Mimořádná zpráva

Tropy živě: Vedro nepolevuje, Česko sužují sucho a požáry

Živě
Tropické počasí v České republice sledujeme v online zpravodajství.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Úterek opět přinesl teploty blížící se čtyřicítce a další požáry lesů či polí. Nejvyšší teploty stejně jako v pondělí dosáhly 38,8 stupně. Nadále také trvá sucho, které se odráží ve vysokém počtu požárů.

Denní počet požárů byl dokonce v pondělí nejvyšší za posledních pět let. Nejvyšší úterní teplota, 38,8 stupně, byla podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naměřena v Husinci-Řeži u Prahy. Vysoké byly teploty hlavně v Čechách, ale i na Moravě se dostaly nad 37 stupně. Teplotní rekordy padly téměř na všech meteorologických stanicích.

Úterní tropický den jsme sledovali v online reportáži

Živě
Aktualizovat reportáž
19:46

Na jižní Moravě opět padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Brodu nad Dyjí na Břeclavsku, kde meteorologové naměřili 37,3 stupně Celsia. Pokořen tak byl teplotní rekord z roku 1988, kdy tam zaznamenali 32,7 stupně Celsia.

19:42 ilustrační foto.

U obce Rájec na Ústecku hoří dva hektary lesa. Na místě zasahuje deset jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Po čtyřech hodinách dostali hasiči oheň pod kontrolu.

"Požár je těsně před lokalizací, máme ho pod kontrolou. Dohašují se ohniska. Na místě zasahuje necelá padesátka hasičů," řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

Foto: Reuters
18:48

Ve Zlínském kraji byly dnes překonány teplotní rekordy na devíti stanicích. Ve Valašském Meziříčí byl přepsán rekord z roku 1921, ve Vizovicích z roku 1933 a v Bystřici pod Hostýnem z roku 1946. Nejtepleji ale bylo ve Vsetíně, kde dnes naměřili 36,5 stupně Celsia.

18:45

Teplotní rekordy padly na 15 měřicích stanicích na Vysočině. Nejtepleji bylo v Dukovanech a Moravských Budějovicích, kde meteorologové naměřili shodně 34,9 stupně Celsia. V Dukovanech byl překonán rekord pro tento den z roku 2004 s hodnotou 30,7 stupně. V Moravských Budějovicích padl rekord z roku 1998, kdy tam meteorologové naměřili 32,2 stupně.

Foto: Ludvík Hradilek
18:40

Letošní červenec byl třetí nejteplejší za posledních 55 let. Celková průměrná měsíční teplota dosáhla díky teplým dnům i nocím 20,2 stupně, a byla tak o 3,3 stupně vyšší než dlouhodobý průměr. Červenec byl zároveň pátým nejsušším za poslední půlstoletí, což se odrazilo v nadprůměrném počtu požárů.

17:52

Na severu Čech dnes znovu padly teplotní rekordy téměř na všech meteorologických stanicích. Nejtepleji bylo v Teplicích, kde meteorologové naměřili 37,5 stupně. V Libereckém kraji bylo nejvíc v Doksech na Českolipsku. Rtuť teploměru tam vystoupila na 37,3 stupně Celsia.

17:49

Meteorologové dnes v Moravskoslezském kraji také zaznamenaly rekordní teploty. Na několika místech naměřili extrémní teploty, které překonaly dosavadní maxima platná pro 11. srpen. Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde naměřili 36,9 stupně Celsia. Bylo to o víc jak šest stupňů více než dosavadní nejvyšší hodnoty pro dnešní den naměřené v roce 2004.

17:47

V Plzeňském kraji dnes meteorologové přepisovali dosavadní teplotní rekordy. Nejvyšší teplotu naměřili odpoledne ve Staňkově na Domažlicku, a to 36,2 stupně. Dosavadní staňkovský rekord pro dnešní den byl 34,5 stupně. Nové teplotní rekordy má zhruba polovina západočeských stanic. Všechny dosavadní maximální teploty pro dnešní den pocházely z roku 1998.

17:37

V Dobřichovicích v úterý rtuť dosáhla na 37,7 stupně. I na dalších místech v celém Česku se teploty dostaly nad 37, například v Teplicích na západě Čech, Brandýse nad Labem ve středních Čechách nebo Brodě nad Dyjí na jižní Moravě.

Foto: Reuters
17:35

Dnešní republikové teplotní maximum je na desetinu stupně stejné jako pondělní a naměřeno bylo i na stejném místě, v Řeži v okrese Praha-východ. Právě v Řeži a také shodně v Dobřichovicích na Praze-západ byla v sobotu zaznamenána i dosud nejvyšší teplota letošního roku 39,8 stupně, jen o několik desetin pod absolutním českým rekordem 40,4 stupně ze srpna 2012.

17:35

Teploty v Česku v úterý stejně jako v pondělí vystoupaly až na 38,8 stupně naměřených opět v Husinci-Řeži u Prahy. Řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vysoké byly teploty hlavně v Čechách, ale i na Moravě se dostaly nad 37 stupně. Teplotní rekordy padly téměř všude.

Foto: Reuters
17:22

Na území České republiky se i v tomto suchém období sem tam objeví vzácný déšť.

16:34

Krajská nemocnice v Liberci varuje před skákáním do vody i v místech, kde to lidé znají. Kvůli suchu je v nádržích méně vody a je tak větší riziko těžkého poranění páteře a míchy. Nemocnice před několika lety vedla kampaň, která pomohla tomu, že jí takřka vymizely případy těžkých poškození páteře a mích po skocích do vody. O letošních prázdninách už ale má tři případy s doživotními následky. "Lidé skákali do vody, aniž by si uvědomili, že tam není dostatečná hloubka. To se v těchto dnech týká i míst, kde je obvykle hloubka dostatečná. Vody ale v mnoha nádržích ubylo a někteří si to neuvědomují," uvedl lékařský ředitel Krajské nemocnice v Liberci Richard Lukáš.

Kaskadérským skokem ze dvacetimetrového vodopádu Štrbački buk na bosenské řece Uně (na snímku z 11. června) pokračovalo natáčení akčního dramatu "Na vlastní nebezpečí" v režii Filipa Renče, podle původního scénáře Josefa Urbana. Skok do rozbouřených peřejí pod obřím vodopádem patří pravděpodobně k nejnebezpečnějším filmařským scénám v dějinách české kinematografie. V rámci přípravy na natáčení akční scény skok do peřejí vykonal o den dříve i režisér Renč.
Kaskadérským skokem ze dvacetimetrového vodopádu Štrbački buk na bosenské řece Uně (na snímku z 11. června) pokračovalo natáčení akčního dramatu "Na vlastní nebezpečí" v režii Filipa Renče, podle původního scénáře Josefa Urbana. Skok do rozbouřených peřejí pod obřím vodopádem patří pravděpodobně k nejnebezpečnějším filmařským scénám v dějinách české kinematografie. V rámci přípravy na natáčení akční scény skok do peřejí vykonal o den dříve i režisér Renč. | Foto: ČTK
16:29

V Pardubicích platil do dnešního odpoledne rekord z roku 1998, který měl hodnotu 33 stupně Celsia, v úterý odpoledne však teplota vzrostla až 35,5 stupně Celsia. Naopak nejchladnější 11. srpen v Pardubicích byl v roce 1924, kdy bylo 4,8 stupně Celsia. V Hradci Králové bylo 11. srpna nejchladněji v roce 1966, kdy se rtuť teploměru zastavila na 7,1 stupni Celsia. Teplotní rekordy v úterý padly na všech stanicích na východě Čech, které měří teplotu déle než 30 let.

16:29

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji padly dlouholeté teplotní rekordy pro dnešní den. Například v Hradci Králové bylo odpoledne 36,3 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1921 měl hodnotu 36 stupňů.

16:27

Nejméně 40 lidí zemřelo v Egyptě za poslední dva dny v důsledku vlny veder. V pondělí, kdy se rtuť teploměru vyšplhala na přibližně 40 stupňů, zemřelo 19 lidí a v neděli si horko vyžádalo 21 obětí. Podle ministerstva jde většinou o staré lidi. Ve třech případech šlo o pacienty psychiatrické léčebny ležící nedaleko Káhiry.

Káhira, Egypt.
Káhira, Egypt. | Foto: Thinkstock
16:01

Nejvyšší zaznamenané teploty na jednotlivých kontinentech.

15:55 ilustrační foto.

V Broumech na Berounsku dnes odpoledne vypukl požár pole a lesa mezi obcemi v rozsahu asi 300 krát 400 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, po 15:00 se jim požár podařilo dostat pod kontrolu.

15:53

Moderní kancelářské budovy staví developeři tak, aby stavba získala některý z ekologických certifikátů. Kanceláře proto vybavuje takzvanou rekuperací, tedy automatickou výměnou vzduchu. Aby systém správně fungoval, nejdou okna otevírat. Průzkum realitní poradenské společnosti JLL však ukázal, že naprostá většina pracovníků pražských kanceláří otevíratelná okna vyžaduje.

Foto: Passerinvestgroup
15:11

Město New York bojuje s epidemií legionářské nemoci, která už si vyžádala nejméně 12 obětí. Jde o nejhorší podobné rozšíření této choroby v historii města, uvedla agentura AP s odvoláním na místní představitele. Jen v jižním Bronxu, jedné z nejchudších čtvrtí New Yorku, bylo zaznamenáno více než 100 případů onemocnění. Legionářská nemoc se projevuje jako chřipka. Způsobuje ji bakterie legionelly, která se nejlépe množí ve vodě za teploty 37 stupňů Celsia. Bakterie se nešíří přenosem mezi lidmi, ale rozvodem vody, klimatizací nebo se roznáší vodní parou.

15:03 ilustrační foto.

Hasiči v Karlovarském kraji zahájili kontroly zemědělců kvůli častým požárům na polích. Zaměřují se na opatření, která musí zemědělci při sklizni dodržovat, aby vzniku požáru předešli. Tato opatření nařídil Karlovarský kraj v souvislosti se zvýšeným rizikem vzniku požárů kvůli přetrvávajícímu suchu a horku.

Takto minulý týden hořel zemědělský lis v Trstěnicích. V plamenech byl lis na slámu a část strniště. Díky včasnému zásahu hasičů se plameny nerozšířily na balíky slámy.
Takto minulý týden hořel zemědělský lis v Trstěnicích. V plamenech byl lis na slámu a část strniště. Díky včasnému zásahu hasičů se plameny nerozšířily na balíky slámy. | Foto: HZS Pardubického kraje
15:02

Nejvyhledávanější jsou Punkevní jeskyně, propojené se dnem propasti Macochy. Na tomto prohlídkovém okruhu je také plavba v člunech po říčce Punkvě. Každoročně si tyto jeskyně prohlédne asi 200 tisíc lidí. Zájem o ně je tak velký, že početnější skupinky by si měly vstup do nich zamluvit s dvoutýdenním předstihem. Na přelomu srpna a září budou na pět dní uzavřeny kvůli stěhování speleologů do nového turistického centra před jeskyní.

14:58

Návštěvnost jeskyní Moravského krasu se v červenci s příchodem tropických veder prudce zvýšila. V této chráněné krajinné oblasti na Blanensku je jich zpřístupněných pět a v první polovině prázdnin do nich zavítalo bezmála 78 tisíc lidí. Ve srovnání s loňským červencem je to o 9 tisíc turistů více. Řekl to vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. "V podzemí je příjemných devět stupňů Celsia. Je více než pravděpodobné, že právě vedra nám zvyšují návštěvnost. Mezi příchozími jsou především turisté z ČR," uvedl Hebelka.

Foto: Správa jeskyní
14:23

Problémem tropického počasí jsou i vysoké odběry elektrické energie, což výrazně zatěžuje rozvodné sítě. Polsko již v pondělí ohlásilo, že národní provozovatel rozvodné soustavy PSE začal omezovat odběry velkých klientů. Omezení se podle DPA týká zhruba 1600 podniků, domácnosti regulaci prý nepocítí. Opatření bude trvat odhadem deset až jedenáct dní.

14:22

Tropické počasí, které trápí nejen střední Evropu, vážně kvůli dlouhotrvajícímu suchu ohrožuje zemědělskou úrodu. Problémem jsou i ekologické dopady, neboť hladiny řek jsou na historických minimech. DPA v úterý uvedla, že zatímco před dvěma lety dělalo Labe lidem vrásky stoletou povodní, nyní jeho hladina na některých místech klesla na rekordní minima. Po dlouhých letech se tak opět ve vyschlých korytech objevují takzvané hladové kameny, které značily bídnou úrodu.

Foto: Radek Nohl
14:20

Velkou radost z extrémních teplot ve střední Evropě mají obyvatelé Skandinávie, kam díky tomu proudí horký kontinentální vzduch. "Na cestě je oblast vysokého tlaku, takže nás čeká celý týden krásné počasí," prohlásil švédský meteorolog Solbjörg Apeland. Dodal, že nezvykle teplý vzduch proudí do Skandinávie z Německa a Polska. "Možná tady budeme mít ve čtvrtek a v pátek až 30 stupňů Celsia," uvedl.

14:14

Německý meteorologický portál wetter.de v úterý uvedl, že ochlazení lze v Evropě očekávat jen velmi pozvolna. V polovině týdne by se ale horký saharský vzduch měl setkat s chladnějším mořským, což může mimo jiné nad Německem vyvolat bouřky.

Foto: František Havlát
14:13

Vedra, se kterými se potýká značná část Evropy, nadále neberou konce. Ve Skandinávii, kde je z pohledu střední Evropy výrazně příjemněji, očekávají meteorologové na konec pracovního týdne teploty až 30 stupňů Celsia. Tropická vedra představují značnou zátěž na lidský organismus. Slovenská záchranná služba oznámila, že v pondělí zasahovala u zhruba 90 lidí, kteří kvůli teplu zkolabovali.

12:16

Návštěvníci pražské zoologické zahrady budou ke vstupu do areálu dostávat od čtvrtka minimálně do konce týdne třetinku vody zdarma. Informaci uvedl na sociálních sítích ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Foto: Thinkstock
12:03

Mobilní klimatizace jsou v tuzemských obchodech i e-shopech kvůli současným vedrům vyprodané. Obchodníci očekávají dodávku posledních dostupných kusů v nejbližších dnech, další až na jaře příštího roku. Ventilátory má ještě část prodejců skladem. Stejná situace jako v Česku je v celé Evropě. Více čtěte zde.

11:40

Velká Británie zažívá nejteplejší srpen za nejméně 20 let.

11:15

V důsledku vlny veder zemřelo v Egyptě 21 lidí a více než 69 jich bylo hospitalizováno.

 

Ochlazení na Nilu. Fotografie z Káhiry, kde se teploty v těchto dnech pohybují kolem 38 stupňů Celsia.
Ochlazení na Nilu. Fotografie z Káhiry, kde se teploty v těchto dnech pohybují kolem 38 stupňů Celsia. | Foto: Reuters
11:13

Největší ledová jeskyně v Česku, kterou je Piková dáma v Moravském krasu, je v létě již od roku 2006 bez ledu. Je to velmi netradiční stav, který je způsobený tím, že zimy jsou teplé a jara suchá, řekl předseda speleologické organizace Plánivy Petr Polák, který s kolegy v této oblasti krasu bádá v podzemí. V Pikové dáme se díky zcela netradičnímu mikroklimatu vytvářely rampouchy - tzv. ledouchy, které vydržely v podzemí přes parné léto často až do října.

Foto: Jan Barek
11:04

Důvodem pro omezení provozní doby úřadu je především legislativní povinnost zaměstnavatele zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců. "Podle nařízení vlády nemá teplota pro kancelářské administrativní práce na nevenkovním větraném pracovišti přesáhnout 27 stupňů. Jelikož naprostá většina správní budovy kopřivnické radnice není klimatizovaná, ukazoval teploměr v některých kancelářích více než 30 stupňů. V několika případech se rtuť vyšplhala dokonce na 34 stupňů," uvedla mluvčí města Lucie Petříčková.

11:03

Některé obce v Moravskoslezském kraji omezují kvůli vedrům provoz svých úřadů. Například v Kopřivnici na Novojičínsku úředníci končí v práci už v poledne. Naopak v Ostravě a Opavě magistráty podobná omezení zatím nechystají.

Foto: Reuters
11:01

Ve středních Čechách vznikají kvůli vedrům a suchu napajedla pro lesní zvěř. Cílem je udržet ekosystém v krajině v suchých měsících, kdy zvěř nemá možnost se napít v přirozeném prostředí. Napajedla vznikla například na území Mělnické Vrutice, Řepínského dolu a Jenichova na Mělnicku. Středočeské vodárny také instalují na některých objektech chybějící umělé dutiny pro ptáky a hmyz nebo budují přírodní jezírka.

10:14 ilustrační foto.

Letos se už hasiči potýkali s mnoha velmi rozsáhlými požáry. U 12 z nich byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, což znamená, že se na jeho likvidaci podílelo více než deset jednotek hasičů a u dvou dokonce zvláštní stupeň poplachu, zde byla vyžádána i mezikrajská pomoc. V neustálé pohotovosti jsou také dva vrtulníky Letecké služby Policie ČR a jeden Armády ČR.

Požár lesa na Rokycansku
Požár lesa na Rokycansku | Foto: Josef Sova
10:13 ilustrační foto.

Celé letošní léto je pro hasiče velmi náročné. V červenci hasili 2621 požárů, zhruba o tisíc víc než loni. Od začátku srpna vyjížděli k 1531 požárům, loni zaznamenali od 1. do 10. srpna 506 požárů.

10:11

V Itálii se v důsledku veder roztekly i plasty na autě.

10:08

Žně v Česku v těchto dnech vrcholí. Již je posekáno 83,1 procent ploch obilovin, řepka je prakticky sklizená. Výnosy obilovin jsou vysoké, činí 6,16 t/ha, v loňském rekordním roce touto dobou to bylo 6,20 t/ha. Výnos řepky je 3,48 t/ha. Kvalita obilovin je podle ministerstva na dobré úrovni.

10:06 ilustrační foto.

Hasiči mezi Horním Hradištěm a Mladoticemi poblíž Manětína celou noc hasili požár pole a lesa, který vzplál v pondělí ve 14:30. Šíření ohně se jim sice podařilo zastavit, les ale stále hoří. Zásah potrvá zřejmě několik dní, škody jsou předběžně odhadnuté na 3,5 milionu korun. Oheň poničil zhruba 30 hektarů pole a dvacet hektarů lesa.

Požár ohrožující Yosemitský národní park se šíří k sekvojovým lesům plným vzácných stromů.
Požár ohrožující Yosemitský národní park se šíří k sekvojovým lesům plným vzácných stromů. | Foto: Reuters
10:04

Na jihu Čech v tomto týdnu skončí sklizeň obilovin a řepky ve většině zemědělských podniků. K pondělí bylo pod střechou obilí z více než 83 procent osetých ploch a řepka z 99,8 procenta. Výnosy jsou nadprůměrné, loňské, které byly rekordní, ale nepřekonají. Vyplývá to z informací, které v úterý zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Zatímco panující vedra přejí sklizni, která skončí rekordně brzy, kritický je stav pícnin. Pokud nezaprší, budou muset chovatelé kvůli nedostatku krmiva snížit stav dobytka.

9:54 ilustrační foto.

V pondělí vyjížděli hasiči k nejvíc požárům za posledních pět let, bylo jich 199. Na vině jsou vedra, normálně je denní průměr kolem 50 požárů. V těchto dnech převažují požáry v přírodě. Jejich častou příčinou jsou technické závady na technice, kterou zemědělci používají k práci na polích. Dalším významným faktorem je lidská nedbalost.

Hasiči. Ilustrační foto
Hasiči. Ilustrační foto | Foto: Jan Bělovský/Economia
9:45 ilustrační foto.

Vstup do lesů už zakázaly Rakovník nebo Říčany u Prahy. S tímto nařízením počítají i starostové z Mladoboleslavska. Za porušení hrozí lidem podle přestupkového zákona pokuta až do 30 tisíc korun.

 

Foto: Aktuálně.cz
9:42

Středočeský kraj vyzval obce s rozšířenou působností, aby vzhledem k pokračujícímu suchu a riziku požárů zvážily možnost vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Novinářům to v pondělí řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Toto nařízení je podle něj v kompetenci pověřených obcí. Kdyby chtěl podobný krok učinit kraj, musel by to udělat v rámci správních řízení se všemi majiteli lesů.

 

9:40

Na boj proti suchu a na zadržování vody v krajině by mělo v příštích pěti letech jít z evropských dotací více než osm miliard korun. Peníze z Operačního programu Životní prostředí podpoří ty projekty, které pomohou lepšímu vsakování srážkové vody nebo třeba průtoku říčních koryt, potoků a přilehlých niv a také zlepší přirozený rozliv. Na některá opatření začne už tento pátek ministerstvo životního prostředí přijímat žádosti.

Foto: František Havlát
9:30

Dobrý den z pražské redakce. Vítejte u online reportáže, v níž budeme sledovat události související s vedrem a suchem, které v posledních dnech sužují celou zemi.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2015 0:03
 

Právě se děje

před 57 minutami

Sněmovna schválila zvýšení příspěvků na péči o handicapované v sociálních ústavech

Sněmovna v pátek schválila zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby. Částky by měly být podle poslanecké novely o sociálních službách stejné, jaké dostávají postižení lidé, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Naopak by ale díky tomu mohl podle nich snížit dotace na sociální služby. Předloha nyní poputuje k projednání do Senátu.

Navrhovaná změna se týká postižených lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých. U nich závisí výše příspěvku na rozdíl od obyvatel s lehčími postiženími na tom, zda žijí v zařízeních sociálních služeb, nebo doma. Cílem návrhu je podle předkladatelů z řad ANO, ČSSD, SPD, KSČM a KDU-ČSL v čele s Janou Pastuchovou (ANO) odstranění prvků diskriminace. Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení hlasy 111 ze 123 přítomných poslanců.

Lidé mladší 18 let ve třetím stupni závislosti, kteří využívají pobytová zařízení, by dostávali podle novely 13 900 korun měsíčně, o 4000 korun víc než teď. Při úplné závislosti, tedy čtvrtém stupni, by příspěvek vzrostl o 6000 korun na 19 200 korun za měsíc. O stejné částky by se zvýšily i příspěvky na péči dospělým postiženým ve třetím a čtvrtém stupni v sociálních zařízeních, a to na 12.800 korun a 19 200 korun měsíčně.

Příspěvky na péči pobírá v současnosti podle důvodové zprávy kolem 360 000 lidí. V sociálních zařízeních pobývá kolem 40 000 lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých, stojí v podkladech. Díky zvýšení příspěvku na péči by mohly podle předkladatelů klesnout státní dotace poskytovatelům sociálních služeb a celá změna by nakonec mohla být i rozpočtově neutrální.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Za výbuch ve Vrběticích odškodnění 700 milionů, rozdělí si je kraj, obce i obyvatelé

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

Zákon počítá kvůli omezení po výbuchu dvou muničních skladů s odškodněním, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Návrh podepsali poslanci napříč stranami v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Při výbuchu prvního ze skladů zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci 2014. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy