Bývalý šéf Trumpovy kampaně poskytne Senátu vyžádané dokumenty k roli Rusů v prezidentských volbách

ČTK ČTK
26. 7. 2017 8:42
Senátní justiční výbor si na středu předvolal šéfa kampaně Donalda Trumpa Paula Manaforta, aby vysvětlil roli Ruska v loňských prezidentských volbách. Předvolání ale nakonec v úterý zrušil. Manafort však začal Senátu USA předávat dokumenty, které si k věci vyžádal. Sešel se v úterý také se senátory výboru pro tajné služby, kde jednal o loňské kontroverzní schůzce Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou.
Paul Manafort.
Paul Manafort. | Foto: Reuters, Reuters

Washington - Někdejší šéf kampaně Donalda Trumpa Paul Manafort začal justičnímu výboru Senátu USA předávat vyžádané dokumenty k ruské roli během loňských prezidentských voleb. Ve středu o tom informovala agentura Reuters s tím, že s výborem nyní Manafort jedná o podmínkách svého výslechu. Justiční výbor si původně Manaforta předvolal na středu, v úterý ale obsílku zrušil.

Zatím není jasné, kdy a jakým způsobem bude bývalý šéf kampaně v justičním výboru Senátu vypovídat, záležitost nyní řeší Manafortovi právní zástupci. Výbor v nyní již zrušené obsílce původně trval na veřejném jednání.

Manafort se v úterý sešel s představiteli senátního výboru pro tajné služby. Manafortův mluvčí uvedl, že tématem jednání byla loňská schůzka Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou. Ta podle Trumpa mladšího slíbila kampani kompromitující informace o demokratické rivalce jeho otce Hillary Clintonové, nakonec prý ale hovořila jen o amerických adopcích ruských dětí.

Deník The New York Times s odvoláním na své zdroje napsal, že Manafort senátnímu výboru pro tajné služby poskytl poznámky, které si učinil při setkání s Veselnickou.

V úterý měl neveřejné slyšení v Kongresu také Trumpův zeť Jared Kushner, který vypovídal ve výboru Sněmovny reprezentantů pro tajné služby. V pondělí Kushner vypovídal rovněž na neveřejném jednání senátního výboru pro tajné služby.

Vliv Ruska na americké prezidentské volby objasňují celkem čtyři kongresové výbory a také ministerstvem spravedlnosti jmenovaný zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.

 

Právě se děje

Další zprávy