Po horkém letním víkendu přijde ochlazení, déšť a bouřky

Domácí Domácí
11. 8. 2014 11:36
Deštivé počasí s teplotami lehce nad 20 °C vydrží celý týden.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Po horkém víkendu zasáhly Česko déšť a bouřky. Studená fronta postupuje směrem k východu.

Meteorologové hlásí v Čechách zataženo až oblačno, s přeháňkami a ojedinělými bouřkami. Na severozápadě očekávají postupné vyjasnění.

Na Moravě a ve Slezsku je situace opačná. Dopoledne by ještě mělo být polojasno, postupně od západu zataženo až oblačno. Na většině území jsou očekávány přeháňky a bouřky.

Srážky budou místy intenzivní, s úhrnem kolem 40 mm. Český hydrometeorologický ústav varoval také před silnými bouřkami, zejména pak na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

V oblastech zasažených přívalovými dešti může dojít k rychlému rozvodnění malých toků, zatopení níže položených míst, sklepů a podemletí komunikací.

Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat mezi 19 až 24 °C, na Moravě a ve Slezsku pak mohou vystoupat až na 29 °C. Vítr bude foukat jihozápadní až jižní, na Moravě a ve Slezsku severozápadní od 2 do 6 m/s, v bouřkách však zesílí.

Podle předpovědi meteorologů by deštivé počasí mělo vydržet celý týden.

V úterý je očekáváno zataženo až oblačno s občasným deštěm, v severozápadní polovině Čech přechodně až polojasno, pršet by mělo spíše ojediněle. Denní teploty se budou držet kolem 20 až 24 °C, nejnižší noční teploty mohou klesnout až k 11 °C. Foukat bude mírný jihozápadní vítr od 2 do 5 m/s.

Středeční i čtvrteční počasí bude podobné tomu úternímu. Meteorologové očekávají oblačno, místy déšť nebo přeháňky, na jihozápadě Česka budou srážky četnější. Teplota během dne bude kolísat mezi 20 až 24 °C, při trvalejších srážkách kolem 18 °C.

Pátek by měl být oblačný, přechodně polojasný. Pršet bude pouze místy. Nejvyšší denní teploty budou mezi 19 až 23 °C. Nejnižší noční teploty mohou klesnout až na 9 °C.

Víkend bude zpočátku oblačný, s místními přeháňkami. Postupně očekávají meteorologové vyjasnění a přeháňky spíše ojediněle. Nejvyšší denní teploty však nestoupnou nad 23 °C.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy