Clintonová zavrhla další kandidaturu, z politiky ale neodchází. Kéž by zmizela, přejí si demokraté

Daniel Anýž Daniel Anýž
12. 9. 2017 13:07
Soupeřka Donalda Trumpa o prezidentské křeslo Hillary Clintonová vydává knihu, která pojednává právě o její neúspěšné prezidentské kampani v roce 2016. V televizním rozhovoru zároveň uvedla, že už nehodlá znovu kandidovat. Demokratické straně se ulevilo. Z průzkumů je zřejmé, že Clintonová by už nejspíš neměla šanci na zisk Bílého domu. I část demokratických voličů už chce, aby stranu zastupoval někdo jiný. Z politické scény ovšem Clintonová neodchází a chce se patrně podílet i na tom, jaký program a jaké osobnosti demokraté voličům nabídnou.
Druhá debata prezidentských kandidátů. St. Louis 10. října 2016
Druhá debata prezidentských kandidátů. St. Louis 10. října 2016 | Foto: Reuters

Washington - Zuřivé uklízení skříní, dlouhé procházky v lese, hraní si se psem, jóga, zklidňující meditační dýchání a také víno chardonnay.

Tím vším se demokratická kandidátka Hillary Clintonová snažila po loňských prezidentských volbách v USA zahnat frustraci, která v ní zbyla, když ji nečekaně porazil Donald Trump.

A jak uvedla v nedělním rozhovoru pro americkou stanici CBS: "Byla jsem mimo, nic jsem necítila, nemyslela jsem. Byla jsem vymazána."

Televizní rozhovor byl ale nakonec důležitější kvůli jinému jejímu prohlášení. "S kandidaturami jsem hotova," potvrdila Clintonová, že se už nebude ucházet o veřejnou politickou funkci.

Prozatím, a nejspíše i definitivně, tím sama utnula spekulace, zda nehodlá za tři roky ještě jednou kandidovat na prezidentku USA. A to po dvou neúspěšných pokusech v letech 2008 a 2016.

Tyto dohady přitom přiživovalo očekávání knihy Co se stalo (What Happened), kterou Clintonová v úterý představí v knihkupectví na newyorském Manhattanu a pak s ní vyrazí na tříměsíční autorskou šňůru po Americe.

V knize především popisuje svoji loňskou prezidentskou kampaň.

Mnozí komentátoři proto tvrdili, že ze strany Clintonové může jít o první testování terénu do voleb 2020.

I Trump je populárnější

O víkendu ale Clintonová vysvětlila, že se chce v politice dál angažovat, ovšem nikoli v oficiální roli. Pro velkou část americké demokratické strany je to momentálně velká úleva.

Z přímých citací a především z poznámek demokratických politiků "mimo záznam" bylo zřejmé, že případnou další kandidaturu Hillary Clintonové by pokládali za katastrofu.

Clintonová by totiž možná znovu vyhrála stranické primárky. Má sponzorské zázemí a zkušenosti a dohromady by dala zřejmě takový aparát, že by si vybojovala demokratickou nominaci.

Jenže Bílý dům by jí a tím i demokratům nakonec znova unikl. Ukazují to čísla z týden starého průzkumu veřejného mínění pro americká média NBC a Wall Street Journal.

Popularita prezidenta Donalda Trumpa je mimořádně nízká, pohybuje se okolo 36 procent. Obliba Hillary Clintonové je však ještě o 6 procent nižší.

Z toho vyplývá, že mnozí demokratičtí voliči si přejí, aby jejich stranu reprezentoval už někdo jiný než Clintonová.

Jako z filmu

O složitých emocích, které ve své vlastní straně Clintonová aktuálně vzbuzuje, pak svědčí i dosavadní rozpačité přijetí její knihy Co se stalo.

Podle amerického webu Politico jsou kniha a její veřejná prezentace za účasti Clintonové pro demokraty něco jako film Groundhog Day (v Česku uváděný pod názvem Na hromnice o den více).

Hlavní hrdina snímku, kterého hraje Bill Murray, se zasekne v čase - znovu a znovu prožívá ten samý den. A demokraté si teď kvůli Clintonové budou znovu a znovu prožívat své prohrané volby z roku 2016, píše Politico.

Z výňatků, které předem vyšly v amerických médiích, jsou zřejmé dvě věci.

Zaprvé, Clintonová přiznává, že velká část viny leží na ní samotné.

"Probírám se našimi nedostatky a chybami, které jsme udělali. A za vše přijímám zodpovědnost. Můžete to svádět na data, na hlavní poselství kampaně, můžete to svádět, na co chcete - ale kandidátkou jsem byla já. Byla to moje kampaň. Byla to má rozhodnutí," píše sebekriticky.

Jenže, a to zadruhé, Clintonová v knize zároveň rozdává rány na různé strany.

Podle očekávání jsou jejím cílem její republikánský rival Donald Trump nebo James Comey, někdejší ředitel FBI, který pouhých jedenáct dní před listopadovými volbami znovu otevřel "kauzu s e-maily". Tedy vyšetřování, zda Clintonová v době, kdy byla ministryní zahraničí, neohrozila národní bezpečnost USA tím, že používala soukromý e-mail.

Podle Clintonové to byla v samotném závěru předvolební kampaně voda na mlýn Donalda Trumpa, který tím oživil své výpady o "proradné Hillary".

Kritika do vlastních řad

Trump a Comey ale nejsou jediní. Clintonová vysílá kritické šípy i do vlastních stranických řad - proti demokratům.

A jejím nejvděčnějším cílem je její loňský soupeř v boji o demokratickou nominaci, senátor Bernie Sanders.

Podle Clintonové ji Sandersovy útoky během primárek "poškodily" a připravily tím půdu pro Trumpa. Clintonová pak v knize varuje demokraty, že Sanders podle ní hrál a hraje jen sám za sebe.

"Nešel do souboje proto, aby pro demokraty získal Bílý dům, ale aby rozdělil demokratickou stranu," tvrdí bývalá kandidátka na prezidentku.

Jenže demokraté se mezitím snaží vzpamatovat z loňské prohry, sjednotit se a rozhodnout, čím chtějí do budoucna oslovit americké voliče.

Své vlastní straně tak Clintonová podle Politica jen přidělává problémy. Web k tomu zveřejnil i dost ostrá vyjádření některých demokratů.

Nezmizím, jsem tady

"Hillary jede svoji show. A mnozí z nás se drbeme na hlavě a dohadujeme se, o co jí jde. Rozhodně nám to nepomáhá," citoval web nejmenovaného bývalého poradce prezidenta Baracka Obamy.

"Nejlepší, co by mohla udělat, je zmizet," citoval pak washingtonský list The Hill bývalého spolupracovníka Clintonové.

Tohle přání ovšem Clintonová svým kritikům nejspíš nesplní. "Hodně lidí doufalo, že se prostě vytratím. Ale tady jsem," píše ve své knize Co se stalo.

Ženy jsou budoucnost, řekla Clintonová v pozvánce na konferenci | Video: Makers
 

Právě se děje

před 49 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy