Olomoucký a Moravskoslezský kraj znovu dusil smog. Nečekaně měla problémy i Plzeň

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2016 13:42
V Olomouckém a Moravskoslezském kraji se ve čtvrtek opět zhoršily rozptylové podmínky. Koncentrace polétavého prachu byly na vrcholu v noci, díky okluzní frontě se ovzduší přes den výrazně zlepšilo. Smogová situace zůstává jen v Moravskoslezském kraji vyjma Třinecka. Problémy s ovzduším pociťovali lidé od čtvrtečního večera i v Plzeňském kraji, kde není vyhlášení smogové situace tak běžné.
Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji jsou opět výrazně zhoršené. (ilustrační foto).
Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji jsou opět výrazně zhoršené. (ilustrační foto). | Foto: Jakub Plíhal

Ostrava, Olomouc, Plzeň - Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji jsou opět výrazně zhoršené. Imisní limit pro polétavý prach je překročen i více než čtyřnásobně. Například v Českém Těšíně na Karvinsku bylo v pátek ráno naměřeno 229 mikrogramů na metr krychlový, přičemž povolený limit je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Kraj, který má nejhorší ovzduší v zemi, se se smogem potýká už od konce loňského roku. Na Nový rok byla pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka vyhlášena smogová situace, která dosud nemohla být odvolána. Kvalitu ovzduší ovlivňuje průmysl, doprava i topení v domácnostech.

V Olomouci časté, v Plzni zřídka

Rozptylové podmínky se nově znovu zhoršily také v Olomouckém kraji. Denní hodnoty koncentrace polétavého prachu v pátek překročily na všech stanicích kromě Jeseníku povolenou normu 50 mikrogramů na metr krychlový. Nejhůře se ráno dýchalo lidem v Olomouci a v Prostějově, kde aktuální hodnoty překročily limit až trojnásobně. Odpoledne se ovzduší zlepšilo.

V Plzeňském kraji meteorologové vyhlásili smogovou situaci poté, co na některých stanicích překročil čtyřiadvacetihodinový klouzavý průměr koncentrací prachových částic PM10 hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový ve dvou po sobě následujících dnech.

Například ve čtvrtek ráno se průměrné denní koncentrace polétavého prachu pohybovaly v rozmezí od 98,4 ve středu Plzně do 139,7 mikrogramů na metr krychlový na předměstské stanici v Plzni-Skvrňanech. Ve čtvrtek tam přístroje hodinu po poledni naměřily 137,6 mikrogramu na metr krychlový, v pátek to bylo 16,8 mikrogramu na metr krychlový.

Na rozdíl například od severní Moravy není v Plzeňském kraji vyhlášení smogové situace tak běžné.

 

Právě se děje

Další zprávy