Sněhové bouře komplikují dopravu ve východní Evropě, uzavřeny jsou silnice i železnice

ČTK ČTK
17. 1. 2016 17:31
Sněhové bouře a vítr sužují východ Evropy a způsobují nepříjemnosti v dopravě. Pod sněhem jsou kromě České republiky také části Rumunska, Bulharska, Srbska či Polska. Na některých místech musely být uzavřeny silnice a železnice. Zrušeny byly také některé letecké spoje. Sněhem se brodily i stovky uprchlíků, kteří přišli z Makedonie do jihosrbského Preševa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Sněhové bouře a vítr sužují východ Evropy a způsobují chaos v dopravě. Pod sněhem jsou kromě České republiky také části Rumunska, Bulharska, Srbska či Polska. Chorvatské pobřeží Jaderského moře zasáhly nezvykle nízké teploty a prudký vítr, informovala dnes agentura AP.

Sněhové bouře si v některých částech východní Evropy vynutily uzavření silnic nebo rušení železničních a leteckých spojů a způsobily také výpadky elektřiny.

Rumunské ministerstvo dopravy oznámilo, že dnes bylo kvůli hustému sněžení uzavřeno 12 hlavních silnic a kvůli prudkému větru tři černomořské přístavy. Kromě toho bylo zrušeno 20 vlakových spojů a nejméně tři lety.

V Rumunsku bylo rovněž 14 obcí odříznuto od dodávek proudu. Ministerstvo školství vyhlásilo na pondělí sněhové prázdniny v Bukurešti a v dalších regionech na jihovýchodě Rumunska.

Rumunské ministerstvo vnitra uvedlo, že s odklízením sněhu pomáhá i 6 tisíc policistů.

Sněhem se brodily také stovky uprchlíků, kteří přišli z Makedonie do jihosrbského Preševa, kde je čekaly teploty pod nulou. Lékařka působící v tamním registračním centru Milica Nikoličová řekla, že uprchlíkům hrozí omrzliny. Humanitární pracovníci v táboře vydávali migrantům teplý čaj a polévku.

Mráz a vítr bičují pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku, což vedlo k přerušení provozu některých trajektů a také letecké dopravy v Dubrovníku.

Po týdnech téměř jarního počasí se zima ohlásila také v Bulharsku. V Sofii motoristé museli vyhrabávat své automobily zpod nánosů sněhu. V některých oblastech Bulharska ho napadlo až 40 centimetrů a teploty klesly až na deset stupňů pod nulu. Meteorologové přitom očekávají další sněžení.

Sníh a led omezil železniční dopravu v některých částech Německa. Cestující se museli smířit se zpožděními od 30 do 40 minut, informovala agentura DPA. Na hlavních tratích mezi Hannoverem a Berlínem a Würzburgem a Fuldou mají rychlovlaky povolenu nejvyšší rychlost 200 kilometrů za hodinu, přičemž normálně je povoleno až 300 kilometrů za hodinu.

Na trať mezi obcemi Triberg a Hornberg v pohoří Černý les se pod tíhou sněhu vyvrátil dub, takže cestující museli přestupovat na jiné spoje nebo počkat na zřízení náhradní autobusové dopravy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy