Mrazy vystřídá déšť. Teplý bude konec ledna i začátek února

Domácí Domácí
23. 1. 2016 15:35
Po mrazivých dnech, které zasáhly Česko, začnou teploty stoupat. K oteplení se ale připojí oblačnost a vyšší srážky. Nadprůměrné teploty kolem pěti až deseti stupňů Celsia by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měly vydržet až do 21. února.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Po velmi chladném týdnu, kdy teploty místy klesly až pod -30 stupňů, čeká Česko naopak velice teplý konec ledna. Nadprůměrné teploty by měly vydržet až do 21. února.

"Teplý bude i začátek února a teploty kolem dlouhodobého průměru budou mít následující dva týdny do 21. února. Celkově by mělo období od 25. ledna do 21. února být teplotně nadprůměrné," uvedli meteorologové v dlouhodobém výhledu.

Kvůli postupnému oteplování ale bude ojediněle přicházet déšť. Srážky očekává Český hydrometeorologický úřad (ČMHÚ) především v příštím týdnu, poté by jich mělo ubývat.

Srážek by v předpovědním období do 21. února mělo spadnout mírně nad průměrem, který je pro toto období 35 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejméně srážek v roce 1954, kdy meteorologové naměřili jen deset milimetrů. Naopak nejvíce to bylo v roce 1977 s úhrnem přesahujícím 60 milimetrů.

Již v neděli vystoupají teploty na většině území České republiky nad bod mrazu. V pondělí už bude převážně zataženo a objeví se déšť, které mohou být místy mrznoucí. V noci bude stále mrznout, ale nejvyšší denní teploty vystoupají na pět stupňů Celsia.

V úterý a ve středu bude pokračovat mrholení a slabý déšť. Teploty budou mírně stoupat a ve čtvrtek dosáhnou pěti až devíti stupňů Celsia. Konec týdne se ponese v podobném duchu.

S tím, jak bude sněžení přecházet v déšť, bude se na podchlazených površích tvořit ledovka, takže silnice i chodníky mohou být kluzké.

 

Právě se děje

Další zprávy