O osudu zprávy o ruském vměšování rozhodne ministerstvo, oznámil Trump

ČTK ČTK
31. 1. 2019 6:28
Americký prezident ponechá na ministerstvu spravedlnosti, aby samo rozhodlo, jak naložit se závěrečnou zprávou zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera o ruském vměšování do prezidentských voleb v USA. Donald Trump to řekl v rozhovoru, který ve středu zveřejnil konzervativní server Daily Caller. "Rozhodnutí musí padnout uvnitř ministerstva," řekl prezident.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Trumpův nominant na funkci ministra spravedlnosti William Barr nedávno v kongresovém slyšení prohlásil, že nechá Muellera, aby svou zprávu dokončil, a postará se o zveřejnění jejího obsahu, jak jen to bude možné. Reagoval tak na obavy demokratické opozice, že ministerstvo Muellerovo vyšetřování na nátlak Trumpa zastaví.

Úřadující ministr spravedlnosti Matthew Whitaker ve středu novinářům řekl, že Muellerova zpráva je před dokončením. Trump serveru Daily Caller sdělil, že o termínu dokončení zprávy s Whitakerem nemluvil.

Prezident na Muellerovo vyšetřování často útočí a označuje ho za hon na čarodějnice. Jakékoli vměšování Ruska do prezidentských voleb v roce 2016 Trump, stejně jako Moskva, popírá.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 53 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy