, který by ustanovil vlajky pro Čechy, Moravu a Slezsko. "Ty by byly důstojně používány při různých příležitostech," podotkl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy