Tropy vrcholí: V pondělí bude až 37 °C, pak přijdou bouřky

Domácí Domácí
3. 7. 2015 10:57
Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před vysokými teplotami a požáry, která platí od pátečního poledne až do sobotních 20:00.
Tropy v Praze (ilustrační foto).
Tropy v Praze (ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Tropické počasí vrcholí, v pondělí naměříme až 37 °C.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu před vysokými teplotami a požáry, která platí od pátečního poledne až do sobotních 20:00.

V Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Ústeckém a Jihomoravském kraji pak od nedělních 12:00 hrozí velmi vysoké teploty.

Poté by ale měla přijít alespoň krátkodobá úleva, od pondělí přijdou bouřky, které ojediněle doprovodí silné deště a kroupy. Ve čtvrtek nás pak čekají o něco mírnější teploty, rtuť teploměru nepřekročí 27 °C.

Obloha bez mráčku

V pátek bude jasno až skoro jasno, teploty vystoupají k 28 až 32 °C.

V sobotu bude obloha jasná. Nejnižší noční teploty klesnou k 18 až 14 °C, přes den naměříme 30 až 34 °C.

Jasná obloha nás čeká převážně i v neděli. Večer se na západě Čech mohou při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle objevit bouřky.

V noci naměříme 19 až 15 °C, přes den pak 32 až 36 °C.

V pondělí bude jasno až polojasno. V Čechách se při zvětšené oblačnosti, zejména odpoledne a večer, mohou objevit přeháňky a bouřky. Ty by mohly být ojediněle i intenzivní, provázet je bude přívalový déšť a kroupy.

Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od 20 až 16 °C, přes den vystoupají k 33 až 37 °C.

Přijde déšť i kroupy

V úterý bude polojasno až jasno. Odpoledne a večer se v Čechách, zejména na západě, přidají přeháňky a bouřky, které budou ojediněle provázené přívalovým deštěm a kroupami.

V noci naměříme 22 až 18 °C, přes den pak 33 až 37 °C, na západě kolem 30 °C.

Ve středu bude polojasno až oblačno, na většině území s bouřkami a přeháňkami, místy s přívalovým deštěm, nárazy větru a kroupami.

V dalších dnech ale bude srážek ubývat a postupně se vyjasní.

Ve středu v noci teploty klesnou k 22 až 18 °C, v dalších dnech pak k
17 až 13 °C.

Přes den pak naměříme 28 až 33 °C, na jihovýchodě kolem 36 °C. V dalších dnech se bude rtuť teploměru pohybovat od 22 až 27 °C.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy