Živě: Česko zažilo nejteplejší den roku, tropy ještě nekončí

Přenos skončil
Události související s mimořádným horkem jsme sledovali v online zpravodajství.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Česká republika - Do Česka se vrací tropické počasí. Následující dva týdny budou denní teploty pravidelně přesahovat 30 stupňů, tropické mají být i noci.

Během dne padaly na řadě míst teplotní rekordy. Nejvyšší hodnotu naměřili meteorologové v Řeži, kde bylo 39,3 °C, absolutní rekord 40,4 stupně z 20. srpna 2012 však překonán nebyl.

Kvůli mimořádnému suchu a extrémním teplotám vysychá půda i vodní toky, nejhorší situace je na Moravě. Na celém území Česka platí výstraha před vysokým nebezpečím vzniku požárů.

Události související s mimořádným horkem jsme sledovali v online zpravodajství.

Přenos skončil
21:40

Pražští záchranáři už dnes zasahovali u několika případů otravy oxidem uhelnatým, jeden byl smrtelný. Důrazně proto varují, že v extrémních vedrech riziko těchto otrav stoupá, protože se zhoršuje odtah komínem a spaliny se vracejí do místnosti. Informovala o tom mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová.

"Používáte-li k ohřevu vody plynovou karmu nebo kotel, hrozí v nedostatečně větraných prostorách nebezpečí smrtelné otravy oxidem uhelnatým!" uvedla dnes pražská záchranná služba. Upozornila, že při napouštění vany, při samotném koupání i sprchování je třeba zajistit dostatečné větrání koupelny. Pokud člověk po pobytu v koupelně začne pociťovat bolesti hlavy, pocit na zvracení nebo závratě a zvláště, když postihnou více obyvatel domácnosti, je třeba hned otevřít okna a dveře a intenzivně větrat a zavolat zdravotnickou záchrannou službu, dodala Ernestová.

20:30

Požár lesa poblíž obce Světice u Prahy, kde zasahovalo 18 jednotek hasičů a vrtulník, se kolem 19:30 se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Řekl to mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Pod kontrolu už se daří dostávat i požár lesa mezi Dobřívem a Pavlovskem na Rokycansku. Tam začalo hořet po poledni.

19:35

Brno se potýká se zvýšenou koncetrací smogu. Meteorologové dnes odpoledne ve městě vyhlásili z důvodu vyšších koncentrací tzv. troposférickeho ozonu smogovou situaci. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, senioři a malé děti by se měli při pobytu pod širým nebem zdržet zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.

19:25

Teplotní rekordy dnes padaly i na jižní Moravě. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 37,4 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 2013 tak byl dnes překonán o 0,7 stupně Celsia.

19:00

Poblíž obce Světice u Prahy vypukl požár lesa, na místě zasahuje podle prvotních informací asi 15 jednotek hasičů. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Požár byl hasičům nahlášen po 17:00, jeho rozsah ještě neurčili.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz
18:55

Na devíti stanicích ve Zlínském kraji byly dnes překonány teplotní rekordy pro dnešní den. Nejtepleji bylo ve Vsetíně, kde bylo naměřeno 36,7 stupně Celsia. Rekord z předloňského roku byl o 2,1 stupně nižší, uvedl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

18:40

Extrémní vedra zažívá i sousední Německo. V bavorském Kitzingenu byl dnes opět vyrovnán absolutní německý teplotní rekord 40,3 stupně Celsia. Informovala o tom německá meteorologická služba DWD. Stejná teplota byla v témže městě naměřena už 5. července. Teplota 40,3 stupně je vůbec nejvyšší hodnota, jaká kdy byla v Německu zaznamenána od začátku celoplošných záznamů v roce 1881.

18:38

Ve středních Čechách dnes opět padly teplotní rekordy na všech 22 měřicích stanicích. Nejtepleji nejen ve Středočeském kraji, ale také v celé ČR bylo dnes v Husinci-Řeži u Prahy, meteorologové tam naměřili 39,3 stupně Celsia, řekl Martin Tomáš z Českého hydrometeorologického ústavu.

18:35

Meteorologové odvolali smogovou situaci, jež se týkala části Moravskoslezského kraje. Kvůli vysoké koncentraci troposferického ozonu v ovzduší ji vyhlásili ve čtvrtek odpoledne.

18:35

Na to, jak nejteplejší pražský 7. srpen za dvě stě padesát let zachytil fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek, se můžete podívat v naší galerii.

Foto: Ludvík Hradilek
18:32

Dnešek se stal v Česku nejteplejším dnem v roce. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,3 stupně. Teplotní rekordy padly na 135 ze 140 stanic s alespoň třicetiletou měřicí tradicí. Absolutní rekord 40,4 stupně z 20. srpna 2012 však překonán nebyl, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu. V sobotu podle něj dosáhnou maximální teploty podobných hodnot jako dnes.

18:30

Teplotní rekordy pro dnešní den byly na Vysočině překonány na 11 měřicích stanicích. Nejvíc, 36 stupňů Celsia, naměřili meteorologové v Havlíčkově Brodě. Dosavadní rekord z roku 1971 měl hodnotu 34,2 stupně. Oznámil to Peter Hruška z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

18:20

Teplotní rekordy dnes padly na všech měřících stanicích v Ústeckém a Libereckém kraji. Nejvyšší teplotu 38,5 stupně Celsia zaznamenali meteorologové v Kopistech na Lounsku a České Lípě, uvedl Slávek Podzimek z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

18:00

Nejtepleji v Moravskoslezském kraji dnes bylo v Oticích na Opavsku, kde teplota dosáhla 36,1 stupně Celsia. Padlo tím zároveň dosavadní otické teplotní maximum pro dnešní den z roku 1952, které činilo 33,4 stupně. Teplota dosáhla nového rekordu pro 7. srpen na většině měřicích stanic. Řekla to Marie Labajová z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

17:45

V Olomouckém kraji dnes padly dva absolutní rekordy, jde o nejvyšší teploty naměřené na daných stanicích. V Pasece na Olomoucku naměřili meteorologové 37,9 stupně, bylo tam zároveň nejtepleji v kraji. Naměřená teplota je nejvyšší za 68 let měření této stanice. Absolutní rekord byl překonán také v Javorníku na Jesenicku, kde bylo 37,5 stupně. Rekordy padaly i na ostatních místech v kraji, teplota se na většině míst pohybovala mezi 35 až 36 stupni.

17:20

Kvůli vedrům vlaky v některých místech preventivně zpomalují, vysoké teploty by mohly zdeformovat koleje. Objevují se i závady na klimatizaci souprav. Uvedli to mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský a Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Výraznější problémy na železnici ale zatím současná krutá horka nepůsobí.

17:10

Téměř všechny meteorologické stanice v Jihočeském kraji překonaly teplotní rekordy pro dnešní den. Nejvyšší hodnotu zaznamenali ve Vráži na Písecku, kde bylo 37,0 stupně Celsia. Historická maxima mají být překonána i v sobotu. Řekla to Eva Plášilová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

17:02

Moravskoslezský kraj kvůli zvýšenému počtu požárů vydal zákaz kouření v lese i jeho okolí. Lidé ani firmy dále nesmí plošně vypalovat porosty, rozdělávat oheň a odhazovat doutnající předměty v lesích a ve vzdálenosti do 50 metrů od okraje lesa.

16:18 Hasiči v plynových maskách zasahují u požáru.

Hasiči již několik hodin bojují s požárem lesa na Rokycansku. Hasit pomáhá i vojenský vrtulník. Galerii z požáru si můžete prohlédnout ZDE.

Požár lesa na Rokycansku
Požár lesa na Rokycansku | Foto: Josef Sova
16:15

Přes 38 stupňů dnes zaznamenaly stanice v České Lípě, Poděbradech, Staré Boleslavi, Dobřichovicích a v Husinci-Řeži. Doposud nejteplejším dnem roku byl 22. červenec, kdy bylo v Husinci-Řeži 39,2 stupně. Tuto teplotu se dnes již podařilo překonat. Teploty se zatím podle meteorologů pohybovaly převážně mezi 34 a 38 stupni.

15:56

V pražském Klementinu naměřili ve tři hodiny odpoledne 35,3 °C. Na většině měřících stanic padly teplotní rekordy. Na pěti místech naměřili meteorologové 38 °C v Řeži bylo dokonce 39,3 °C.

15:50

Centrem Prahy v době největšího horka každý den jezdí 18 kropicích vozů, které zchlazují ulice vodou. Do cisterny se vejde až 10 000 litrů vody. Každý z vozů přitom projede městem denně zhruba čtyřikrát, řekl mluvčí Pražských služeb Patrik Mana. "Kropením se zchladí vozovka, ale také se smyje mnoho prachu, zároveň to pomáhá proti tvorbě přízemního ozonu, dojde ke zvlhčení i očistění vzduchu," uvedl mluvčí. Kropicí vozy vyjíždějí pokaždé, když teploty přesáhnou 25 stupňů. Projíždí především centrem metropole, mimo jiné přes Václavské, Hradčanské a Staroměstské náměstí.

15:22 Hasiči v plynových maskách zasahují u požáru.

Hasiči od poledne likvidují požár přibližně 2000 litrů oleje. Začal hořet v hale výrobního závodu v Čeperce na Pardubicku. Na místě zasahuje několik profesionálních i dobrovolných jednotek, informovala mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

15:15

Podívejte se na aktuální teplotní mapu České republiky. Nejvyšší teploty jsou zatím ve středních Čechách, kde dosahují 38 °C.

Aktuální teplotní mapa České republiky ze 14:30
Aktuální teplotní mapa České republiky ze 14:30 | Foto: in-pocasi.cz
14:43

Zlínská radnice dovolila některým zaměstnancům pracovat kvůli vedru z domova. Týká se to zejména těch, jejichž kanceláře nejsou vybaveny klimatizací. Sdělila to tajemnice magistrátu Helena Eidová.

14:32

Na mnoha místech Vysočiny klesly průtoky v řekách na minimální stav. Například na řece Jihlavě ve Dvorcích u Jihlavy je výška hladiny jen devět centimetrů.

"Nejpatrnější je ovšem pokles průtoků u drobných vodních toků, zde mnohdy neteče žádná voda, která spíše stojí v tůních a jiných nerovnostech ve dně," uvedla Gabriela Tomíčková z Povodí Moravy.

14:22

V Praze tento týden přibylo kolapsů z horka, ve čtvrtek jich ošetřila pražská záchranka patnáct, což je nejvíc za celý týden. Dnes během dopoledne bylo osm kolapsů, řekla mluvčí zdravotnické záchranky Jiřina Ernestová s tím, že celkový počet výjezdů pražských záchranářů se v horku nezvýšil.

13:56 Hasiči v plynových maskách zasahují u požáru.

U Dobříva na Rokycansku hoří les, oheň se zřejmě dostal i do korun stromů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu, oheň hasí také vojenský vrtulník, řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Na místě je několik jednotek hasičů.

Požár lesa na Rokycansku
Požár lesa na Rokycansku | Foto: Josef Sova
13:54

Ve Zlínském kraji se nesmějí zakládat ohně na volných prostranstvích a pálit tráva či odpad. Vyhlášení vydal hejtman Stanislav Mišák na doporučení hasičů.

13:51

Olomoucká radnice také vydala omezení související se stavem povrchové vody v okolí Olomouce.

"Jde o část toku Trusovického potoka, konkrétně v úseku od Bělkovic-Lašťan po Olomouc, kde průtok vody klesl pod stanovené minimum," uvedla vedoucí oddělení vodního hospodářství magistrátu Hana Zvoníčková. Lidé nesmějí vodu z koryta potoka čerpat a používat ji například k zalévání.

13:16

Na jihozápadě Španělska muselo být kvůli ohni evakuováno přes 1400 lidí včetně turistů v kempech. S požárem, který podle listu ABC zachvátil již přes pět tisíc hektarů chráněných lesů, bojují přes tři stovky hasičů za podpory několika vrtulníků s vodou. Teploty na některých místech země sahají až přes 40 stupňů.

13:02

Ne každému je ale dnes v práci vedro. Členové redakce Aktuálně.cz posílají svojí momentku.

12:52 Hasiči v plynových maskách zasahují u požáru.

Hasiči zasahují v lese u Šindelové na Sokolovsku. Les hoří od čtvrtka. Požár sice není na velké ploše, jen asi na 30 až 50 metrech čtverečních, prohořívá ale v hloubce a ve velmi nepřístupném terénu, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

12:22

Rtuť na teploměru stoupá, v kancelářích přituhuje.

12:11

Na některých místech Přerovska vyhlásily radnice kvůli dlouhodobému suchu omezení používání vody z veřejných vodovodů nebo z vodních toků. Dotklo se to například obyvatel části Lipníku nad Bečvou v Podhoří, kteří nesmějí z veřejného vodovodu napouštět bazény. Kvůli suchu vyhlásila také radnice v Hranicích zákaz čerpání vody z Bečvy a přítoků.

11:36

Padne v pátek historický rekord? Podle meteorologů by mohlo být až 40 stupňů. Vyfoťte se s hashtagem ‪#‎aktuálnějemivedro‬ a ukažte, jakým způsobem trávíte parný den vy, ať už jste v práci nebo jste měli víc štěstí a ležíte u vody.

11:28

Vedle extrémních teplot varují meteorologové také před bouřkami, které by se měly vyskytnout v sobotu, zejména na západě Česka.

11:14

Přežíváte tropické teploty v práci? O tom, jaké povinnosti mají zaměstnavatelé vůči svým zaměstnancům během horkých dní, si můžete přečíst v ČLÁNKU.

10:32

Podle předpovědi nás čekají dva tropické týdny. Aktuálně.cz sepsalo hlavní rady, jak vedra přežít bez úhony. Článek si můžete přečíst ZDE.

10:05

Kvalita vody se tento týden zlepšila. V přehledné MAPĚ si prohlédněte, jaký je k dnešnímu dni stav koupališť v Česku.

09:52

V Praze a v Moravskoslezském, Středočeském, Ústeckém, Zlínském a Olomouckém kraji platí od včerejšího dne smogová situace. Příčinou je vysoká koncentrace ozonu v ovzduší, která může ztížit dýchání u starších a nemocných lidí nebo u dětí. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podle ústavu překročila ve čtvrtek na některých meteorologických stanicích koncentrace troposférického, tedy přízemního ozonu v ovzduší prahovou hodnotu 180 mikrogramů na metr krychlový. V Moravskoslezském kraji neplatí výstraha pro Ostravsko, Karvinsko, Frýdecko-Místecko a Třinecko. Za přibýváním přízemního ozonu stojí pravděpodobně vedra a silné sluneční záření.

09:41

Výstraha meteorologů před velmi vysokými teplotami platí pro celou republiku od dnešních 10:30 do sobotních 20:00. Největší horko má být v Praze, Středočeském a Plzeňském Kraji, a to až 38 stupňů. V ostatních částech země se teploty mají pohybovat mezi 37 až 36 stupňů. V Libereckém kraji a na Vysočině lidé naměří 35 stupňů.

Foto: Aktuálně.cz
9:30

Dobrý den, vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat, jestli se během pátku teploty přehoupnou přes 40 stupňů Celsia a pokoří tak další mezník.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2015 0:09
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy