Počet hracích automatů vzrostl za rok o pětinu. Jsou jen na papíře, uklidňuje ministerstvo financí

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 6. 2017 6:28
Za poslední rok povolilo ministerstvo financí devět tisíc nových výherních automatů, a to i přes přísnější zákon, který má naopak hazard více regulovat. Úřad ale tvrdí, že většina nově povolených automatů je jen na papíře a ve skutečnosti neexistují. Povolení prý muselo vydal, protože podle starého zákona na ně firmy měly nárok. Ministerstvu se navíc nedaří připravit hlavní zbraň proti hazardu - vypsat zakázku na registr hráčů, který má hlídat, aby do automatů neházeli peníze lidé, kteří pobírají sociální dávky.
Hrací automaty
Hrací automaty | Foto: Shutterstock

Praha - Počet povolených hracích automatů se v Česku meziročně zvedl takřka o pětinu. Zatímco k loňskému červnu povolilo ministerstvo financí 50 tisíc výherních přístrojů, počátkem června jich bylo zaregistrováno 59 tisíc. A to přesto, že od nového roku platí přísnější zákon, který má hazard výrazně omezit.

Hlavním důvodem nárůstu je podle předsedy sdružení Občané proti hazardu Martina Svobody to, že v novém zákonu padla hranice maximálně 30 hracích automatů na jednu hernu. "Je velká chyba, že padla," říká.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský ale tvrdí, že nárůst je jen papírový a většina nově povolených přístrojů není v provozu. Provozovatelé heren se jen "předzásobili" před platností nového zákona.

"Bohužel na to měli nárok a my jim vyhovět museli," říká. Podle něj ale většina takto vydaných povolení má platnost rok či dva a během následujícího roku tak vyprší povolení na 18 000 přístrojů.

"Důležité je, že za poslední dva roky klesl o pětinu počet heren," zdůraznil Závodský. Zatímco před dvěma lety bylo v zemi 6 100 heren, nyní jich je zhruba pět tisíc. Náměstek poukazuje i na to, že v roce 2011 bylo v zemi dokonce 78 000 povolených hracích automatů.

I trojnásobný nárůst

V některých městech přitom počet povolených automatů za poslední rok vzrostl několikanásobně - především v blízkosti hranic. Například v Jablonci nad Nisou toto číslo stouplo takřka trojnásobně - ze 156 na 420. A v Děčíně dokonce ze 138 na 450.

Ani v jednom z nich přitom nezaznamenali nárůst problémů s hazardem. "Nemáme zmapováno, zda povolená herní zařízení jsou skutečně provozována. Ale nevznikají nové provozovny a ke zhoršení situace nedošlo," uvedla vedoucí kanceláře děčínské primátorky Renata Silvarová.

Problémy podle primátora Petra Beitla nezaznamenal ani Jablonec nad Nisou. Tam se podle něj může hazard provozovat pouze v desítce kasin. "Nemáme žádné problémy spojené s jejich provozem," řekl.

Zakázku odstřelili odpůrci

Obce poukazují spíše na jiný problém. Nový zákon měl především přinést přísnou kontrolu hráčů a zabránit tomu, aby například v automatech nepromrhali sociální dávky. Každý hráč by se měl před hrou povinně přihlásit a systém by se automaticky zablokoval, kdyby na něm chtěli hrát lidé, kteří pobírají dávky. Ale také by třeba hráčům dával povinnou pauzu.

"Dokud nebude registr hráčů, tak si se závislými neporadíme," říká Beitl. "Předpokládáme, že jeho zavedením postupně dojde k redukci míst, kde je hazard provozován, neboť značná část cílové skupiny bude mít k hazardním hrám ztížený přístup," potvrzuje Silvarová.

Výběrové řízení na provozovatele vypsalo ministerstvo financí již loni v květnu. Ale po třech měsících je muselo zrušit. Podle Závodského tendr "sestřelili" odpůrci nového zákona - řízení prý paralyzovali stovkami doplňujících dotazů, a ministerstvo se proto rozhodlo, že vypíše novou soutěž. "Rádi bychom ji vypsali v létě," řekl Závodský.

Nasazení registru, který by problémovým hráčům zabránil v hraní, ale není reálné dřív než v roce 2020. Dá se totiž očekávat, že i nové výběrové řízení na zakázku v odhadovaném objemu 300 milionů korun budou provázet protesty. Její výherce pak bude mít 12 měsíců na to, aby registr vyvinul a nasadil.  

Provozovatelé hazardu registr nechtějí

To, že registr je v nedohlednu, už dlouho kritizuje Transparency International. "Ministerstvo financí se našim výtkám o nevysoutěžení registru hráčů bránilo argumentem, že se zpoždění předem očekávalo. S tím se dá souhlasit, pokud by se jednalo o zdržení v řádu několika měsíců. Nyní jsme ale v situaci, kdy půjde o zpoždění minimálně dvou let," uvádí ředitel TI David Ondráčka.

Pokud by registr hráčů nakonec vůbec nebyl zaveden, bylo by to podle něj velké vítězství hazardní lobby. "Je evidentní, že pokud má někdo opravdový zájem na tom, aby registr hráčů fungoval co nejpozději či vůbec, tak jsou to právě provozovatelé automatového hazardu," podotkl Ondráčka.

Registrace hráčů sice již funguje na internetu, kde má pomáhat i proti praní peněz prostřednictvím hazardních her. Ale nefunguje všude a důsledně. Jak již uvedly Hospodářské noviny, Finanční analytický úřad ministerstva financí vyšetřuje Sazku, protože nevyžaduje, aby se hráči při registraci legitimovali. A lze tak hrát i po zadání falešných údajů včetně rodného čísla.

"Jinými slovy hráčské konto společnosti Sazka lze teoreticky využít k praní špinavých peněz, což nás upřímně řečeno doslova šokovalo," říká Martin Svoboda, předseda Občanů proti hazardu.

 

Právě se děje

Další zprávy