Česko o víkendu potrápily bouřky, na Příbramsku viděli vír podobný tornádu

ČTK ČTK
10. 6. 2018 22:22
Hasiči v hlavním městě kvůli přívalům vody a nárazům větru vyjížděli v sobotu odpoledne a večer k více než 50 případům.
Průtrž mračen a krupobití u pražského Palackého mostu
Průtrž mračen a krupobití u pražského Palackého mostu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Silné bouřky s přívalovými srážkami, krupobitím a nárazovým větrem, které o víkendu zasáhly část republiky, si vyžádaly jednu oběť na životě. Sedmadvacetiletá žena v Praze utonula v sobotu poté, co ji při hledání takzvaných kešek v podzemní části Motolského potoka spláchla přívalová vlna.

Její kolega zůstává i po mnohahodinovém pátrání policistů a potápěčů nezvěstný, dalším dvěma mladým příznivcům oblíbeného geocachingu se podařilo vyváznout jen s drobnými poraněními a vyčerpáním organismu.

Hasiči v hlavním městě kvůli přívalům vody a nárazům větru vyjížděli v sobotu odpoledne a večer k více než 50 případům, všechny ostatní se obešly bez zranění i větších škod na majetku.

Odčerpávali vodu ze zatopených tunelů, sklepů a garáží, odstraňovali stromy, které spadly na silnice nebo auta, i zachraňovali lidi ze šlapadel. Přívaly deště a stromy na silnicích na několika místech zkomplikovaly automobilovou dopravu i MHD.

Policisté museli na čas uzavřít Zlíchovský a část tunelu Blanka kvůli vodě, která do nich natekla. Průtrž mračen nad Letnou o hodinu posunula i začátek rozlučkového zápasu fotbalisty Tomáše Rosického s kariérou, který se pak uskutečnil za vytrvalého deště.

Hasiči vyjížděli po celé republice

Kvůli bouřlivému počasí měli o víkendu hodně práce i hasiči na Českolipsku, Semilsku, Bruntálsku či Šumpersku. Také oni stejně jako jejich pražští kolegové hlavně odčerpávali vodu a odstraňovali popadané stromy ze silnic či železničních tratí. Místy napršelo více než 50 milimetrů srážek.

Na Příbramsku ve středních Čechách se v neděli zase objevil úkaz připomínající tornádo, či trombu, jež se od tornáda liší tím, že se nedotkne země.

Hasiči v neděli odpoledne evakuovali 34 lidí z Kulturního centra Crystal v České Lípě. Při bouřce se kvůli zateklé vodě propadl strop na toaletě. Nikdo nebyl ohrožen.

Hasiči v Libereckém i Ústeckém kraji měli kvůli dnešním bouřkám dohromady přes 30 výjezdů, desítky případů řešili i v sobotu. Krátká, ale prudká bouřka zaměstnala v podvečer i hasiče v Plzni a okolí. Zasahovali u polámaných stromů či pomáhali s odstraněním stržené střechy, která hrozila pádem.

Také hasiči na Šumpersku na severu Moravy po sobotní bouřce čerpali vodu ze zatopených sklepů. Zřejmě kvůli silnému větru spadl u Bohdíkova strom do kolejiště, do kterého narazil osobní vlak. Nehoda se obešla bez zranění, cestující vozily autobusy.

V Moravskoslezském kraji měli hasiči v souvislosti s bouřkami nejvíce práce na Bruntálsku, většinou odčerpávali vodu z domů, sklepů a silnic. Čerpání vody nebo čištění silnic od nánosů bahna prováděli i hasiči na Vsetínsku ve Zlínském kraji. Při odklízení větví ze silnice ve Valašské Bystřici se vážně zranil dobrovolný hasič.

Silné bouře od pátku sužovaly i Německo, Maďarsko či Francii. U dolnosaského Hamelnu blesk usmrtil muže. V jihomaďarském Dombóváru zahynuli čtyři lidé, když se v noci na sobotu na jejich vůz vyvrátil strom.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy