reklama
 
 

Tropy živě: Vedro nepolevuje, Česko sužují sucho a požáry

Aktualizováno 12. 8. 2015 0:03
reklama
Tropické počasí v České republice sledujeme v online zpravodajství.

Tropy živě: Vedro nepolevuje, Česko sužují sucho a požáry

reklama
19:46
Počasí

Na jižní Moravě opět padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Brodu nad Dyjí na Břeclavsku, kde meteorologové naměřili 37,3 stupně Celsia. Pokořen tak byl teplotní rekord z roku 1988, kdy tam zaznamenali 32,7 stupně Celsia.

19:42
Hasiči

U obce Rájec na Ústecku hoří dva hektary lesa. Na místě zasahuje deset jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Po čtyřech hodinách dostali hasiči oheň pod kontrolu.

"Požár je těsně před lokalizací, máme ho pod kontrolou. Dohašují se ohniska. Na místě zasahuje necelá padesátka hasičů," řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

USA - požár - Kalifornie - San Diego Foto: Reuters
18:48
Počasí

Ve Zlínském kraji byly dnes překonány teplotní rekordy na devíti stanicích. Ve Valašském Meziříčí byl přepsán rekord z roku 1921, ve Vizovicích z roku 1933 a v Bystřici pod Hostýnem z roku 1946. Nejtepleji ale bylo ve Vsetíně, kde dnes naměřili 36,5 stupně Celsia.

18:45
Počasí

Teplotní rekordy padly na 15 měřicích stanicích na Vysočině. Nejtepleji bylo v Dukovanech a Moravských Budějovicích, kde meteorologové naměřili shodně 34,9 stupně Celsia. V Dukovanech byl překonán rekord pro tento den z roku 2004 s hodnotou 30,7 stupně. V Moravských Budějovicích padl rekord z roku 1998, kdy tam meteorologové naměřili 32,2 stupně.

Vedro v Praze 7.8.2015 Foto: Ludvík Hradilek
18:40
Počasí

Letošní červenec byl třetí nejteplejší za posledních 55 let. Celková průměrná měsíční teplota dosáhla díky teplým dnům i nocím 20,2 stupně, a byla tak o 3,3 stupně vyšší než dlouhodobý průměr. Červenec byl zároveň pátým nejsušším za poslední půlstoletí, což se odrazilo v nadprůměrném počtu požárů.

17:52
Počasí

Na severu Čech dnes znovu padly teplotní rekordy téměř na všech meteorologických stanicích. Nejtepleji bylo v Teplicích, kde meteorologové naměřili 37,5 stupně. V Libereckém kraji bylo nejvíc v Doksech na Českolipsku. Rtuť teploměru tam vystoupila na 37,3 stupně Celsia.

17:49
Počasí

Meteorologové dnes v Moravskoslezském kraji také zaznamenaly rekordní teploty. Na několika místech naměřili extrémní teploty, které překonaly dosavadní maxima platná pro 11. srpen. Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde naměřili 36,9 stupně Celsia. Bylo to o víc jak šest stupňů více než dosavadní nejvyšší hodnoty pro dnešní den naměřené v roce 2004.

17:47
Počasí

V Plzeňském kraji dnes meteorologové přepisovali dosavadní teplotní rekordy. Nejvyšší teplotu naměřili odpoledne ve Staňkově na Domažlicku, a to 36,2 stupně. Dosavadní staňkovský rekord pro dnešní den byl 34,5 stupně. Nové teplotní rekordy má zhruba polovina západočeských stanic. Všechny dosavadní maximální teploty pro dnešní den pocházely z roku 1998.

17:37
Počasí

V Dobřichovicích v úterý rtuť dosáhla na 37,7 stupně. I na dalších místech v celém Česku se teploty dostaly nad 37, například v Teplicích na západě Čech, Brandýse nad Labem ve středních Čechách nebo Brodě nad Dyjí na jižní Moravě.

Tropická vedra napříč světem Foto: Reuters
17:35
Počasí

Dnešní republikové teplotní maximum je na desetinu stupně stejné jako pondělní a naměřeno bylo i na stejném místě, v Řeži v okrese Praha-východ. Právě v Řeži a také shodně v Dobřichovicích na Praze-západ byla v sobotu zaznamenána i dosud nejvyšší teplota letošního roku 39,8 stupně, jen o několik desetin pod absolutním českým rekordem 40,4 stupně ze srpna 2012.

17:35
Počasí

Teploty v Česku v úterý stejně jako v pondělí vystoupaly až na 38,8 stupně naměřených opět v Husinci-Řeži u Prahy. Řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vysoké byly teploty hlavně v Čechách, ale i na Moravě se dostaly nad 37 stupně. Teplotní rekordy padly téměř všude.

Tropická vedra napříč světem Foto: Reuters
17:22
Twitter

Na území České republiky se i v tomto suchém období sem tam objeví vzácný déšť.

16:34

Krajská nemocnice v Liberci varuje před skákáním do vody i v místech, kde to lidé znají. Kvůli suchu je v nádržích méně vody a je tak větší riziko těžkého poranění páteře a míchy. Nemocnice před několika lety vedla kampaň, která pomohla tomu, že jí takřka vymizely případy těžkých poškození páteře a mích po skocích do vody. O letošních prázdninách už ale má tři případy s doživotními následky. "Lidé skákali do vody, aniž by si uvědomili, že tam není dostatečná hloubka. To se v těchto dnech týká i míst, kde je obvykle hloubka dostatečná. Vody ale v mnoha nádržích ubylo a někteří si to neuvědomují," uvedl lékařský ředitel Krajské nemocnice v Liberci Richard Lukáš.

9/12| Fotogalerie: Žít jako kaskadér / Kaskadérským skokem ze dvacetimetrového vodopádu Štrbački buk na bosenské řece Uně (na snímku z 11. června) pokračovalo natáčení akčního dramatu "Na vlastní nebezpečí" v režii Filipa Renče, podle původního scénáře Josefa Urbana. Skok do rozbouřených peřejí pod obřím vodopádem patří pravděpodobně k nejnebezpečnějším filmařským scénám v dějinách české kinematografie. V rámci přípravy na natáčení akční scény skok do peřejí vykonal o den dříve i režisér Renč. | Foto: ČTK
16:29
Počasí

V Pardubicích platil do dnešního odpoledne rekord z roku 1998, který měl hodnotu 33 stupně Celsia, v úterý odpoledne však teplota vzrostla až 35,5 stupně Celsia. Naopak nejchladnější 11. srpen v Pardubicích byl v roce 1924, kdy bylo 4,8 stupně Celsia. V Hradci Králové bylo 11. srpna nejchladněji v roce 1966, kdy se rtuť teploměru zastavila na 7,1 stupni Celsia. Teplotní rekordy v úterý padly na všech stanicích na východě Čech, které měří teplotu déle než 30 let.

16:29
Počasí

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji padly dlouholeté teplotní rekordy pro dnešní den. Například v Hradci Králové bylo odpoledne 36,3 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1921 měl hodnotu 36 stupňů.

16:27
Počasí

Nejméně 40 lidí zemřelo v Egyptě za poslední dva dny v důsledku vlny veder. V pondělí, kdy se rtuť teploměru vyšplhala na přibližně 40 stupňů, zemřelo 19 lidí a v neděli si horko vyžádalo 21 obětí. Podle ministerstva jde většinou o staré lidi. Ve třech případech šlo o pacienty psychiatrické léčebny ležící nedaleko Káhiry.

Foto: Podívejte se, jak smog zahaluje život ve městech - Egypt Káhira, Egypt. | Foto: Thinkstock
16:01
Počasí

Nejvyšší zaznamenané teploty na jednotlivých kontinentech.

15:55
Hasiči

V Broumech na Berounsku dnes odpoledne vypukl požár pole a lesa mezi obcemi v rozsahu asi 300 krát 400 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, po 15:00 se jim požár podařilo dostat pod kontrolu.

15:53

Moderní kancelářské budovy staví developeři tak, aby stavba získala některý z ekologických certifikátů. Kanceláře proto vybavuje takzvanou rekuperací, tedy automatickou výměnou vzduchu. Aby systém správně fungoval, nejdou okna otevírat. Průzkum realitní poradenské společnosti JLL však ukázal, že naprostá většina pracovníků pražských kanceláří otevíratelná okna vyžaduje.

BB Centrum - budova Delta Foto: Passerinvestgroup
15:11
Voda

Město New York bojuje s epidemií legionářské nemoci, která už si vyžádala nejméně 12 obětí. Jde o nejhorší podobné rozšíření této choroby v historii města, uvedla agentura AP s odvoláním na místní představitele. Jen v jižním Bronxu, jedné z nejchudších čtvrtí New Yorku, bylo zaznamenáno více než 100 případů onemocnění. Legionářská nemoc se projevuje jako chřipka. Způsobuje ji bakterie legionelly, která se nejlépe množí ve vodě za teploty 37 stupňů Celsia. Bakterie se nešíří přenosem mezi lidmi, ale rozvodem vody, klimatizací nebo se roznáší vodní parou.

autoři: Domácí, ČTK | 11. 8. 2015 9:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama