Sníh a mrazy komplikují dopravu po celém Česku. Silničáři uzavřeli pro kamiony některé silnice

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 1. 2016 8:38
Teploty hluboko pod bodem mrazu a sněžení. Tak vypadala noc z neděle na pondělí ve většině koutů Česka. Počasí dopravu komplikuje zejména na silnicích nižších tříd. Řada cest je uzavřena pro kamionovou dopravu.
Řidiči by na cestách měli dbát zvýšené opatrnosti, varují silničáři i policie. (Ilustrační foto)
Řidiči by na cestách měli dbát zvýšené opatrnosti, varují silničáři i policie. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Počasí komplikuje cestování hlavně řidičům. Hlavní tahy jsou většinou bez problémů sjízdné, na silnicích nižších tříd a ve vyšších polohách mohou přijít komplikace.

V Olomouckém kraji si řidiči na Jesenicku a Šumpersku, kde jsou od nočních hodin sněhové přeháňky, musejí dát pozor na rozbředlý či ujetý sníh. Všechny silnice jsou v obou horských okresech s opatrností sjízdné. "V ostatních částech Olomouckého kraje byly silnice ráno zpravidla holé a suché," informuje Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V Moravskoslezském kraji pro kamiony nadále zůstává uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Pro osobní auta je průjezdná. "Ostatní silnice v Moravskoslezském kraji jsou bez potíží sjízdné," doplnila mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Podle ní bude silnice uzavřena pro nákladní dopravu nejméně do úterý. Silnice vede v Beskydech kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou, a tak ji silničáři nesmí ošetřovat chemicky. I při slabě vrstvě sněhu tam pak kamiony často mají v kopci problémy a silnici mnohdy zablokují.

Ve Zlínském kraji na silnicích nižších tříd na Vsetínsku a Zlínsku leží místy uježděná vrstva sněhy krytá posypem, někde je i zledovatělá.

Na řadě vedlejších silnic v Královéhradeckém kraji leží vrstva ujetého sněhu. Na horských silnicích vrstva dosahuje až pěti centimetrů. Hlavní silniční tahy v hradeckém kraji byly v pondělí ráno suché a vymrzlé.

Silnice v Ústeckém kraji jsou v první den nového pracovního týdne s opatrností sjízdné. Především na komunikacích nižších tříd v Krušných horách leží nová vrstva sněhu.

Hlavní tahy na Vysočině jsou převážně holé, suché a vymrzlé, na vedlejších většinou leží ujetá a zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, ale řidiči musejí podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. "V noci vyjelo na údržbu komunikací devět sypačů na Třebíčsku a Pelhřimovsku. Kvůli počasí nemáme hlášeny žádné problémy," upřesnil Jakub Pavlas z dispečinku krajských silničářů.

Už čtvrtý den zůstává v Libereckém kraji pro kamiony uzavřena silnice třetí třídy z Mníšku na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo na Liberecku. Silnice stále klouže, sjízdná je s opatrností pro osobní auta. "Zda bude možné silnici otevřít i pro nákladní vozy nad 3,5 tuny, by se mělo rozhodnout dopoledne," informoval v pondělí ráno krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil. Jinak jsou silnice v kraji průjezdné a s opatrností sjízdné.

Sněhové přeháňky ovlivňovaly sjízdnost na silnicích v Plzeňském kraji. Silnice jsou buď holé, vymrzlé, nebo mokré po chemickém ošetření nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách Šumavy, kde se kvůli ochraně přírody silnice nesolí, je vrstva uježděného sněhu.

Sníh zůstává na menších silnicích v Pardubickém kraji jen ve výše položených oblastech. "Státní silnice jsou většinou po solení suché a vymrzlé," informovala Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Dopravu ve středních Čechách v pondělí ráno místy komplikovaly sněhové přeháňky. Na některých silnicích leží zbytky sněhu po chemickém ošetření. Se sníženou viditelností a občanským sněžením musejí řidiči počítat na silnicích prvních tříd na Kladensku a Rakovnicku.

Pražské silnice jsou v pondělí ráno sjízdné, dopravu ale komplikují nehody. Ucpané jsou kvůli nehodám i silnému provozu příjezdy do Prahy z dálnic D5 a D1.

Žádnou vážnější nehodu kvůli počasí zatím silničáři ani policisté nehlásí.

 

Právě se děje

Další zprávy