Češi v Indii: Jeden na svobodě, druhý má 3 roky vězení

pra
10. 9. 2008 17:04
Indický soud vyměřil tresty českým entomologům

Praha/Darjeeling - Čeští entomologové zadržení v Indii za sběr chráněných larev se dnes s konečnou platností dozvěděli své tresty.

Indický soud jednoho z nich, Petra Šváchu, zprostil obžaloby.

Druhého, Emila Kučeru, odsoudil k nepodmíněnému tříletému trestu vězení.

Kučera se proti verdiktu na místě odvolal. Nový soudní proces by měl začít v listopadu.

Rozsudek ve výši tří let vězení si oba muži vyslechli už v pondělí. Dnes se k němu však mohl vyjádřit i jejich právník. Ten entomologům navrhoval, aby podepsali jím připravenou žádost o milost. S jejím zněním však vědci nesouhlasili.

"Odmítli jsme podepsat naším právníkem připravenou petici soudu, kde z různých důvodů žádáme o co nejmírnější trest. V podstatě tento text zároveň přiznával vinu," informoval Švácha z Indie. Místo toho Češi společně s ambasádou připravili text jiný, který jasně říkal, že se necítí vinni.

"Po určitých dalších akcích pracovníků naší ambasády došlo k podstatnému obratu, i když výsledek zůstává jen na půli cesty," uvedl Švácha. Ambasáda bude podle jeho slov i nadále usilovat o to, aby se i Emil Kučera dostal co nejdříve domů.

Šváchovi pomohlo jeho vědecké postavení

Právě k němu od počátku procesu směřovaly pochybnosti indické strany, u níž si Kučera jako amatérský entomolog nezískal důvěru. Podle indických úřadů hmyz sbíral ke komerčním účelům. Šváchovi naopak pomohla jeho vědecká reputace a členství v Akademii věd ČR.

Kučera i nadále zůstává na svobodě. Rozsudek je zatím nepravomocný.

"Já jsem byl potrestán pokutou dvacet tisíc rupií (zhruba 8 tisíc korun) a po jejím zaplacení osvobozen," uvedl Švácha, který může z Indie vycestovat až poté, co úřady uvolní jeho pas. To může podle českého velvyslance v Indii Hynka Kmoníčka trvat tři až čtyři týdny.

Češi, kteří byli zadrženi 22. června, se nedovoleného sběru údajně dopustili v indickém parku Singalia. Zároveň byli obviněni z toho, že chtěli bez povolení odvézt ze země přes 200 vzácných brouků a larev motýlů.

To však oba muži od začátku popírají. Do národního parku vůbec nevstoupili a hmyz nesbírali pro komerční účely.

Jako hlavní důkaz obžaloba používala přiznání podepsané Kučerou i Šváchou.

Podle obhájců je však dokument podvržený. Prázdné papíry přiměli vyšetřovatelé entomology podepsat s tím, že je použijí k soupisu zadrženého materiálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy