Pravěcí živočichové dýchali ušima

rst, ČTK
23. 1. 2006 15:00
Stockholm - Sluchové orgány prvních pozemních živočichů se vyvíjely jako dýchací orgány. Tvrdí to autoři švédské studie, kteří zkoumali fosílii ryby, jejíž stáří je odhadováno na 370 milionů let.

Zkameněliny ukazují, jak jedno ucho se vyvinulo v souladu s komplexním procesem a že na začátku sloužilo k dýchání, upozornil Per Ahlberg z univerzity v Uppsale.

Ahlberga a jeho kolegu Martina Brazeaua zaujal tvar uší, které se vyvinuly u prvních pozemních živočichů. Proto se zaměřili na průzkum sluchových orgánů u fosilií prehistorických ryb rodu Panderichthys. Tyto ryby "jsou ze všech rybích zkamenělin, které známe, nejblíž pozemním zvířatům", vysvětlil badatel.

Kostní struktura zjištěná u ryby, která zahrnuje i sluchovou dutinu, však nemá nic společného se sluchem. "Je jasné, že nejde o sluch, protože nemá nic společného s vnitřním uchem (...) Přirozeným vysvětlením by bylo, že jde o něco, co má něco společného s dýcháním," dodal Ahlberg.

"Když se podíváte na první plazící se živočichy, jejich střední ucho vypadá stejně jako u Panderichthys. A jelikož se zdá, že nemají bubínek, je pravděpodobné, že dýchali ušima," vysvětlil dále.

U prvních pozemních živočichů už dýchací funkce je, ovšem začíná se postupně vyvíjet i funkce sluchová, poznamenal Ahlberg.

 

Právě se děje

Další zprávy