Týden přinese přeháňky i tropy, v neděli se počasí zkazí

Domácí Domácí
6. 8. 2014 10:34
Až do neděle naměříme teploty mezi 22 až 32 °C, přidá se polojasná až zatažená obloha a přeháňky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – Vysoké teploty, zatažená obloha a občasné přeháňky. Tak by měl podle předpovědí vypadat nejen zbytek týdne, ale i týden následující. Ještě v sobotu bude počasí lákat k výletům, naměříme dokonce až tropických 32 °C, v neděli se ale situace nepatrně zhorší. Oblačnosti začne přibývat a přidá se déšť.

Ve středu bude polojasno až oblačno, ojediněle se mohou objevit přeháňky nebo bouřky, a to zejména v Čechách. Teploty vystoupají na 22 až 26 °C, v nadmořských výškách nad 1000 metrů pak naměříme 18 °C.

Ve čtvrtek se začne od západu obloha zatahovat a zejména v západní polovině České republiky se tak mohou objevit přeháňky, ojediněle i bouřky. V noci teploty klesnou na 15 až 11 °C, přes den naměříme 23 až 27 °C.

pátek bude polojasno, při zvětšené oblačnosti se mohou přidat přeháňky. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 15 až 11 °C, přes den rtuť teploměru vystoupá na 25 až 29 °C.

V neděli naměříme až 32 °C

sobotu bude polojasno, odpoledne a večer ale začne v Čechách oblačnosti přibývat. Místy se pak objeví přeháňky nebo bouřky. V noci teploty klesnou na 17 až 13 °C, přes den naměříme 28 až 32 °C.

neděli bude většinou oblačno, místy se přidá déšť, přeháňky nebo bouřky. Během dne ale bude oblačnosti postupně ubývat a ustávat budou i srážky. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od 18 do 14 °C, ty denní vystoupají na 24 až 28 °C.

Příští týden bude většinou oblačno, místy s deštěm, přeháňkami nebo bouřkami. Teploty v noci klesnou na 18 až 13 °C, přes den naměříme 21 až 26 °C, na Moravě a ve Slezsku zpočátku až 30 °C.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy