Zkameněliny ukazují, jak jedno ucho se vyvinulo v souladu s komplexním procesem a že na začátku sloužilo k dýchání, upozornil Per Ahlberg z univerzity v Uppsale.
Ahlberga a jeho kolegu Martina Brazeaua zaujal tvar uší, které se vyvinuly u prvních pozemních živočichů. Proto se zaměřili na průzkum sluchových orgánů u fosilií prehistorických ryb rodu Panderichthys. Tyto ryby "jsou ze všech rybích zkamenělin, které známe, nejblíž pozemním zvířatům", vysvětlil badatel.
Kostní struktura zjištěná u ryby, která zahrnuje i sluchovou dutinu, však nemá nic společného se sluchem. "Je jasné, že nejde o sluch, protože nemá nic společného s vnitřním uchem (...) Přirozeným vysvětlením by bylo, že jde o něco, co má něco společného s dýcháním," dodal Ahlberg.
"Když se podíváte na první plazící se živočichy, jejich střední ucho vypadá stejně jako u Panderichthys. A jelikož se zdá, že nemají bubínek, je pravděpodobné, že dýchali ušima," vysvětlil dále.
U prvních pozemních živočichů už dýchací funkce je, ovšem začíná se postupně vyvíjet i funkce sluchová, poznamenal Ahlberg.