Čeká nás tropický týden. Rady, jak jej přežít ve zdraví

Michael Labutta
6. 8. 2015 20:00
Následujících dny budou denní teploty pravidelně překračovat hranici 30 °C. V pátek by dokonce mohl podle meteorologů padnout historický rekord.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: čtk

Praha - Předpověď počasí na srpen naznačuje, že toto léto se zapíše mezi ta nejteplejší v historii. Svůj podíl na tom mají tropické teploty, které se objevily už na začátku července. Vedra ale pokračují dále. Současná vlna má vrcholit v pátek a sobotu, kdy není vyloučeno pokoření hranice 40°C. V souvislosti s takto vysokými teplotami je dobré si znovu připomenout důležité zásady, na které by měli lidé pamatovat.

Místo piva radši vodu

Pitný režim je během veder klíčový. Ideální tekutinou je obyčejná voda z kohoutku, případně lehce nakyslé nebo nahořklé nápoje, třeba zelené nebo slabé bylinkové čaje a ředěné ovocné džusy.

Jejich teplota by se měla pohybovat mezi 8-12°C. Běžně by měl dospělý člověk vypít minimálně 1,5-2 litry tekutin, v tropických teplotách by to ale měl být dvojnásobek, tedy 3-4 litry. Při výrazném pocení neuškodí ani 5 litrů.

Naopak tekutiny, které se nedoporučují, jsou alkoholické nápoje. Vhodné není ani vychlazené pivo. Stejně tak by se lidé měli vyhnout přílišné konzumaci sladkých limonád. Minerálky s vysokým obsahem minerálů nebo káva také nejsou vhodné.

Fyzická zátěž

Přes dobu maximálního žáru, tedy od 11. do 16. hodiny je dobré omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci. Práci by si člověk měl rozvrhnout tak, aby ji dělal buď ráno, nebo večer. Odpolední teploty by se, pokud je to možné, měly v ideálním případě přečkat odpolední siestou.

Pokud již člověk musí být na přímém slunci, měl by používat ochranné prostředky, jako jsou krémy s vysokým UV filtrem. Důležitá je také ochrana očí (pomocí slunečních brýlí), pokrývka hlavy a zátylku.

Rizikové skupiny

Ačkoli při nerozvážném chování hrozí určitá míra nebezpečí všem lidem, v tropických vedrech jsou ohroženi především důchodci, chronicky nemocní lidé a pacienti, které trápí problémy se srdcem. Dále pak děti, epileptici, cukrovkáři a těhotné ženy. Proto je nezbytně nutné věnovat jim zvýšenou pozornost.

"Dítě do tří let by nemělo být na přímém slunci, a pokud je opravdu velké vedro, tak by vůbec nemělo chodit ven. Pozor také na příliš klimatizované prostory, které zvyšují riziko přenosu infekce. Ideální je spustit žaluzie či rolety a udržovat v místnosti teplotu mezi 19 až 25 stupni," doporučuje dětský lékař Jindřich Pohl.

V případě, že děti nemají příliš chuť k jídlu, nemá smysl je nutit jíst. Spíše jim dodávat více tekutin. Ty by ale neměly být přechlazené. Ledové pití v rozehřátém těle může způsobit problémy s trávením.

Vedro na pracovišti

Zaměstnavateli v případě veder vzniká povinnost zajistit takové podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce. Zákon hovoří o takzvaných "ochranných nápojích". Ty mají být dostupné na pracovištích, kde nelze horku uniknout. Typicky se jedná o řidiče z povolání, zedníky, pokrývače či servírky.

Zaměstnanci naopak nemohou po zaměstnavateli vyžadovat klimatizaci. Tam, kde klimatizace je, upravuje její teplotu nařízení vlády. Při práci s minimem pohybu má být teplota nastavena na 24,5 stupně Celsia. Při lehké manuální práci nebo při řízení osobního vozidla má být teplota klimatizace nastavena na 23 stupních.

Technologie nás před změnami klimatu nezachrání, říká klimatolog Alexander Ač. Oteplování je podle něj spojené s dalšími jevy, které výsledný efekt ještě zvýrazňují.
15:11
Technologie nás před změnami klimatu nezachrání, říká klimatolog Alexander Ač. Oteplování je podle něj spojené s dalšími jevy, které výsledný efekt ještě zvýrazňují. | Video: Martin Veselovský

Ochranu zaměstnanců při vysokých teplotách kontrolují příslušné inspektoráty práce a hygienické stanice. "Jednou z možností je například podávání ochranných nápojů, stanovení bezpečnostních přestávek v práci, poskytnutí ochranného oděvu nebo zkrácení pracovní doby. Případně pak jiná organizační opatření, jako je například posun pracovní doby," vyjmenovává několik možností hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Domácí mazlíčci

Podobně jako rodiče, by měli postupovat i majitelé domácích mazlíčků. Psi by rozhodně neměli zůstávat v nevětraných a uzavřených prostorech, jako jsou třeba auta. Stejně tak by neměli zůstávat ani na balkóně, kde nemají možnost schovat se před přímým sluncem. Důležité také je, aby měli dostatečný přístup k čerstvé vodě, která by stejně jako v případě lidí neměla být přechlazená.

Pokud chceme našeho mazlíčka ochladit, měli bychom mít na paměti, že není vhodné házet ho do vody, z šoku by se mohl utopit. Pokud není možnost psa vykoupat, umyjte mu vlažnou vodou alespoň tlamu a tlapky. Pro velmi náchylné psy na teplo existují také speciální chladicí vesty.

 

Právě se děje

Další zprávy