"Probudí se v něm zvíře." Odpoutaný Trump jde do protiútoku, cílí na demokraty

Daniel Anýž Daniel Anýž
26. 3. 2019 12:22
Po bezmála dvou letech, kdy byl americký prezident Donald Trump kvůli vyšetřování tzv. ruské kauzy v defenzivě, se karta obrátila. Podle zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera se Trump ani jeho tým v kampani 2016 nepodíleli na ruském vměšování do amerických prezidentských voleb. Trump teď po zveřejnění základních bodů vyšetřovací zprávy přešel do protiútoku.
Trump o zprávě o údajném ruském vměšování: Takže je to úplné očištění. Žádná tajná dohoda | Video: Reuters

V pondělí v Bílém domě prezident naznačil, že ti, kdo celé vyšetřování ruské kauzy iniciovali, a lidé, kteří proti němu svědčili, by teď měli být sami vyšetřováni.

"Je v tom mnoho zlých lidí, kteří udělali velmi, velmi zlé věci. Řekl bych, že i zrádcovské věci vůči naší zemi… Na tyhle lidi se určitě podívejme," uvedl Trump bez upřesnění, koho konkrétně myslí.

Trumpův spojenec v Senátu, republikánský předseda legislativního výboru Lindsey Graham, potvrdil, že chce takové vyšetřování skutečně otevřít. "Začneme rozkrývat druhou stranu toho příběhu," uvedl, že chce ve výboru prošetřit, zda někteří lidé v FBI a na ministerstvu spravedlnosti nepracovali proti prezidentovi USA.

Graham chce vyzvat i ministra spravedlnosti Williama Barra, aby v této věci jmenoval zvláštního vyšetřovatele, který by navázal na Roberta Muellera, ale podíval by se na věc z opačné strany.

Probudí se v Trumpovi zvíře?

Někteří republikáni by chtěli, aby prezident příznivý závěr zprávy využil k tomu, že celou aféru už nechá za sebou a bude se soustředit na vlastní politickou agendu. "Ty jsi šel do mě, já teď půjdu do tebe, to je jak občanská válka," uvedl například bývalý republikánský guvernér John Kasich, Trumpův soupeř z republikánských primárek 2016, pro deník Financial Times.

Podle bývalého Trumpova hlavního politického poradce Stevea Bannona ale prezident tvrdě vyrazí proti svým odpůrcům. "Utrhne se ze řetězu, probudí se v něm zvíře," předpověděl Bannon pro server Yahoo News, že Trump teď opozici "umlátí".

Bannon je známý svým expresivním jazykem a divokými příměry, ale Trumpovo okolí už začalo ukazovat na konkrétní cíle protiútoku.

Jeho mediální poradkyně Kellyanne Conwayová například vyzvala k rezignaci demokratického předsedu sněmovního výboru pro tajné služby Adama Schiffa, který v rámci výboru inicioval a stále vede vlastní vyšetřování ruské kauzy.

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové by se zase demokraté a "liberální média" měli prezidentovi omluvit. "Média a demokraté prezidenta nazvali agentem cizí vlády… Takové obvinění se rovná zradě, která je v naší zemi trestána smrtí," uvedla Sandersová.

Nenávistní, šílení novináři

Ve vzkazu na Twitteru pak Sandersová zveřejnila seznam "nenávistných" lidí vůči Trumpovi (anglicky "Trump Haters") a grafiku zarámovala titulkem "Muellerovo šílenství".

Tim Murtaugh, šéf Trumpovy kampaně k volbám 2020, zaslal do amerických televizí prohlášení, ve kterém je vyzývá, aby napříště do vysílání nepouštěli určité lidi. Například zmíněného kongresmana Schiffa a další demokraty, kteří v minulých dvou letech upozorňovali na prezidentovu účast v ruské aféře.

"Základem je důvěryhodnost. A tady jde o lidi, kteří byli ochotni jít do televize a vznášet obvinění, pro něž neměli jakékoli opodstatnění," uvedl Murtaugh.

Zatímco ale Trump a republikáni přecházejí do ofenzivy, demokraté na druhé straně evidentně nehodlají složit zbraně.

Šestice šéfů sněmovních výborů, mezi nimi i Adam Schiff, v pondělí ve společném dopise vyzvala ministra spravedlnosti Barra, aby nejpozději do 2. dubna poskytl Kongresu celou Muellerovu zprávu. Barr totiž Kongresu zatím poskytl jen resumé základních bodů dokumentu.

"Vaše čtyřstránkové shrnutí zprávy zvláštního vyšetřovatele není pro Kongres, který je rovnocennou větví k vládě, dostačují k výkonu jeho zásadně důležité práce," píše se v dopise.

Ministr spravedlnosti půjde vypovídat

Demokraté upozorňují, že vyšetřovatel Mueller ve zprávě sice uvedl, že nenašel dost důkazů pro to, že Trump by ve vyšetřování ruské aféry bránil výkonu spravedlnosti. Mueller ale zároveň ve zprávě napsal, že Trumpa z tohoto podezření nemůže ani plně "očistit".

Demokraté kritizují ministra Barra, že na základě tohoto Muellerova závěru rozhodl, že není důvod vznést proti prezidentovi obvinění. Podle některých hlasů však Barr není nestranný. Upozorňují, že před tím, než se letos v únoru stal ministrem spravedlnosti, byl k Muellerově vyšetřování kritický. Kromě jiného zpochybňoval právě to, zda může být prezident vůbec vyšetřován pro možné bránění výkonu spravedlnosti.

Předseda legislativního výboru, demokrat Jerry Nadler, uvedl, že ministra Barra v "blízké budoucnosti" předvolá ke svědectví v Kongresu. Už před víkendovým zveřejněním zprávy pak Nadler řekl, že chce, aby v Kongresu vypovídal i vyšetřovatel Robert Mueller.

"Můžete si být jisti, že Barr a pravděpodobně i Mueller budou dotlačeni ke svědectví (v Kongresu)," uvedl pro Financial Times nejmenovaný demokratický poradce z Kongresu.

Impeachment ne, vyšetřování ano

Z vyjádření demokratického vedení v Kongresu je zřejmé, že Muellerův závěr, že Trump nespolupracoval s Ruskem, pro tuto chvíli odložil stranou možnost, že by demokraté vyvolali impeachment. Tedy proces Trumpova odvolání z funkce prezidenta.

"Nestálo by to za to," uvedla ještě před zveřejněním zprávy Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů neboli dolní komory Kongresu.

Demokraté už ale také potvrdili, že i po zveřejnění zprávy hodlají pokračovat v sérii vlastních kongresových vyšetřování, ve kterých se soustředí na mnohé kauzy, jež vyplynuly z Muellerova vyšetřování.

"Slyšel už dneska někdo o slizounovi Adamovi?" napsal Trumpův syn Donald Junior na Twitter po zveřejnění zprávy na adresu demokratického předsedy sněmovního výboru pro tajné služby Adama Schiffa.

Ten pro deník New York Times následně uvedl, že se "nenechá zastrašit" a bude pokračovat ve vyšetřování vlivu Ruska na amerického prezidenta. "Z ústavy máme povinnost zajistit, že prezident není zneužíván cizí mocností," uvedl Schiff.

"Takhle nelze žít, ani v komunitě, ani v rodinách, ani v naší zemi, ani ve světě," posteskl si však bývalý republikánský guvernér John Kasich, že občanská válka, která se vede v americké politice, by měla skončit.

Zveřejnění Muellerovy zprávy ji ale určitě nezastaví. Republikáni přešli do protiútoku a demokraté nehodlají ustoupit.

Video: "America first" je blbost, kritizuje Albrightová Trumpův slogan 

Beseda s Madeleine Albrightovou. | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy