Bývalý šéf Trumpovy kampaně poskytne Senátu vyžádané dokumenty k roli Rusů v prezidentských volbách

ČTK ČTK
26. 7. 2017 8:42
Senátní justiční výbor si na středu předvolal šéfa kampaně Donalda Trumpa Paula Manaforta, aby vysvětlil roli Ruska v loňských prezidentských volbách. Předvolání ale nakonec v úterý zrušil. Manafort však začal Senátu USA předávat dokumenty, které si k věci vyžádal. Sešel se v úterý také se senátory výboru pro tajné služby, kde jednal o loňské kontroverzní schůzce Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou.
Paul Manafort.
Paul Manafort. | Foto: Reuters, Reuters

Washington - Někdejší šéf kampaně Donalda Trumpa Paul Manafort začal justičnímu výboru Senátu USA předávat vyžádané dokumenty k ruské roli během loňských prezidentských voleb. Ve středu o tom informovala agentura Reuters s tím, že s výborem nyní Manafort jedná o podmínkách svého výslechu. Justiční výbor si původně Manaforta předvolal na středu, v úterý ale obsílku zrušil.

Zatím není jasné, kdy a jakým způsobem bude bývalý šéf kampaně v justičním výboru Senátu vypovídat, záležitost nyní řeší Manafortovi právní zástupci. Výbor v nyní již zrušené obsílce původně trval na veřejném jednání.

Manafort se v úterý sešel s představiteli senátního výboru pro tajné služby. Manafortův mluvčí uvedl, že tématem jednání byla loňská schůzka Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou. Ta podle Trumpa mladšího slíbila kampani kompromitující informace o demokratické rivalce jeho otce Hillary Clintonové, nakonec prý ale hovořila jen o amerických adopcích ruských dětí.

Deník The New York Times s odvoláním na své zdroje napsal, že Manafort senátnímu výboru pro tajné služby poskytl poznámky, které si učinil při setkání s Veselnickou.

V úterý měl neveřejné slyšení v Kongresu také Trumpův zeť Jared Kushner, který vypovídal ve výboru Sněmovny reprezentantů pro tajné služby. V pondělí Kushner vypovídal rovněž na neveřejném jednání senátního výboru pro tajné služby.

Vliv Ruska na americké prezidentské volby objasňují celkem čtyři kongresové výbory a také ministerstvem spravedlnosti jmenovaný zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy