Pusťte Kučeru, žádali Indy čeští entomologové

Josef Tuček
18. 9. 2008 20:17
Protest proběhl v mezích zákona i slušnosti
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Byla to demonstrace, jakou by si asi policisté přáli pokaždé: pořadatelé se předem dohodli s úřady, že nebudou demonstrovat na původně vybraném místě.

A když strana, proti níž byla demonstrace zaměřena, požádala o předání petice dřív, ještě v pracovní době, organizátoři jí vyhověli.

Takto Česká společnost entomologická protestovala ve čtvrtek odpoledne proti zadržování dvou svých členů v Indii.

Po dohodě s magistrátem

Demonstrace, původně svolaná před budovu indického velvyslanectví ve Valdštejnské ulici v Praze, se nakonec po dohodě s magistrátem sešla o kus dál, v parku na Klárově.

Její účastníci protestovali proti tomu, že indický soud poslal na tři roky za mříže amatérského entomologa Emila Kučeru. Druhý obžalovaný, ve světě mnohem známější Petr Švácha z Akademie věd, byl sice nakonec osvobozen, ale paradoxně mu může hrozit další trest za to, že když byl ve vězení a čekal na soudní rozhodnutí, propadlo mu vízum.

Oba muži byli obviněni z nezákonného sbírání hmyzu; popírají však, že jej sbírali v národním parku Singhalia a že tak činili z jiných než vědeckých důvodů.

Jinde by dostali pokutu

"Emil Kučera, i když je méně známý a amatér, sice publikuje minimálně, ale je špičkový entomolog v terénu," uvádí hlavní organizátor demonstrace Vladislav Malý z entomologické společnosti. "Na jeho počest nese jeho jméno kolem třiceti nově popsaných druhů brouků, jeho jménem je pojmenován i jeden celý rod," vypočítává.

"Už přes dva měsíce jsou pošlapávána lidská práva obou entomologů," tvrdí. "Jediné, čeho se dopustili, je, že z neznalosti porušili zákon z roku 2002. Za to by v jiné zemi dostali pokutu na místě, možná by jim byl zabaven nalovený materiál!" V Indii však oba muže čekal podivný soud, bez dostatečného tlumočení z místního jazyka do angličtiny, který jednoho osvobodil, a druhého za tentýž čin odsoudil na tři roky vězení.

Už bych tam nejel

"Znám oblast Darjeelingu, sám jsem tam byl před deseti lety sbírat brouky," řekl jiný účastník demonstrace, amatérský entomolog Jan Schneider. "Tehdy to nikomu nevadilo."

Policisté mohli být spokojeni.
Policisté mohli být spokojeni. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak dodává, ani tehdy nesbíral v národním parku, jehož hranice musel zjišťovat jen podle mapy. "Park tam není nijak označený, klidně v něm může být vesnice, kde se kácejí stromy," říká. "Dneska už bych do Indie určitě nejel."

Sám se dohaduje, proč čeští entomologové procházejí takovým martýriem. "Možná si chce někdo tímto případem udělat jméno. Možná je vše zpolitizované: Ta oblast, Západní Bengálsko, se chce odtrhnout od Indie. Všude ve světě se psalo o tom, že soud s našimi entomology se odkládal, protože tamní soud stávkoval. Tím na sebe Západní Bengálsko upozornilo, možná záměrně," spekuluje.

Čaj u diplomata

V průběhu demonstrace přicházejí policisté z ochrany indického velvyslanectví a tlumočí přání indické strany, jestli by organizátoři nemohli předat petici už dříve, aby diplomaté, kteří na ni čekají, mohli zase normálně fungovat.

Co se tam děje, je nehorázné, říká hlavní organizátor demonstrace Vladislav Malý.
Co se tam děje, je nehorázné, říká hlavní organizátor demonstrace Vladislav Malý. | Foto: Ludvík Hradilek

Předseda entomologické společnosti Josef Jelínek, emeritní pracovník Národního muzea, tedy odchází předat petici zatím jen se šedesáti na místě nasbíranými podpisy. Dohadují se, že později podepsané archy pošlou poštou.

"Přijal mě velvyslanec, petici převzal, byl diplomaticky zdvořilý, pozval mě na čaj," popsal doktor Jelínek zpravodaji Aktuálně.cz, co se za půlhodinu jeho pobytu na ambasádě dělo. "Slušně jsme pohovořili, řekl mi, že mají nezávislé soudnictví a že hledají cesty, jak by případ mohli uspokojivě vyřešit."

Pak se předseda entomologů zase vrátil na demonstraci. Zašel si při tom několik metrů, aby v tu chvíli prázdnou Valdštejnskou ulici přešel přesně po přechodu pro chodce.

 

Právě se děje

Další zprávy