Stát bojuje s nelegálním hazardem. Automaty zabavuje, ale trestat provozovatele heren se mu nedaří

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 5. 2017 19:40
Při tažení proti nelegálnímu hazardu stát zabavil za poslední dva roky několik tisíc výherních automatů. A od počátku letošního roku navíc ministerstvo financí začalo regulovat nelegální hazard i na internetu. "Z 55 společností, které mířily na české hráče na konci minulého roku prostřednictvím internetu bez povolení, jsou poslední tři," říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský, podle něhož firmy odradily i pokuty za celkem 115 milionů korun. Zatím se ale příliš nedaří trestat ty, kteří nelegální hazard provozují, jinak než zabavováním automatů. Ze statistiky soudů vyplývá, že v roce 2015 byli pravomocně odsouzeni za provozování nelegálního hazardu jen čtyři lidé, loni jich bylo 15.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Deset let řídil František Myška v Husitské ulici v Praze na Žižkově bar Richi, v jehož zadní místnosti byla - poslední dva roky nelegální - herna. Tu formálně provozovalo občanské sdružení Život je hrou, jehož byl Myška místopředsedou.

Provoz nelegální herny ukončila v dubnu 2013 policie, které i zabavila 14 nelegálních hracích automatů. A Myšku obvinila z neoprávněného provozování loterie, za něž hrozí až šestileté vězení.

Letos v únoru Obvodní soud pro Prahu 3 udělil Myškovi půlroční podmínku. Tento čtvrtek měl případ na stole odvolací Městský soud v Praze. Ten sice verdikt zrušil, ale moc nadějí Myškovi nedal. Prvoinstančnímu soudu totiž přikázal, aby projednal případ znovu s přísnější právní kvalifikací.

Prvoinstanční soud totiž Myšku odsoudil "pouze" k pomoci při trestnému činu - svého zaměstnance měl navést. "Shromážděné důkazy svědčí, že nebyl jen návodcem, ale pachatelem," řekl soudce Václav Kašík a poukázal na to, že automaty Myška provozoval vědomě a byl i jediným nájemcem daných prostor.

"Jestliže si na to sjednal obsluhu, neznamená to, že tento člověk je místo něj zodpovědný," dodal Kašík s tím, že prvoinstanční soud má zvážit i udělení peněžitého trestu.

Policie a soudy se to učí

Případ Františka Myšky je ale jedním z mála, který trestní soudy řeší. Přesto, že policie spolu s celníky v zemi odhalila stovky černých heren a zabavila tisíce nelegálních hracích přístrojů.

Ač stát tažení proti nelegálnímu hazardu zpřísnil, posílat provozovatele černých heren do vězení se mu nedaří, i když se počty pravomocně odsouzených za nelegální hazard pomalu zvyšují. Stačí pohled na statistiku: V roce 2014 byl pravomocně odsouzen jeden člověk za provozování nelegálního hazardu, v roce 2014 čtyři a loni pak 15 lidí. Nejčastěji šlo - stejně jako v případě Myšky - o provozovatele, kteří se zaštiťovali hlavičkou sdružení Život je hrou.

"Byť je zatím nízký počet odsouzených, v minulosti byl přesně nula. Vývoj ukazuje, že jak policie, tak žalobci a soudy se již konečně učí tuto trestnou činnost efektivně trestat," reaguje optimisticky Martin Svoboda z občanského sdružení Občané proti hazardu, který je sám bývalý gambler a nyní v boji proti nelegálním hernám pomáhá.

Drobné v automatu jako dar sdružení

Prostřednictvím sdružení Život je hrou se pokoušeli provozovatelé automatů obejít rozhodnutí měst a obcí, které na svém území hazard zakazovaly. Herny proto fungovaly pod jeho hlavičkou jako pobočky - v době jejich boomu jich v republice bylo až několik set.

Každý, kdo si chtěl zahrát, se tak musel formálně stát členem sdružení a dostal kartičku. Každá vhozená částka do automatu byla dar sdružení, a pokud někdo vyhrál, tak výhra byla naopak darem sdružení danému členovi.

Sdružení Život je hrou již prakticky neexistuje. Soudy jednají o jeho zrušení, o které požádalo státní zastupitelství. Policie i obvinila dva hlavní představitele sdružení - zakladatele Jaroslava Skryju a Jiřího Mazala. Soudní líčení by mělo začít během prázdnin.

Po členských příspěvcích kvízomaty

Provozovatelé nelegálních heren proto zkusili využít další trik, tzv. kvízomaty. Ale i v těchto případech narážejí. Konkrétně na speciální policejní tým Výhra, který se jimi zabývá.

"Tým Výhra vede několik trestních řízení a bylo jím zajištěno více než 1040 tzv. kvízomatů a finanční hotovost ve výši více než 4,9 milionu korun," uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Kolik bylo zabaveno automatů celkově - tedy nejen kvízomatů - ale není schopna říct, protože řízení vedou územní policejní správy samostatně a celková statistika neexistuje. Odhady nicméně mluví o nízkých tisících.

Od počátku letošního roku pak kontroly v hernách i možnost stíhání začali řešit i celníci, kteří mají v některých oblastech větší možnosti než policie.

"Mají například pravomoc ty automaty rovnou zabavit," říká na adresu celní správy státní zástupkyně z Loun Alena Černá, která upozorňuje na to, že když zátahy dělali v minulosti policisté, muselo se o zabavení přístrojů vést složité správní řízení. Podle Černé, která dovedla do pravomocného rozsudku tři z dvacítky odsouzených kauz, může být boj s nelegálním hazardem nyní efektivnější.

A čísla z celní správy to naznačují - za první čtyři měsíce celníci provedli 530 kontrol a porušení zákona našli v každé čtvrté herně. A při kontrolách zabavili 371 automatů. Byť nikoho z provozovatelů nelegálních heren zatím podle mluvčí Hany Prudičové neobvinili. I když celníci pravidelně udělují i pokuty, jejich celkovou výši nechtěla říct s odůvodněním, že kromě jedné zatím nejsou pravomocné.

Přijdou nové způsoby, jak zákon obejít

Podle Prudičové se objevují další triky, jak hazardní zákon obejít. Konkrétnější být ale nechce. "S ministerstvem financí to diskutujeme, ale nic bližšího není vhodné z taktických důvodů v tuto chvíli zveřejňovat," uvedla.

Podle Janusze Konieczneho z Nadačního fondu proti korupci, který nelegální herny mapuje, si jejich provozovatelé například důkladněji hlídají, koho dovnitř pustí. Herny většinou vydávají za soukromé kluby, do nichž je omezený přístup.

"Někdy je třeba i několikanásobná kontrola. Jeden den si požádáte o členství, ale hrát můžete až další den, než si vás prověří. Jinde vás vezmou jen v případě, že se nějaký současný hráč za vás zaručí," popisuje.

Konieczny odmítá argumenty těch, kteří tvrdili, že se zakazováním legálních heren dělá prostor pro černé herny. "Náš monitoring ukazuje, že se do nelegálního prostoru přesunulo jen deset procent z nich," říká.

Za hazard na internetu vysoké pokuty

Od počátku roku začalo ministerstvo financí regulovat i hazard na internetu. A začalo využívat i nové možnosti včetně vysokých pokut, jejichž horní hranice je 50 milionů korun. "Uložili jsme pokuty za 115 milionů a budeme v tom dál pokračovat," uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

"Z 55 společností, které mířily na české hráče na konci minulého roku bez povolení prostřednictvím internetu, jsou poslední tři," poukázal s tím, že zatím ještě ani nevyužili všechny možnosti, které jim dává nový zákon.

Podle Závodského jich je pět - kromě regulace reklamy, pokut až padesáti milionů či dodatečného zdaňování je to i blokace webových stránek a blokace plateb. "Poslední dvě jsme ještě nevyužili, necháváme si je jako poslední možnost," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy