reklama
 
 

Arktickou zimu vystřídalo jarní počasí. Na Šumavě naměřili o 50 °C vyšší teploty než minulý týden

27. 1. 2016
Nezvykle velké výkyvy teplot meteorologové zaznamenali na Šumavě. Po mrazivém týdnu, kdy teploty pokořily čtyřleté minimum, přišlo oteplení a rtuť teploměru vystoupala téměř k patnácti stupňům. Výrazné teplotní rozdíly jsou pro Šumavu typické. Padesát stupňů je podle meteorologů ale výjimečná hodnota i pro Šumavu. "Setkáváme se velice často s teplotními rozdíly, které přesahují 25 stupňů během jednoho dne. Padesátistupňová amplituda v takhle krátkém úseku je ale velice výjimečná věc," dodal amatérský meteorolog z Volar Ivo Rolčík.

České Budějovice - Meteorologové na Šumavě evidují nezvykle velké rozdíly v teplotách z minulého a tohoto týdne. Mezi minulým týdnem, kdy byla arktická zima a tímto týdnem, který je až jarně teplý, evidují odborníci až 50stupňové rozdíly.

"Je to výrazná rarita i v šumavském měřítku. Padesát stupňů je velký rozdíl," uvedl amatérský meteorolog z Vimperka Antonín Vojvodík, známý též jako Lovec mrazů.

Podle něj počasí tuto zimu opět překvapuje. Minulý týden 22. ledna vyvrcholila vlna mrazů, která přinesla čtyřleté teplotní minimum pro území celé České republiky. Na Rokytské slati u Modravy bylo naměřeno minus 35,3 stupně.

"Jen o čtyři dni později, o pár desítek kilometrů dál, teplota vyšplhala na jarní hodnoty. Ve Čkyni u Vimperka na Prachaticku jsme včera naměřili plus 14,5 stupně," doplnil další amatérský meteorolog z Volar Ivo Rolčík. Ve Vimperku bylo 13,1 stupně.

Výrazné teplotní rozdíly jsou pro Šumavu typické. Padesát stupňů je ale výjimečná hodnota i pro Šumavu. "Setkáváme se velice často s teplotními rozdíly, které přesahují 25 stupňů během jednoho dne. Padesátistupňová amplituda v takhle krátkém úseku je ale velice výjimečná věc," uvedl Rolčík.

Podle Jaroslava Hintermüllera z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích v úterý padl teplotní rekord naměřený ve Vimperku. "Byl ten nejteplejší 26. leden, který jsme ve Vimperku naměřili za více než padesátiletou dobu měření. Teplota stoupala ke 12 až 14 stupňům na několika místech jižních Čech. Například v Byňově v Nových Hradech, v Husinci na Prachaticku," uvedl Hintermüller.

autor: ČTK | 27. 1. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama